X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Güneş enerjisinden elektrik üretimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Güneş enerjisinden elektrik üretimi

  • Giriş Tarihi: 13.3.2011 11:26 Güncelleme Tarihi: 13.3.2011 11:27

Türkiye'de yılın önemli bölümünün güneşli geçtiği güney bölgesinde konutlar ve iş yerlerinde güneş enerjisinden elektrik üretimi sistemlerinin kullanımının artmaya başladığı, ancak kullanımının yaygınlaşması için sistemin Türkiye'de üretilmesi ve teşvik verilmesi gerektiği bildirildi.

Adana'daki İş Geliştirme Merkezinde (İŞGEM) kurulu Proteom Alternatif Enerji şirketi sahibi Cenk Selek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''solar enerji'' olarak adlandırılan sistemle, bugün su ısıtmakta kullanılan güneş enerjisi panellerine benzer paneller vasıtasıyla, güneşten elektrik enerjisi üretimi yapıldığını kaydetti.

Özellikle Adana ve Mersin gibi yılın önemli bir bölümünü güneşli geçiren kentlerde sistemin kullanımının daha avantajlı olduğunu dile getiren Selek, ''Diyarbakır'dan Antalya'ya kadar olan çizgi özellikle bu sisteme uygun. Şimdilik maliyet nedeniyle bu bölgelerde sistemi genellikle çevreye duyarlı kişiler ya da dağ ve deniz kenarında evleri bulunanlar tercih ediyor. Tasarruf amacıyla kullanımı henüz yaygın değil. Bazı sitelerde de ortak kullanım yerleri için tercih ediliyor. Fakat bölgede sistemi kullanmak isteyenlerin sayısı her geçen yıl artıyor'' dedi.

İklimi çok uygun olmamasına rağmen bu sistemin Almanya'da çok yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Selek, şunları kaydetti:

''İnsanlar evlerine kuruyor ve kurarken devletten yüzde 10-20 tutarında teşvik alıyorlar. Ayrıca kredi de alabiliyorlar. Ürettikleri elektriği de, aldıklarının iki katı fiyatla devlete satıyorlar. Burada devletin amacı, sistemi yaygınlaştırmak. Hatta yeni çıkan Alman yasalarında, şehir şebekesine uzak olan yerlere devlet elektriği götürmüyor. 'Sen evine sistemini kur, kendi elektriğini üret' diyor. Böylece devlete hat kurma yükü olmuyor. Ayrıca, Almanya'nın Afrika'ya 'güneş tarlaları' kurup, oradan enerji getirme projesi mevcut. Projenin yakında tamamlanması bekleniyor.''

Sistemin henüz Türkiye'de üretimi olmadığını, bu yüzden ithal parçalar nedeniyle maliyetinin beklenen seviyeye düşmediğini belirten Selek, bir ev için kurulacak sistemin maliyetinin 15 bin TL'yi bulduğunu söyledi.

7-8 SENEDE MALİYETİNİ AMORTİ EDİYOR
Ancak, evin elektrik ihtiyacının tamamının bu sistemle karşılanmasının mümkün olabildiğini belirten Selek, ''Mevcut kurulum maliyetini, 7-8 senede amorti ediyor. Ancak, parçaların Türkiye'de üretilmesi ve ardından devlet teşviki çıkarsa, düşük ya da sıfır faizli kredi imkanı da sunulursa, fiyat 5-7 bin TL seviyesine inecek ve 3-4 senede kendisini amorti edebilecek. Sonra kara geçirecek'' diye konuştu.

Selek, henüz müteahhitlerin, her daire için 15 bin TL seviyesinde yatırım gerektiren bu sistemin maliyetini karşılamak istemediğini, ancak, apartmanlarda ya da sitelerde merdiven aydınlatması, asansör, havuz gibi ortak kullanım alanlarında kullanılması için sistemin tercih edilmeye başlandığını kaydetti.

Sistemin, sabah güneş açtığında elektrik üretmeye başladığını ifade eden Selek, şöyle devam etti:

''Aslında güney bölgelerde yaşayan vatandaşların çok uzak olmadığı bir sistem. Güneş enerjisiyle su ısıtan sistemlere benziyor. Onlarla aynı yerlere kuruluyor, yani genelde binaların çatılarına. Güneş ışığını paneller vasıtasıyla elektriğe çeviren sistem, aküleri doldurmaya başlıyor. Bu süreç içinde istersek üretilen elektriği kullanıyor, kullanım fazlasını da aküde depo ediyor ya da devlete satıyoruz. Bakımı çok az olan sistemde, panel camlarında tozlanma ve kirlenmeyi giderme dışında bir bakım gerekmiyor. Mekanik parça yok ve bozulma ihtimali çok düşük. Camlar ise çok sağlam. Örnekle ifade etmek gerekirse, silah sıkılmadıktan sonra kırılmayacak özellikte.

25 sene kullanım ömrü var. 5 sene ürün, 15 sene de verimlilik garantisi mevcut. Tabi ki en önemli özelliği, yeşil bir enerji. Yani çevreye zararı ve karbon salınımı yok. Bütçeye de katkı sağlıyor.''

kalan karakter 1000

şerif ali aytimür şerif ali aytimür

türkiyeyi düzlüğe çıkarır

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 24.09.2011 18:01
Nilgün Nilgün

Almanya 7,8 Reaktörlerini kapatdi,2015 senesine kadarda diger Reaktörlerini kapatacak.
Tamamen altarnatif enerjiye gececekler nede olsa gelecegi görebilen Politikacilari var.
Ilerde bu isi Almanya nasil becerdi diye soracagiz. Türkiye gibi Günesi bol bir Ülke ayakda uyumaya devam etsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 15.06.2011 20:23
yildizgecidi yildizgecidi

Evlerin ürettiği elektriği satması son derece karmaşık bir konu. Kurulum maliyeti çok fazla olduğu için evlerde kullanımı teşvik etmek için İspanyada üretilen elektriğe destek amacı ile yüksek fiyat biçilmiş. Bunun sonucuda evler kendi kullanımı için elektriği normal prizden sağlamış, güneş enerjisinden ürettiğinin tamamını da satmaya kalkışmış. Devleti kazıklamış. Özetle teknoloji var ama hesap kitap işi sorunlu. Evler elektriği hiç satmazsa bu sefer de güneş sistemi masrafı karşılamıyor. Doğa aşkına kuranlar olru mu bilemem. Ama güneş paneli üretmek de doğadan çok şey alıp götürüyor. %100 doğa dostu enerji üretimi bir yalan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır13
cevapla 13.03.2011 12:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.