X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye eşit maaş müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ye eşit maaş müjdesi

  • Giriş Tarihi: 5.9.2011 09:40 Güncelleme Tarihi: 5.9.2011 14:19

Hükümet, ler arasındaki maaş farkının giderilmesi için düğmeye bastı.

Hazal ATEŞ - Takvim

lere hükümetten müjde var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçimlerden önce emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi için çalışma yapılacağını açıklamasının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ilk adımı attı. Çelik, emekli maaşları arasında ne kadar fark olduğunun tespiti için çalışma yaptırdığını açıkladı. Yeni düzenleme ile SSK emeklileri arasındaki maaş farkının kademeli olarak giderilmesi hedefleniyor. Düzenlemeden 5 milyonu aşkın SSK emeklisinden 3 milyonu yararlanabilecek. Yeni yasama döneminde hükümetin en önemli gündem maddelerinden biri de emeklilerin intibak yasası olacak. SSK emeklileri için, aynı süre çalışıp aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşlarının eşitlenmesi planlanıyor. Bakan Çelik, geçmiş yıllarda aylık bağlama sistemleriyle çok sık oynandığını anımsatarak, "Öteden beri bir sorun. Alt gelir gruplarında gelir artırıcı çalışmalar yaptık. Maaşlar arasında fark var ama uçurum yok. 'Geçmişten bu zamana kadar nedir durum?' diye çalışalım dedik. Birkaç ay içinde fotoğrafı önümüze koyacağız" diye konuştu.

2000 ÖNCESİNE YÖNELİK

SSK emeklileri, yıllardır bu yasanın çıkmasını bekliyor. 1999'da yayınlanan 4447 Sayılı Yasa ve 5510 Sayılı Yasa sonrasında eşit statülü emekliler arasında emekli olunan yıla göre farklılıklar ortaya çıktı. Özellikle 2000 yılından sonra bu fark katlanarak arttı. Hükümetin gündeme aldığı intibak düzenlemesi de, 2000'den önce emekli olan SSK'lıları ilgilendiriyor. Düzenlemenin yaşama geçmesi ile birlikte emekli maaşlarında, ödedikleri prim gün sayısına göre iyileştirme yapılacak.

BORÇ YAPILANDIRMA GELİRİ KULLANILACAK

Ekonomi yönetimi, maaş farklarını kapatmak için yeniden yapılandırma kapsamında elde edilen gelirin bir bölümünü kullanacak. Önceki dönemde de intibak yasasının maliyeti konusunda bir çalışma yapılmıştı. Bu düzenlemenin devlete ayda 3 milyar, yılda 36 milyar lira ek maliyet getireceği hesaplanmıştı. Sendikalar, düşük maaşlı emeklilere seyyanen yapılacak zammın adaletsizliği gidermek için bir adım olabileceğini söylemişti.

kalan karakter 1000

cansu cansu

maaş farkının olup olmadığına nasıl bakıcaz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.10.2012 11:06
sadettin. sadettin.

adaletsiz ve haksız bir uygulama varsa T B M M ele alınıp düzeltilmeli benim fikrim bu selamlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2011 23:42
mehmet ketenci mehmet ketenci

ADALET VE EŞİTLİK İSTENİYORSA BU DÜZEN TBMM TARAFINDAN MECLİSTEN ACİLEN BİR KANUNLA ÇIKMALI. . GEÇ DE OLSA ADALET YERİNE GELMELİ SAYGILAR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 15.09.2011 08:00
Dursun Dursun

Memur Emeklileri ile işci emeklileri arasında nerdeyse %100 e varan farklar var. SSK, Emekli sandığı arasındaki farkı kapatmak içinde çalışma yapılması gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 06.09.2011 02:03
fark fark

şu anda 750 tl den az maaş alan aç geziyordur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 06.09.2011 01:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.