X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Milli füze üreteceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Milli üreteceğiz

  • Giriş Tarihi: 21.6.2011 12:14 Güncelleme Tarihi: 21.6.2011 16:40

Alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri ana yükleniciliğinde yurt içinde geliştirilecek.

'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinin milli olarak geliştirilmesini sağlayacak sözleşmeler, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı adına Müsteşar Murad Bayar, ASELSAN adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Memişoğlu ve Genel Müdür Cengiz Ergeneman, alçak irtifa hava savunma füze sistemi için 278 milyon 371 bin 118 lira ve 193 milyon 59 bin 102 avro; orta irtifa hava savunma füze sistemi için de 250 milyon 720 bin 295 lira ve 132 milyon 113 bin 714 avro tutarındaki sözleşmelere imza koydular.

Alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemlerinin radarlar, atış kontrol sistemleri, komuta kontrol sistemleri ve haberleşme sistemleri gibi yer sistemlerinin tümü, ana yüklenici ASELSAN tarafından geliştirilecek. Projelerde ROKETSAN füzeden sorumlu alt yüklenici olarak görev alacak. Füzelerde kullanılacak arayıcı başlıklar ve veri linkleri de ASELSAN tarafından geliştirilecek.

ASELSAN tarafından geliştirilecek alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri güncel teknolojiye ve yüksek etkinliğe sahip hava savunma sistemlerine sahip olacak, aynı zamanda sistemlerin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi sayesinde hem maliyetlerde tasarruf sağlanacak hem de kaynakların yurt içinde kalması sağlanacak. Böylece Türk savunma sanayiinin ulaştığı teknolojik düzey daha ileriye taşınacak ve TSK;nın ihtiyaçlarının yurtiçi olanaklarla karşılanma düzeyi artacak.

ASELSAN, 20 yıl önce Stinger füzesinin ortak üretim programı ile başladığı, daha sonra Kaideye Monteli Stinger (KMS) Sistemi projesi ile devam ettiği hava savunma alanındaki faaliyetlerini, geçtiğimiz yıllarda Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi;ni (HERİKKS) ve KALKAN Hava Savunma Radarını geliştirerek sürdürdü.

ASELSAN halen SSM ile imzalamış olduğu sözleşmeler kapsamında TSK için 35 mm;lik Kundağı Motorlu Hava Savunma Topu ve Ateş İdare Cihazını geliştiriyor; ayrıca, TSK envanterinde mevcut 35 mm;lik Çekili Hava Savunma Toplarını modernize ediyor.

kalan karakter 1000

ersenwww ersenwww

şunda rmk marıbe tersanesınde ( donanmamzı için) dünyanın en buyuk sahıl güvenlik arama kurtarma gemisinin inşasınmda görev almaktayım...geminin büütn savş ve savunma yazılımları aselsan tarafından yuzde yuz yerlı yapılmaktaıdr..siz evde bütün gün dizi izleyen sonrda burda aselsan bısey yapamaz dıyen örümcek beyınlıler için bu yazım..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 12.04.2012 15:59
mustafa mustafa

büyük yolculuklar ufak bir adımla başlar bizde ufak ufak adımlar atmaya başladık bu ilerisi için umut verici bence diğer güçlü ülkelerde bu aşamalardan geçti simdi biz geçeceğiz ve dahada güçleneceğiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 17.01.2012 22:09
ÖMER ÖMER

BU SİSTEMLER NEREYE KURULACAK BİLGİSİ OLAN VAR MI?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.06.2011 11:59
hakan hakan

peki ya bu füzeler nereye konuşlandırılacak güneydoğuya mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.06.2011 11:54
selami selami

geç de olsa bir yerlerden başlamak çok güzel.her şeyi eleştirerek negatif enerji saçan yorumları gördükçe üzülüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 22.06.2011 00:37
MEHMET MEHMET

DİYARBAKIRLI BİR VATANDAŞ OLARAK ASELSANLA GURUR DUYUYORUM VE ÇOK DAHA İYİ SİLAHLAR ÜRETECEĞİNE SONSUZ İNANCIM OLMAKLA BERABER BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM ALLAH YARDIMCILARI OLSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.07.2012 00:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.