X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Et fiyatları artıyor çünkü...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Et fiyatları artıyor çünkü...

  • Giriş Tarihi: 12.7.2010 14:16 Güncelleme Tarihi: 12.7.2010 21:38

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, bazı büyük üreticilerin et fiyatlarının düşmesini engellediğini kaydederek, ''Büyük üreticilerin elinde kesimlik hayvan çok, küçük üreticinin elinde ise hayvan yok'' dedi.

Fazlı Yalçındağ, et fiyatlarındaki artışın devam ettiğini, karkas sığır etinin kilosunun 16 liraya ulaştığını, koyun etinin ise 20 liranın üzerine çıktığını belirterek, şunları söyledi:

''Hükümetin canlı hayvan ithalatını destekliyoruz. Yeni yapılacak ithalatla fiyatlardaki artış durabilir. Bu piyasaya ne kadar et gireceğine bağlı. Büyük üreticinin elinde kesimlik hayvan çok, küçük üreticinin elinde ise hayvan yok. Bazı büyük üreticiler, piyasadan topladığı kesimlik hayvanları, fiyatların daha da artması için bekletiyor. İthal besi hayvanlarının küçük üreticilere de dağıtılmasını istiyoruz.''

-BİR MERKEZDEN CEP TELEFONU MESAJI-

Fazlı Yalçındağ, bir merkezden Türkiye'deki üreticilerin bir bölümüne cep telefonu mesajları gönderildiğini de ifade ederek, ''Bu merkezden üreticilere sürekli olarak (canlı hayvan ithali yeterli olmayacak. Fiyatlar yükselecek. Elinizdeki hayvanları kesime göndermeyin bekletin) şeklinde cep telefonu mesajları gönderiliyor. Rekabet Kurumu'nun bu merkezi ortaya çıkarıp gereken cezayı vermesini, gönderilen cep telefonları mesajlarını açıklanmasını istiyoruz. Bu merkez, teknik inceleme sonucu ortaya çıkarılabilir. Bu gibi girişimler et fiyatlarını düşmesini engelliyor'' diye konuştu.
Türkiye'de halen süt ve yavru verimi olan 5 milyon civarında anaç inek bulunduğunu ifade eden Yalçındağ, şunları söyledi:

''Türkiye'de geçmişte izlenen yanlış politikalar sonucu verimli inek sayısı 5 milyona kadar düştü. Et fiyatları, süt ve yavru verimi olan inek sayımız 7 milyona çıkarsa düşer. Koyun sayımız da yeterli değil. Büyükbaş hayvan ithalatı devam etmeli, koyun ithali de gündeme gelmelidir. Et ithalatına ise karşıyız. Et ithaline izin verilirse Türkiye'ye ne olduğu belli olmayan çok sağlıksız etler getirilir. Geçmişte bunu yaşadık.''

kalan karakter 1000

land_walker land_walker // İSTANBUL

Bunun çözümü et ithali ya da hayvan ithali değildir. Çiftçiye, hayvancılıkla ilgilenen köylüye destek olmaktır. Zira gelen hayvanlar da elbet bitecek... Bittikten sonra fiyatlar yeniden yükselecek ve yine çözüm olarak hayvan yada et ithal edilecek...
Günü birlik çözümler asla sonuç getiremez ama milletimiz o kadar tembel ki, bunu kabul edemiyorlar.
Hayvancılığı geliştirmek hem anadolu'ya yapılacak bir yardımdır, hem de toplumun herkesimiyle birlikte ekonomiye...
Biraz gerçekçi ve mantıklı olsunlar.. Tek çözüm hayvancılığın geliştirilmesidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır2
cevapla 12.07.2010 18:49
lotion lotion // İSTANBUL

Büyük firmalara kota koyun, aldıklarını ve kestiklerini denetleyin olsun bitsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır3
cevapla 12.07.2010 17:39
aduzlu aduzlu // ZONGULDAK

Artsın!!.
Eğer , alacak müşteri olmazsa; istediği kadar artsın!!.
Sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırın!.. Sendikalar,dernekler, vakıflar vs her ne kadar sivil toplum kuruluşu varsa!!...
Her sivil toplum kuruluşu kendi üyesine SMS yoluyla ulaşarak; 15 gün boyunca et satın almamamsını öğütlesin, gerekçesiyle beraber!!.
Tabii ki , bu arada günlük et tüketen iş yerleri, hastaneler vs. de bu işe ayak uydurmalı ki, sonuç alınsın!.
Görelim bakalım o zaman ne oluyor!!.
Her konuda böyle davranabilirsek, Türkiye gerçekten ÇAĞ atlayacaktır!!.
STO' lar harekete geçmiyorsa; yapacak birşey yoktur....

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır12
cevapla 12.07.2010 16:22
M.Özcelik M.Özcelik // İSTANBUL

olmadı başbakanım ucuz et yiyemedik ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 12.07.2010 16:08
abidin olgun abidin olgun // İSTANBUL

devlet yani hukumet buna derhal el kouması gerekir.et fiyatını etkileyen faiş fiyatlarla halkla sunan firmalardan vatandaş bilgilendirilmeli.veya bu şekilde hileli kazanç yapıp vatandaşı zorduruma sokan büyük firmalara gerekli uyarılar yapılıp,uylmadığında işletme yatkisi alınması gerekiyor.elinde ürünü toplayıpta stokçulık yapıp,piyasa dengesini bozuyorsa işletmesi derhal iptal edilmesi gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet41
hayır5
cevapla 12.07.2010 14:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.