ARKADAŞINA GÖNDER Devleti uyutmak için eski cep telefonlarını uyandırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Devleti uyutmak için eski cep telefonlarını uyandırıyorlar

  • Giriş Tarihi: 2.5.2010

Kaçakçılar şimdi de yıllardır sinyal vermeyen eski cep'lerin IMEI numarasını kopyalamaya başladı

Cep telefonu kaçakçıları şeytanın bile aklına gelmeyen yöntemlerle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yöneticilerini şaşırtmayı sürdürüyor. Eski, kullanılmayan ve maddi değeri olmayan telefonların IMEI numarasını (Her telefona özel verilen 15 rakamlı seri numarası) son teknoloji kaçak cep telefonlarına kopyalayıp satıyor. Eski telefonun IMEI numarası beyaz listede olduğu için, kaçak telefonun kapanma ihtimali de ortadan kalkmış oluyor. BTK, 2006'da çıkarılan bir yasa ile kaçak cep telefonlarıyla kıyasıya bir mücadeleye başladı. 2006 yılı başında kaçak cep telefonları kayıt altına alınırken CEIR (Merkezi mobil cihaz kimlik tanımı veri tabanı) oluşturuldu. CEIR, sisteme kayıtlı olmayan cep telefonlarını anında kapatırken, çalınan cep telefonlarını da bloke etti. Ancak aradan geçen 4 yıl içinde kaçakçılar da yeni yöntemlerle, ucuza aldıkları kaçak cep telefonlarını yüksek fiyattan satacak yöntemi buldu.

65 MİLYON TELEFON AÇIKTA

Kaçakçıların en fazla uyguladığı yöntem, yıllar önce kullanılan bugün üretimi ve satışı bile olmayan cep telefonlarının IMEI numarasını son teknoloji cihazlara kopyalamak. Bugüne kadar Türkiye'ye giriş yapmış CEIR'e kayıtlı 130 milyondan fazla cep telefonu bulunuyor. Buna karşın Türkiye'deki cep telefonu abone sayısı yaklaşık 65 milyon. Yani CEIR'e kayıtlı 65 milyon cep telefonu kullanılmıyor. Kullanılmayan cep telefonlarının IMEI numarasını kaçak telefonlarına kopyalayan kaçakçılar, 300-400 liraya aldıkları kaçak cep telefonlarını 1000 lira fiyatla satarak vurgun yapıyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Kaçakçılar vatandaşların yıllar önce kullanmayı bıraktıkları ancak CEIR'de beyaz listede görünen ve kaçak olmayan çok eski model demode telefonları 10 liraya, 20 liraya satın alan kaçakçılar, bu telefonların IMEI numarasını son teknoloji cihazlara kopyalıyorlar. Böylece cep telefonu kayıt dışılıktan kurtulmuş oluyor. Kaçakçılar ellerindeki son teknoloji cihazları 800-900 lira gibi piyasa değerinin altında satıyor.

kalan karakter 1000

Biz Türkiyeyiz Biz Türkiyeyiz // İSTANBUL

ne kadar tedbir alırsan al..mutlaka bir açık vardır... .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.05.2010 23:51
velhasılkelam velhasılkelam // ADIYAMAN

Teknoloji ürünlerinde hile bitmiyor.Sonunda olan yine vatandaşa olacak.Hileyi başka sı yapsın faturası vatandaşa çıksın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 02.05.2010 22:25
sera83 sera83 // İSTANBUL

Üçkağıtçılık adına da ilerlemeler var.Kafaları çok iyi çalışıyor.Bide insanlıkları öyle olsa.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 02.05.2010 20:55
kürşat29 kürşat29 // TEKİRDAĞ

bizim insanımızın aklı ancak böyle hokkabazlıklara çalışır. ne diyim !

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.05.2010 18:21
aizbudak aizbudak // İSTANBUL

ne kadar tedbir alırsan al..mutlaka bir açık vardır...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 02.05.2010 13:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.