X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Miras arazide bölünmeye son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Miras arazide bölünmeye son

  • Giriş Tarihi: 18.7.2011

Tarım Bakanı Eker, yıllardır gündemde olan ama bir türlü önüne geçilemeyen 'tarım arazilerinin bölünmesini' yasaklayacaklarını söyledi. Şirket kurup birleşenler de teşvik alacak

Hükümet, tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını önlemek için radikal bir adım atıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, arazilerin parçalanmasının önlenmesi için Medeni Kanun'da değişiklik yapacaklarını belirterek, artık "sınırlama" değil "yasaklama" yoluna gideceklerini açıkladı. Bakan Eker, "Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek için yasal ve yapısal değişikliğe gidiyoruz. Örneğin, dört kardeş babasından kalan 100 dönüm araziyi bölemeyecek. 'Şirket kurun destekleyelim' diyeceğiz. Böylece hem üretim hem de verimlilik artacak. Hem çiftçimiz hem ülke zenginleşecek" dedi.

80 YILLIK SORUN

Tarımsal ekonomik büyüklük açısından 2023'te dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almayı hedefleyen hükümet bunun temellerini atmaya başladı. Tarım sektörünün milli gelire katkısı yüzde 157 artarken, tarımsal havzalarla eşgüdümlü olarak bölgelerin özelliklerine göre seracılık, meyvecik, hayvancılık gibi konularda organize üretim bölgelerine destek verecek. Yaklaşık 80 yıldır tarım sektörünün temel sorunlarından biri olan arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçilecek. Bu doğrultuda, bölünmüş arazilerin tapulaştırılması 2002 yılı öncesindeki 41 yılda 450 bin hektarla sınırlı kalırken, son 8 yılda ise 3 milyon hektarın üzerine çıkarıldı. Tapulaştırma işlemleri 2023 yılında tamamlanmış olacak. Yeni düzenlemelerle bir yılda 1 milyon arazi tapulaştırılacak ve teknolojik ekipmanla verimli bir tarım yapılması sağlanacak.

SINIR DEĞİL YASAK

Türkiye'de çiftçi başına düşen tarım alanının AB ülkelerinin gerisinde kaldığını belirten Eker SABAH'a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Bu da tarımsal faaliyetlerin maliyetini artırıyor. Bir kişinin 100 dönüm arazisi var 5 de mirasçısı varsa bu kişi öldüğünde arazi 20'şer dönüme düşüyor. Bu durumda topraktan verim de alınmıyor. Daha önce 20 dönüm sınırı getirmiştik. Artık bu olmayacak. Birkaç maddelik düzenleme ile sorun çözülüyor. Köydeki parçalı araziler birleştiriliyor."

Bu da Türk modeli
AB ülkelerinde 175 dekar olan ortalama toprak büyüklüğü Türkiye'de 59 dekar. Araziler mutlak tarım, özel ürün, dikili tarım, marjinal tarım arazileri olarak sınıflandırılacak. Miras yoluyla bölünecek topraklar, yeterli büyüklükte parsel oluşturmuyorsa ortak kullanımı teşvik edilecek. Bu da olmuyorsa kiralanacak ya da satışa çıkarılacak. Yeterli büyüklükte parseller oluşmuyorsa tapuda devir yapılamayacak. Bu araziler için tapuya şerh konulacak.

Ucuz arazi ve kredi verilecek
Bugüne kadar bölünmüş olan arazileri de ölçek büyüklüğüne taşımak için teşvik politikaları devreye sokulacak. Arazisini ölçek büyüklüğüne taşımak isteyene, arazi edindirme ofislerinden ucuz arazi satılacak. Bir daha bölünmemesi şartıyla cazip şartlarda krediyle arazi verilecek. İsteyenler bu ofislerden tarım arazisi alacak. Ailesinden miras kalan tarlayı almak isteyen vatandaş, ofisten kredi alarak kardeşlerinin payını ödeyebilecek.

kalan karakter 1000

eren eren

malımızın ortağı sanki 20 dönümden az olursa biri istedi diye tümünü satışına karar veren yasa çkarıyo insan haklarına aykırı evvela..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 10.11.2014 22:31
cemal cemal

saçma sapan bir uygulama kardeşler arası şiddete sürüklüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 11.05.2014 08:03
kökleyen kökleyen

saçma sapan bir memleket. birkaç deli milletin malının üzerinde hak iddiası. başka ne

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 25.04.2014 10:16
ismet demir ismet demir

boyle bir adalet dunyanın neresinde var cok vahim bir sey katılmıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 07.03.2014 21:23
sıh sıh

bu kanunun geçmesi çok çok ii olmuş zamanınd göçünü alan başka yere yerleşen köydeki araziye sahip çıkmayan sonradan miras var diye gelen atasından kalan hiç sahip çıkmadığı malı bölmeye gelen satmaya çalışan haksız menfaatçi kardeşlereçok çok ii oldu. inş uygulanır

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.06.2014 22:45
K.D. K.D.

TARLA BÖLÜNMESİN DEMEK.ANLAŞIN DEMEK. VERESELER ANLAŞMIYOR. SİLAHLAR KONUŞUYOR. DEVLET ADAMLARININ BUNU BİLMESİ LAZIM. DEVLET ALSIN. BEDELİNİ VERSİN ONDAN SONRA İHALE İLE SATSIN.OZAMAN TARLA BÖLÜNMEZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 01.02.2014 11:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.