X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gübre fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gübre fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor

  • Giriş Tarihi: 4.9.2011 13:52 Güncelleme Tarihi: 4.9.2011 13:53

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gübre fiyatlarında geçen yıla göre yaşanan ve yüzde 55 ila yüzde 90'lara varan yüksek artışların üretici kesimi tedirgin ettiğini söyledi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de bitkisel üretimdeki verim ve miktarlarının düşüklüğünün en önemli sebeplerinden birinin yeterli miktarda gübre kullanılmaması olduğunu ifade etti. Halen ihtiyaç duyulanın yarısı kadar gübre tüketildiğini bildiren Bayraktar, gübrenin bitkisel üretimde yüzde 40 dolayında üretimi artırıcı etkisi olduğu dikkate alındığında, yeterli ve zamanında gübre kullanımının öneminin çok daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

2008 yılında da yaşandığı üzere, gübre fiyatlarındaki artışların, üreticinin gübre kullanımından kaçmasına sebep olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu:

"Zaten yeterli düzeyde olmayan gübre kullanımı, bu kaçışla daha da azalmakta, bu da ürünlerimizde ciddi verim kayıplarına sebep olmaktadır. Son aylarda gübre fiyatlarındaki türlerine göre yüzde 50 ila 90'lara varan fiyat artışları üreticimizi tedirgin etmekte ve gübre kullanımında kısıtlamaya gitmelerine yol açmaktadır. Atılmayan her kilogram gübre üründe verim kaybı anlamına gelir. Özellikle yeni bir ekim sezonu başlayacakken gübrede görülen yüksek artış, üreticiyi üretimden ve gübre kullanımından uzaklaştırır"

Bu durumda satışların düşeceğini gübre sanayicilerinin gözden kaçırmaması gerektiğini belirten Bayraktar, "Üreticilerimiz gübre kullanamazlarsa, sanayicimiz de, buna aracılık eden bayiler de para kazanamaz. Bu nedenle yüksek fiyat artışlarına sanayicilerimizin de engel olması gerekir" dedi. 2011 yılı ürün maliyetlerinde gübre masraf oranının buğdayda yüzde 12, pamukta yüzde 19, mısırda yüzde 20 dolayında olduğu bilgisini veren Bayraktar, şunları söyledi: "Tarımsal üretimin iki temel girdisi olan gübre ve mazotta destekler devam etmektedir. Çiftçinin 2010 yılında gübre için ödediği bedel yaklaşık 3,8 milyar TL'dir. 2010 yılında gübre desteği için ödenen 704 milyon TL, gübre masrafının ancak yüzde 18'ini karşılamıştır. 2011 için gübre destek miktarları yüzde 9-17 arasında artırılmıştır. Gübre fiyatlarındaki bu artış devam ederse, açıklanan destek miktarının gübredeki KDV'yi bile karşılaması mümkün değildir. Çiftçinin zamanında ve yeteri miktarda gübre kullanımının sağlanması için fiyat artışları karşısında destek miktarı da buna paralel artırılmalı ve ödemeler gübrenin yoğun kullanıldığı dönemde yapılmalıdır. Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde öncelik, üretimin temel girdileri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması veya çiftçiye vergi iadesi şeklinde geri ödenmesi olmalıdır. Ayrıca, ithal gübrelerde düşük de olsa yüzde 1,9- 6,5 oranında uygulanan gümrük vergileri de kaldırılmalıdır." Üretimin devamlılığı ve verimin artırılması açısından gübredeki bu fiyat artışlarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yakından takip edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Bayraktar, "Unutulmamalıdır ki, üretimde verimlilik için gübre ne kadar gerekliyse üreticiler de gübre sanayicileri için o kadar önemlidir. Üretici ve üretim yoksa gübreye de sanayisine de gerek yok demektir" dedi.

kalan karakter 1000

alp sondaj alp sondaj

allah sonumuzu hayıretsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.01.2014 21:01
şükrü güzey şükrü güzey

arkadaşlar ben samsun Çarşambalıyım fındık üreticisiyim bugüne kadar hiç dönüm parası için baş vurmadım ve almadım bugün çarşamba ziraat odasını aradım bilgi almak için ben dönüm parası almak istiyorum ne yapmam gerekir diye sordum önce üye olacaksın 50 tl.vereceksin dosyayı tamamla dediler peki 12 dönüm fındıklığa ne alırım dedim cevap 96 tl. siz dalgamı geçiyorsunuz dedim hayır hükümet bu kadar veriyor dediler yorum sizin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.12.2013 23:49
suat altan(irtibat 05558362385) suat altan(irtibat 05558362385)

uygun fiyata organik gübre var arkadaşlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 22.03.2012 15:59
çiftçi çiftçi

biz çiftçilerin hali çok kötü çiftçilerin ne maazot, nede gübre almaya güçleri yetmiyor bir düşünün 1 çuval gübreye 65-70 lira verilirse, normal çalışan bir çiftçi 70 liradan 10 çuval gübre almış olsa 700 lira yapar birde birde çok sebze yetiştirenleri düşünün onlar ne yapsın.. 1 litre mazot neredeyse 4 lira 100 litre mazot 400 lira hem 100 litre mazot neye yeter. bu çitçinin çalıştığı sebze masraflarını bile zor karşılıyor. ÇİFTÇİNİN HALİ ÇOOKK ZOR..

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır0
cevapla 01.03.2012 10:45
reza reza

arkadaşlar ırandan organık hemde konsantere gübre almaya dusunyrm ne dersınz ?fıyatlar çok uygun

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 31.01.2012 18:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.