ARKADAŞINA GÖNDER İşte Türkiye'nin milli tüfeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte Türkiye'nin milli tüfeği

  • Giriş Tarihi: 3.7.2011 11:39 Güncelleme Tarihi: 3.7.2011 11:42

Türk mühendislerinin yaklaşık 3,5 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği nin üretimine başlandı.

nin ilk 50 adetlik prototipi, 4 ay içinde hazır olacak.

Proje kapsamında Temmuz 2012 tarihine kadar toplam 200 adet prototip piyade tüfeği üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çeşitli birliklere dağıtılacak prototip tüfekler, profesyonel askerlerce test edildikten sonra seri şekilde üretilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla 22 Ocak 2009'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici Kalekalıp firmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Tüfeğin tasarımının karara bağlanmasının ardından 50 adetlik prototip üretimine geçildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik ve teknik istekleri doğrultusunda geliştirilen milli piyade tüfeğinin ilk etapta 3 farklı versiyonu tasarlandı. Yapılan testlerin ve değerlendirmelerin ardından 3 konfigürasyon prototipi teke düşürüldü ve çalışmalar tek model üzerinde yürütülmeye başlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tasarım ve doğrulama testlerinin yapılacağı ilk 50 adetlik prototip tüfek, Ekim 2011'de hazır olacak. Proje kapsamında toplam 200 adet prototip üretiminin ise Temmuz 2012 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Projeye göre bu prototip tüfekler, geri bildirim almak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli birliklere dağıtılacak. Profesyonel askerler tarafından çeşitli hava ve arazi koşullarında (aşırı sıcak, aşırı soğuk, tozlu, ıslak ortamlar) bir süre kullanılacak olan milli piyade tüfekleri, askerlerden gelen öneri ve değerlendirmelerin ardından seri şekilde üretilecek.

Türk ordusu tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, dünya ordularının envanterinde bulunan son nesil piyade tüfeklerinin üstün özelliklerini bünyesinde topladı. Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeğinin teknik özelliklerine de son şekli verildi. Buna göre milli piyade tüfeğinin ağırlığı şarjörsüz 4,3 kilogram. Fişek kapasitesi 20 adet, boyu 920 mm, namlu ömrü en az 10 bin atım olan milli piyade tüfeği, dakikada 650 atış yapabiliyor.

HEM SAĞ, HEM DE SOL EL İLE KULLANILABİLİYOR

Yetkililer, milli piyade tüfeğinin, çok sayıda özelliği bünyesinde barındırdığını, çok kademeli ayarlanabilir teleskopik dipçiği bulunan tüfeğin emniyet mandalı, şarjör mandalı ve kurma kolunun hem sağ, hem de sol el ile kullanmaya uygun şekilde tasarlandığını belirttiler.

Tüfeğin sessiz kurma özelliğine sahip olduğunu ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdiler:

''Tüfek, şarjördeki son fişeğin atılmasından sonra mekanizmanın açık kalmasını ve yeni şarjör takıldığında, mekanizmayı yeniden kurmadan süratle ateş etmeye devam edilmesini sağlayan sisteme sahip. Yüksek atış hassasiyeti sayesinde hedef üzerinde dağılımı çok düşük olan milli tüfeğin üzerine, gece görüş dürbünü, laser, bomba atar gibi envanterde bulunan tüm aksesuarlar takılabiliyor. Milli piyade tüfeği, gelişen teknolojilerin ve ihtiyaçların ışığında tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde her türlü yenilik tüfeğe uygulanabilecek.''

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de geçtiğimiz günlerde Kırıkkale'de MKEK'nin silah fabrikasını ziyaret ederek, milli piyade tüfeğini incelemişti.

MİLLİ TÜFEĞİN ÖZELLİKLERİ

Yapılan değişikliklerin ardından son şeklini alan Milli Modern Piyade Tüfeğinin özellikleri şöyle:

KALİBRE: 7,62 mm

AĞIRLIK: 4,3 kg

ETKİLİ MENZİL: 600 metre

BOY: 92 cm

NAMLU ÖMRÜ: 10 bin atım

MERMİ NAMLU ÇIKIŞ HIZI: 800 m/sn

ŞARJÖR KAPASİTE: 20 fişek

ATIŞ SÜRATİ: 650 atım/dakika

kalan karakter 1000

üstegmen  üstegmen

cok vasat bir silah.bu kadar cabaya degmemiş

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 25.01.2013 14:05
murat murat

herzaman taklitci bir ülkeydik malesef talitci ülke olarak kalacagız

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 18.01.2013 02:26
Asder Asder

Tüfekte en önem arzeden noktalardan biri ısınmadır.Bu silahta buna karşı tedbir var mı.Tasarım aşamalarında bunlarda unutulmamalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.09.2012 21:55
deniz deniz

Bizim ülkemizde amerikada olan piyade tüfekleri neden kullanılmıyor Scar-H/L veya Acr kullanılabilir. M4A1 de kullanabiliriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 23.05.2012 21:32
serkan serkan

G3 dünyadaki en güvenilmez silah..ayakta seri ateş edemezsin..2.şarjörde tutukluk yapar..bence bu yeni tüfekte çok farklı olmayacak...bence rusyadaki izmaş firması satın alınsın ve ordumuz yerli keleş kullansın...efsane tüfektir keleş...daha iyiside yok...hem bkc yide o iflas eden firma üretiyor.hem daha ucuza gelir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 11.04.2012 18:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.