X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çocuk koltuğu zorunlu oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Çocuk koltuğu zorunlu oluyor

  • AA
  • Giriş Tarihi: 24.5.2010 10:16 Güncelleme Tarihi: 24.5.2010 11:28

Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne göre çocukların, otomobillerde çocuk koltuğunda yolculuk etmeleri 1 dan itibaren zorunlu hale gelecek. Bu uygulama, oto koltuğu pazarının 2010 yılında 3 kat büyümesini sağlayacak.

Chicco Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erkin Ültanır yaptığı açıklamada, Karayolları Kanunu'na dayanılarak çıkarılmış Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesine göre, araçlarda 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklarda, ağırlığına uygun çocuk bağlama sistemlerinin kullanılmasının zorunlu hale geleceğini söyledi.Bu zorunluluğun 1 Hazirandan itibaren geçerli olacağını belirten Ültanır, uygulama sayesinde çocukların daha güvenli seyahat edeceğini ve muhtemel kazalarda ölüm ve yaralanmaların önüne geçileceğini bildirdi.

Erkin Ültanır, ülkede yılda ortalama 40 bin oto koltuğu satıldığını dile getirerek, Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 bin bebeğin dünyaya geldiği dikkate alındığında, oto koltuğu kullanım oranının yüzde 3'lerde kaldığını vurguladı.

Yapılan bazı açıklamalarda, ülkedeki çocuk oto koltuğu kullanım oranının yüzde 20 civarında olduğunun ifade edildiğini belirten Ültanır, şöyle devam etti:

''Bazı kişilerin açıklamalarını ve araştırmalarını bir daha gözden geçirmelerini tavsiye etmek isterim. Bahsedilen yüzde 20'lik oran, çocukların oto koltuğu kullanımının yanında otomobillerdeki emniyet kemeri kullanımını da kapsar. Ülkemizde her yıl ortalama 1 milyon 200 bin bebek doğuyor ve her bebek doğumuyla birlikte potansiyel bir oto koltuğu kullanıcısı haline geliyor. Buradan yola çıkarak yaptığımız hesapla ülkemizde 8 milyon civarında çocuk, oto koltuğu kullanmıyor.''

-ZORUNLULUKLA PAZAR BÜYÜYECEK-

Ültanır, çocuk oto koltuğunun kullanımının zorunlu hale gelmesinden sonra 2010 yılında oto koltuğu pazarının 3 kat kadar büyüyeceğini öngördüklerine işaret ederek, önümüzdeki 4 yılda oto koltuğu pazarının ebeveynlerin bilinçlenmesi ve denetimlerin de katkısıyla 10 katına kadar çıkmasının beklendiğini söyledi.

Çocuk oto koltuğu satışının önümüzdeki 3 yıl içinde 120-150, 10 yılda ise 400-500 bin adete çıkacağına dikkati çeken Ültanır, 10 yıl içinde pazarın, 50 ile 70 milyon avro seviyesine ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.

-KAZALARDA ÖLÜM YA DA YARALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR-

Ültanır, Avrupa Birliği'ne (AB) üye bütün ülkelerde oto koltuğu kullanımının zorunlu olduğunu vurgulayarak, ABD'de de eyaletten eyalete göre değişkenlik göstermekle birlikte aynı zorunluluğun uygulandığını anlattı.

Oto koltuğu üretimi ve kullanımında uygulanan Avrupa standartlarının, ABD standartlarından daha yüksek olduğunu belirten Ültanır, şunları kaydetti:

''Bu nedenle, AB'ye üye ülkelerde, Amerikan standartlarıyla üretilmiş oto koltuğu satışı yasaktır. Ülkemizde, hayata geçirilecek yeni kanunla birlikte, Avrupa standartlarına uygun oto koltuğu satışına izin verilecektir. Çocuğun çarpışma anında taki güvenliği, oto koltuğunun otomobile güvenle monte edilmesi ve konfor gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu testler yapılır. Testler sonucunda oto koltukları standartlara uygunluklarına göre 1 ile 5 yıldız arasında değerlendirilirler. 5 yıldız çok da sık rastlanan bir derece olmasa da 4 yıldız, bir oto koltuğunun satın alınabilmesi için yeterli bir derecedir. 3 yıldızlı oto koltukları da fiyatları dikkate alınarak satın alınılabilir. İyi bir oto koltuğu, meydana gelen trafik kazalarında çocuğun ölüm ya da yaralanma riskini yüzde 40 ile 70 arasında azaltıyor. Bu açıdan bakıldığında zorunluluk aile bireylerinde başlamalı.''

Ültanır, ortalama oto koltuğu fiyatlarının 250 ile bin lira arasında satıldığını bildirerek, 250 liranın altında perakende satış fiyatı olan oto koltuklarının, Avrupa standartlarına uygun üretilmesinin çok mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

sulyor sulyor // ANKARA

Evet bencede yerinde bir karar ama ondan önce yolların AB standartlarına uygun hale getirilmesi gerekiyor ayrıca bir çocuk koltuğunun min. 250 lira olmasıda oldukça abartılı bir rakam

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 10.06.2010 14:22
m.kilickap m.kilickap // İSTANBUL

Kim çıkarıyor böyle abuk subuk yasaları bu ne nedir böyle her şey tamam çözüldü de bumu eksik

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır10
cevapla 25.05.2010 19:58
fortunate fortunate // İSTANBUL

Herkes kullanmalı en az 250 lirada olsa kullanılmalı. Araç sahibi olan herkes çocuğunu seviyorsa bu koltuğu alabilir. almamak için hiç bir bahane yok nedenmi koltuk=2 aylık sigara parası

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır37
cevapla 24.05.2010 12:39
chekip chekip // İZMİR

iyi bir iş sektörü daha açılıyor inşallah işsizlere iş olarak dönüşü olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır24
cevapla 24.05.2010 12:37
Mavi_Yürek Mavi_Yürek // MARDİN

çok yerınde bi karar

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır35
cevapla 24.05.2010 12:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.