X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Vizeye 1.000 € da yetmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Vizeye 1.000 € da yetmedi

  • Giriş Tarihi: 7.4.2011

AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına yaşattığı Schengen vizesi kâbusu tam gaz devam ediyor. Vize için "dolu banka hesabı" isteyen AB ülkelerine 1.000 euro bile yetmiyor. "Schengen vizesi için hesabımda kaç para olmalı?" sorusunun cevabı ise belirsiz

Türkvatandaşlarının AB ülkelerine girebilmek için çektiği vize işkencesi, konsolosluklardan acentelere iletilen "kişinin banka hesabı yetersiz" söylemi ile katlandı. Hesabında 2.500 TL (yaklaşık 1.200 euro) olan Avukat Aslı C.'nin İspanya'ya vize başvurusu banka hesabı engeline takıldı. Vize görüşmesinden bir gün önce turizm acentesinden bir telefon alan Aslı C. "Hesabınıza en az 1500 TL daha yatırmazsanız, İspanya vize vermez" söylemi ile karşılaştı. Öte yandan, "banka hesabımda kaç para olursa vize alabilirim" sorusunda net bir yanıt veremeyen acenteler ise bu konuda karmaşa yaşandığını söylüyor.

KÂBUSUN PARÇASI

Bir yandan alınan harçlar, diğer yandan istenen evraklar derken vize çilesine şimdi de banka hesapları eklendi. İstanbul'da yaşayan Avukat Aslı .C İspanya'ya turistik vize başvurusunda bulundu. Ancak vize görüşmesinden bir gün once turizm acentasından "Acil" kodlu bir mesaj aldı. Acente yetkilileri, Aslı.C.'ye "Hesabınıza en az 1500 TL daha yatırmazsanız İspanya vize vermez, bize iletilen bu" dedi. Yetkililerinin uyarısı sonucu hesabına ekstra para yatırmak yolunu seçen Aslı C., "Bu uygulama Türk vatandaşlarına çektirilen vize kabusunun bir parçası, her seferinde farklı zorluklar yaşıyoruz. Bu yüzden kimse AB ülkelerinine gitmek istemez hale geldi. Anlamadığım, eğer baktıkları hesap hareketleriyse benim bu ekstra rakamı vize görüşmesinden hemen önce yatırdığım zaten belli olacak. Ayrıca bu limit kime göre, neye göre belirleniyor. Alt limit ne? Kimseden açık bir cevap alamıyoruz" dedi.

İnsan haklarına tecavüz
Öte yandan, Almanya'da bir fuar ziyaretinde bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da vize konusunda sert çıktı. Almanya'ya her fuara gelişinde sanayicilerin vize konusundan şikayet ettiklerini, ancak artık bu işin ahlaki boyutlara kadar gittiğini belirterek, "Vize almak için başvuran Türk işadamlarından evlilik cüzdanı istiyorlar. AB, bu uygulamalarla, dünya ticaretinin bütün kurallarını çiğniyor. Bu korumacılığın daniskası, ticarete teknik engeldir'' dedi. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına vizesiz geçiş sağlayan Avrupa'nın bu konuda Türk işadamlarına, sanayicilerine, ihracatçılarına zorluk çıkarttığını anlatan Çağlayan, şunları söyledi: ""Artık işi ahlaki boyutlara kadar götürdüler. Vize almak için başvuran Türk işadamından evlilik cüzdanı istiyor, nikah memuru musun, seni ne ilgilendirir."

Belli bir limit yok
Acenteler rakam konusunda bir netlik olmadığını söylüyor. Beytour vize sorumlusu Ferhat Ter, "Konsoloslukların belirlediği belli bir rakam yok. Biz müşterilerimize en az 2 bin 500 TL diyoruz. Minimum rakam belirlenmiyor çünkü belirlenirse eş dosttan alt limit toparlanıp yatırıldığı düşünüyor, ama şu anda da yapılan farklı değil" dedi. Hesabında çok yüksek meblağlar olanların ise bu bilgileri vermek istemediklerini kaydeden Ter, "Vatandaşlar, 'Konsolosluklar benim banka hesaplarımla ilgili neden bilgi istiyor?' şüpheleri taşıyor. Özel hayata saygının öne çıktığı AB'de, çifte standart uygulanıyor" diye konuştu.

SEVDA YÜZBAŞIOĞLU

kalan karakter 1000

litobates litobates // ANTALYA

GÜMRÜK BİRLİĞİ BİR HATA İDİ
Türkiye Avrupa Birliğine tam üye olmadan gümrük birliğine girdi, bunun sonucu olarak da AB'nin Türkiye'den alacağı en büyük kozu elde etmiş oldu. Türkiye Gümrük Birliğinden çıkmalı, Avrupa Birliği ülkelerine benzer vizeleri karşılıklılık ilkesi ile uygulamalı. Batı sınırlarında denetimi gevşetip AB ülkelerini milyonlarca Asya ve Afrikalı göçmenlere boğmalı. Bakın ne olur o zaman, 50 yıldır kapısında kul köle olduğumuz bizi almayan Avrupa Birliği kesinlikle bizim kapımızda kul köle olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır2
cevapla 07.04.2011 10:00
Harun Avcı Harun Avcı // İSTANBUL

Hükümet Arap, Afrika ülkeleri ile vizeleri kaldıracağına Avrupa ile olan bu problemi çözsün. Türk milleti batıda bu kadar aşağılandıktan sonra istediğiniz ülkeyle vizeyi kaldırın faydası yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır0
cevapla 07.04.2011 09:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.