X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 90 ülkeden 2 bin Türk işadamı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

90 ülkeden 2 bin Türk işadamı geliyor

  • Giriş Tarihi: 15.11.2011

Dünyanın dört bir yanından gelen Türk işadamları İstanbul'da toplanıyor. Cuma günü başlayacak Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na Barbados Adası'ndan, Mozambik'e dünyanın 90 ülkesinden 2 bin 200 Türk girişimcinin gelmesi öngörülüyor. Kurultayın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Kurultayda eş zamanlı bölgesel oturumlar düzenlenecek.

BAŞARI HİKAYESİ

Dünyanın farklı coğrafyalarında başarı hikayeleri yazan Türk girişimciler oturumlarda kendi deneyimlerini anlatacak. Kurultaya katılacak işadamları arasında yer alan Almanya'da yaşayan Türk girişimci Mustafa Baklan yurtdışına eğitim için gittiğini, daha sonra çalışma hayatına atıldığını belirtiyor. Baklan, 1987'de işsiz kalıp aile fertleriyle önce marketçiliğe başladığını daha sonra da Almanya'da Baktat ismiyle yatırım yaptıklarını söylüyor. Baklan şu anda bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. 1991'de 300 pound cep harçlığıyla İngiltere'ye giden işadamı Hakkı Tatar, ülkede önce tezgahta hediyelik eşya sattığını şimdi 15 farklı departmanda kadın giyim ürünleri pazarladığını belirtiyor. 1980'de Avustralya'ya yerleşen Vahap Şenel ise önce deri ürünleri ticaretiyle başladığı ülkede, şimdi klima ürettirip kendi markasını oluşturduğunu anlatıyor.

13 ÜLKEDE 6 MİLYON TÜRK

2006'da Fransız Bilimler Akademisi'nin hazırladığı Dünya Türk Diasporası haritasına göre, Türk nüfusun en çok yaşadığı 13 ülkede 6 milyondan fazla kişi bulunuyor. Türk nüfusun en yoğun olduğu ülkelerin başında Almanya, Bulgaristan, Hollanda, Fransa gibi ülkeler geliyor. 2.4 milyon Türk nüfusun yaşadığı Almanya'yı, 800 bin kişiyle Bulgaristan, 627 bin kişiyle Hollanda, 490 bin kişiyle Fransa, 250 bin kişiyle ABD, 228 bin kişiyle Avusturya, 203 bin kişiyle İngiltere, 180 bin kişiyle Yunanistan, 169 bin kişiyle Belçika, 146 bin kişiyle Kuzey Kıbrıs, 120 bin kişiyle Suudi Arabistan, 104 bin kişiyle Avustralya izliyor.

kalan karakter 1000

HASAN GÜNDOĞAN HASAN GÜNDOĞAN

DÜNYANIN 90 ÜLKESİNDE TİCARET VE TİCARETİN FONKSİYONLARINI OLUŞTURAN HİZMET VE ÜRETİM YAPARAK KAZANÇ ELDE ETMEK GÜZEL BİR GELİŞME İNSANLAR PARA KAZANIRKEN PARA KAZANDIĞI ÜLKELERDE PARA KAZANDIĞI TOPLULUKLARI DA UNUTMAMASI GEREKİR.ÇÜNKÜ KİŞİ PARA KAZANIYOR KAZANDIĞI PARAYI SONUÇTA ÇALIŞARAK KAZANIYOR ANCAK KİŞİ TEK BAŞINA BİR ADADA YAŞAMIYOR PARA KAZANMASINA VESİLE OLAN İNSANLAR VE TOPLULUKLAR VAR BENCE İNSAN KAZANDIĞI PARAYI İNSANLAR İÇİN BİRŞEYLER YAPMAK İÇİNDE KULLANMALI ,İNSANLIĞIN HİZMETİNE BİRŞEYLER ÜRETMELİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 15.11.2011 08:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.