X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TPAO'ya sürpriz ortaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'ya sürpriz ortaklar

  • Giriş Tarihi: 29.4.2011 11:54 Güncelleme Tarihi: 29.4.2011 11:54

Son dönemde halka arzı gündeme gelen Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na yeni ortaklar geldi.

Milli şirket olarak kurulan, 1983 yılında kanun hükmünde kararname ile kamu kuruluşu haline getirilen ve son dönemde halka arzı gündeme gelen Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na () yeni ortaklar geldi.

Türkiye'nin en büyük ve karlı şirketlerinden biri olan TPAO 1954 yılında 6327 sayılı kanunla, milli petrol şirketi olarak Türkiye'de kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek amacıyla kuruldu. Şirkette Hazine'nin yanı sıra Emekli Sandığı (bugünkü adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK), İş Bankası, Anadolu Sigorta, Petrol Ticareti Vakfı ve 20 dolayısında şahıs kurulu ortak olarak yer aldı.

1983 yılına kadar entegre bir petrol şirketi olarak aramadan üretime, rafinajdan pazarlamaya ve taşımacılığa kadar pek çok alanda faaliyette bulunan TPAO, 1983 yılında 233 sayılı kanun hükmünde kararname ile kamu kuruluşu haline getirildi ve ''TPAO'nun yüzde 100'ü Hazine'nindir'' karar kabul edildi. Böylece hiçbir ödeme yapılmadan TPAO'daki hisselerin tamamı devlete geçmiş oldu.

Geçen süre zarfında TPAO'nun bünyesindeki petrokimya, rafinaj ve akaryakıt dağıtım şirketi özelleştirilirken, kurum bugün sektörün sadece upstream alanında (arama, sondaj ve üretim) faaliyet gösteren bir şirket haline geldi.

SGK HAKKINI ALDI, ŞİMDİ SIRA DİĞERLERİNDE

Hisselerinin alınmasının ''gayri kanuni'' olduğunu belirten ve hukuk mücadelesi başlatan SGK, geçtiğimiz aylarda davayı kazandı ve yaklaşık yüzde 6 civarında hisseni yeniden aldı. SGK şimdi 1983 yılından beri alamadığı kar paylarını almak için harekete geçti.

İş Bankası'nın da yaklaşık yüzde 3 düzeyinde olan hissesini geri almak için davası sürerken, yaklaşık yüzde 1 hissenin sahibi 20 kadar şahsın akıbeti ise bilinmiyor. Konuyla ilgili bilgi veren TPAO yetkilisi, ''O şahısların mirasçıları kimdir, hisseleri kaça bölündü, Türkiye'de mi, yurt dışında yaşıyorlar bilmiyoruz'' dedi.

BUGÜNKÜ HALİYLE HALKA ARZ YAPILAMAZ

Ortaklık yapısı belli olmayan bir kuruluşta halka arzın söz konusu olamayacağını kaydeden TPAO yetkilisi, şunları söyledi:

''Halen Meclis'te bulunan yeni teşkilat kanununu çıkartabilirsek genel kurulu oluşturacağız. Genel kurul oluştuktan sonra şirketin hissedar yapısı belirlenecek ve sonra da kanuni bir şekilde TPAO'nun halka arzıyla ilgili işlemleri başlatabiliriz. Hisselerinin kime ait olduğunun belli olmadığı bir şirketin halka arzını nasıl yapacaksınız? Kurumlar dışında şahıslara ait hisselerin isimleri belli ama adreslerini, yaşayıp yaşamadıklarını ve mirasçılarını bilmiyoruz.

Aksi halde örneğin 'şirketin yüzde 51'ini halka arz edeceğim' dediğin zaman o yüzde 6, yüzde 3 hisse sahibi kendi payının halka arz edilmesine razı olacak mı? 'Ben kabul etmiyorum, yüzde 6'mı tutuyorum' da diyebilir. O bakımdan ortaklık yapısının netleştirilmesi ve genel kurulun buna karar vermesi gerekir ki hukuki adımlar atılabilsin.''

YENİ TEŞKİLAT KANUNU HAZIR

Kurumun 1954'teki teşkilat kanununa benzer, özerk bir yapıyı da içeren yeni bir teşkilat kanunu hazırladığını kaydeden TPAO yetkilisi, 6327 sayılı kanunda ''TPAO özel kanun hükümlerine göre kurulmuş bir anonim ortaklıktır'' ifadesinin yer aldığını hatırlatarak, söz konusu kanunun kendilerine özel bir şirket gibi hareket etme imkanı verdiğini vurguladı.

Böyle bir yapıda olan şirketin de özel şirketler gibi güçlü bir şekilde hareket edebileceğini anlatan TPAO yetkilisi, ''TPAO o kanunla Türkiye'nin bütün ilklerini gerçekleştirdi. Rafinerilerini kurdu, petrokimya tesislerini kurdu, İpragaz, BOTAŞ, Petrol Ofisi gibi Türkiye'nin bütün gözde kuruluşlarını TPAO bu teşkilat kanunun verdiği güç sayesinde yaratabildi. Ama şimdi 1983'teki özelleştirme ile birlikte bir kamu şirketi haline getirildi. Bu da elimizin kolumuzun bağlanmasına neden oldu'' dedi.

Yetkili, 233 sayılı kanun hükmünde kararnamenin hantal ve dar elbisesinden kurtuldukları zaman Türkiye'nin ihtiyacı olan petrolü nerede olursa olsun bulup getireceklerini sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

tpao batman tpao batman

farko1111 yalan söylüyor .Türkiyenin hazineye hiç bir yükü olmayan ve para kazandıran tek kuruluşudur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.03.2014 02:01
Farko1111 Farko1111

Türkiyenin belkide en hantal ise yaramaz kurulusu. Sadece issiz olan güney dogulu vatandaslarin oturduklari yerden kazanc sagladiklari bir kurulus. Unutmayin bunu bir bilir kisi söylüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır35
cevapla 29.04.2011 16:08
Petrolcu Petrolcu

Kesinlikle yanlıs düşünüyorsunuz, bu sonuca varmanıza kim sebep oldu bilemem ama buyrun ziyaret edip kendi gözlerinizle görün, bilir kişyide merak ettim, her şirkette yatarak para kazanmaya alışık tipler vardır, birde bir şey yapıyolarmış gibi konuşurlar emin olun o eziklerden biridir. bu sebepten şirkette de dışlandığından dolayı kinini kusmustur sizin bilir kişiniz, kesin kendini bile bilememiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır5
cevapla 03.05.2011 13:58
serdar serdar

Farko1111: oturduğunuz yerden başkalarının fikriyle yorum yapacağınıza gelip-görüp, araştır sonra konuşsanız olmazmı? burada yüzlerce insan aylarca eş-dostundan uzakta yaz-kış demeden 24 saat dönen matkabın ucunda ekmek paralarını kazanıyorlar. emeğimize saygınız olsun.
litobates: Turkiyede petrol denizi yok, zaten böyle bir deniz hiç bir yerde yok. Türkiye tektonik aktivitenin yoğun olduğu bir bölgede bu nedenle petrol oluşumu her yerde gözlenmez. Sektörü biraz tanısanız aslında bu araştırmalar için yapılan yatırımın normalin çok altında olduğunu görürsünüz. 2005-2010 yılları arasında gerek adıyaman gerekse batmanda yeni petrol sahası keşifleri oldu. tabi buna karadenizde akçakoca doğalgaz tesislerinide eklemeliyiz. Son olarak TPAO sadece Türkiye'de değil yurt dışında da faaliyetlerini sürdürüyor ve gün geçtikçe de yeni anlaşmalarla yeni saha ve keşiflerini artırıyor. Lütfen biraz araştırıp ardından yorum yapın. Gerçekten ortada buyuk bir emek var ve bu emeğe saygı duyalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır0
cevapla 03.05.2011 12:16
litobates litobates // ANTALYA

BİR AĞRI DAĞI KALDI
Otuz yıl önce bütün gazeteler Güneydoğu Anadolu'da petrol denizi var diye haber yazdı. Yüzlerce kuyu açtılar petrol bulamadılar. Daha sonra gazeteler İç Anadolu Bölgesi eskiden iç denizde dediler kuyular açtılar yine petrol bulamadılar. Daha sonra Niğde'de petrol denizi bulundu dediler boş çıktı.Daha sonra Trakya petrol denizi dediler yine petrol bulamadılar. Arkasından İnebolu açıklarında petrol ve doğal gaz okyonusu var dediler, hala ortada petrol yok. Daha sonra Ege denizinde petrol kaynıyor dediler, orda da bir şey çıkmadı. Arkasından yine Karadenizde milyarlarca ton petrol var dediler, Dünya'nın en büyük derinsu platformunu getirdiler, yine petrol bulunamadı. İşin ilginç tarafı milyarlarca dolar boşa giderken, Türkiye'nin petrol üretimi her geçen yıl sürekli düşüyor. Bu boşa harcanan onlarca milyar dolar para ile bu süreçte 2 milyon insanımıza sürekli iş imkanı sağlanırdı. Boşa gitti paralar ve emekler yazık oldu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır26
cevapla 29.04.2011 14:01
Petrol Mühendisi Petrol Mühendisi

Arkadaşım sana aynen katılıyorum, bu şirket 2008 yılının en çok kar eden kurumu olmuştur, tarihinde hiç zarar etmemiştir. Nasıl özverili çalışıldığını gelin görün...

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 07.05.2011 16:15
Petrolcü Petrolcü

Parayı vermeden riske girmeden petrol ne aranır ne bulunur nede üretilir. Tüm dünya şirketleri bu riski alıp sondaj yapmaktadırlar, hata canlarından bile olanlar olmuştur(ÖRN:meksika körfezi BP)
Türkiye jeolojisi bakımından petrol zengini bir ülke değildir, sınırlı rezervuarlara sahip bu ülkedir ve sınırlı rezervuarı bulmak emek ister zaman ster para ister, ne kadar çok para harcanıyorsa o kadarda kazanıyordur TPAO, zarar etmeyen tıkır tıkır işleyen güzide bir kuruluşu lekelemek milletimize yakışmaz, kapımız herkese açıktır, buyrun ustasından mühendisine nasıl çalışıldığını, gece gündüz, kış yaz demeden beraber yerinde görün daha sonra eleştirinizi yapınız, bekara karısını boşamak kolaydır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır1
cevapla 03.05.2011 13:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.