X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Domates güvesine karşı ajan böcekler geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Domates güvesine karşı ajan böcekler geliyor!

  • Giriş Tarihi: 5.7.2010

İhracatta da sorun yaratan domates güvesini yiyen dost böcekler Hollanda'dan getirilecek

Son yıllarda üreticilerin korkulu rüyası haline gelen domates güvesi "tuta"nın imhası için Hollanda'dan antituta böcekleri geliyor. Domates tarlalarına bırakılacak faydalı böcekler domates güvesi tutayı yiyerek imha edecek. Türkiye'de ilk kez Ağustos 2009'da İzmir'de tespit edilen domates güvesi tuta, Çanakkale, Muğla, Aydın, , Manisa, Uşak, Denizli, Tekirdağ, Adana, Balıkesir, Burdur, Yalova ve Mersin'de ise kısmi olarak görüldü. Domates güvesinin yaygınlaşma riskine karşı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bir dizi önlem aldı.

TUZAK KURUYOR

Mücadele için ilk olarak altı ziraî ilaç üreticinin kullanımına sunan Bakanlık, üreticileri ve üretici birliklerini tutaya karşı uyardı. Domates güvesiyle mücadele amacıyla bin 50 adet "feromen tuzak" ile 3 bin poşet de "su tuzağı" için ithal izni verildi. Bu tuzaklar tutayı kendisine çeken kokular salıyor. Sonra da gelen böcekleri imha ediyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ayrıca, biyolojik mücadele kapsamında faydalı böcek ithalatına izin verdi. Hollanda ve İspanya'dan çiftçilerin "ajan böcek" (Nesidiocoris tenais) olarak bilinen faydalı böcek için ithal izni verdi. İthalatı gerçekleştirilecek böcekler kısa bir süre içerisinde ruhsatlandırılacak. Türkiye'de üretimi de yapılacak ajan böcekler, domates tarlarına bırakılacak. Domates güvesi tutayı yiyerek yok eden "antituta böcekler" domates ve diğer ürünlere herhangi bir zarar vermiyor.

ÇİFTÇİYE EĞİTİM

Tarım Bakanlığı ayrıca üreticiyi bilgilendirme kapsamında da, 80 bin afiş, 150 bin bilgilendirme broşürü ve 40 bin kitap dağıtırken, 40 bin çiftçi de bu zararlıya karşı eğitimden geçirildi. Ayrıca, 8 dakikalık bir tanıtım filmi hazırlanarak ulusal ve yerel TV'lerde yayınına başlandı.

Tuta' tüm dünyayı sardı
DOMATES güvesi sadece Türkiye'deki üreticileri değil dünyadaki üreticileri de tehdit ediyor. İşte dünyada tutayla başı belada olan ülekeler: Şili, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvator, Paraguay, Peru, Uruguay, İspanya, Fransa, Cezayir, Fas, Hollanda, İtalya, Libya, Yunanistan, Arnavutluk, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İrlanda, İsrail, Kuveyt, Letonya, İngiltere.