X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Biyodizel kararı yürürlükte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

kararı yürürlükte

  • Giriş Tarihi: 27.9.2011 10:45 Güncelleme Tarihi: 27.9.2011 10:45

'nın benzin ve motorinde her yıl kademeli artırılmak üzere yerli katkı ilave zorunluğu kararı yürürlüğe girdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (), benzin ve motorinde her yıl kademeli artırılmak üzere yerli katkı ilave zorunluğu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

EPDK'nın konuyla ilgili Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile Benzin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinin ikinci maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere, ''piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunludur'' fıkrası eklendi.

Benzin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinin ikinci maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere de ''piyasaya akaryakıt olarak arz edilen benzin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içeriğinin, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunludur'' fıkrası ilave edildi.

YERLİ BİYOYAKIT ÜRETİMİNİN TEŞVİKİ ANLAMINA DA GELİYOR

EPDK'nın bu kararı ile akaryakıta tarımsal ürün katkısını zorunlu hale getirirken, bu karar bir anlamda yerli biyoyakıtların üretiminin teşviği anlamına da geliyor.

Türkiye'de 2010 yılında yaklaşık 13,9 milyon ton motorin ve 2,1 milyon ton da benzin tüketimi yapıldı. Motorinin yoğunluğu ortalama 0,845 gr/cm3 olarak alındığında 16,4 milyon metreküp motorin, benzin yoğunluğu ortalama 0,775 gr/cm3 olarak alındığında 2,7 milyon metreküp benzin tüketimi bulunuyor.

Benzin ve motorinde yüzde 3'lük bir harmanlama yapılmasının zorunlu hale getirilmesi durumunda ise 493 bin metreküp ve 80 bin metreküp biyoetanole ihtiyaç bulunuyor.

Bu da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ürün verimlilikleri de dikkate alındığında 493 bin metreküp biyodizel için 1 milyon 233 bin 728 ton kolza ve aspir ile 80 bin metreküp biyoetanol için 945 bin 83 ton şekerpancarı veya 223 bin 145 ton mısır üretimi anlamına geliyor.

2010 yılı tüketimi sabit alındığında bu rakama harmanlanması gereken biyodizel üretimi için gerekli yerli tarım ürünlerinin üretiminin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı verilerine dayanılarak, 2016 yılında karşılanabileceği hesaplanıyor. Benzin tüketimi daha az olduğu için de benzine etanol harmanlanmasında herhangi bir sorun olmayacağı değerlendiriliyor.

kalan karakter 1000

kemal abi kemal abi

Bunlarin oluyor olmasi,guzel bir sey,ama benim bir tavsiyem olacak.EPDK'nin ya da sayin basbakanin artik ,benzin ve dizel,in fiyatlarinin dunya piyasa fiyatlarina indirilmesi lazim.ABD, suan 3.27$ a gallon yani3.75lt si, bizde hemen hemen lt o kadar.Eger TC,de lt,de 1lira indirim yapabilirlerse ki mumkun,TURKIYE'nin butcesine senede 10 milyar$ girer.Bu 10 milyar$ her sene oil companyalarinin yada bu isi yapan tuccarlarin cebine girmekte .Artik bu akaryakit fiyatlarini da denetleyen ve dengeli bir sekilde fiyatlandiran birileri olmasi lazim.Bu 10milyar$ rin TURKIYE butcesine olacak faydasini dusunun,devlet bu paradan vergisini alacak,cunku bu parayi vatandas bir sekilde harcayacak,bu benim kabataslak hesabim birilerinin uyanmasi icin.belkide da ha fazla,cunku benzin ucuz olunca insanlar arabasini full leyip daha fazla travel yapacak, daha cok hareket olacak buda degisik yerlere para harcamak demek.artik su paranin ayni kisilere akisini durdurun lutfenTURKhalk Amerikalilardanzengindeil

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 27.09.2011 12:25
mehmet mehmet

ÇİFTCİLER BİLGİLENDİRİLMELİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.09.2011 10:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.