ARKADAŞINA GÖNDER 150 bin dul kadına 300 TL aylık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

150 bin dul kadına 300 TL aylık

Başbakan Erdoğan, eşi vefat etmiş, yardıma muhtaç 150 bin kadın için paket açıkladı. Kadınlara ayda 300 TL verilecek. TOKİ'den düşük taksitle ev tahsis edilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 150 bin kadına müjde verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Sosyal Yardım Programı"nı açıklayan Erdoğan, kadınlara "Yalnız değilsiniz. Yapılan yardımları, verilen destekleri ananızın ak sütü kadar hak ediyorsunuz. Çünkü bu sosyal devletin görevidir" dedi. Programın detaylarına SABAH ulaştı. Buna göre, eşi vefat eden, boşanan, kocası hapiste olan ya da herhangi bir işte çalışamayan ve bu nedenle ailenin geçimini tek başına üstlenen 150 bin kadına, muhtaç oldukları süre içerisinde aylık yaklaşık 300 lira nakit yardımı yapılacak. Kadınlar banka hesaplarından paralarını çekebilecek. Bu kapsamda nakit destek meblağı hanedeki yetişkin başına gelir brüt asgari ücretin üçte birine denk gelecek şekilde verilecek. Yani 18 yaşından büyük her birey için haneye ek yardım yapılacak.

DÜZENLİ GIDA YARDIMI

150 bin kadına yılbaşından itibaren her ay düzenli gıda paketleri verilecek. Kadınların giyim, yakacak gibi temel ihtiyaçları karşılanacak. Sağlık Bakanlığı da psikolojik destek sağlayacak. Türkiye Barolar Birliği ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti verecek. Yalnız kadınların çocuklarının Şartlı Eğitim Yardımı'ndan yararlandırılmasına öncelik verilecek. Ayrıca çocukların eğitim bursları ve yurt hizmetlerinden yararlandırılması için pozitif ayrımcılık uygulanacak.

TOKİ'DEN EV

TOKİ tarafından inşa edilen alt gelir grubu ve yoksul konutlarında eşi vefat eden, ihtiyaç sahibi kadınlara öncelik verilecek. Kadınların istihdam ve meslek edindirme kurslarından faydalanması sağlanacak. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışmak üzere alınacak işçilerde dul kadınlara öncelik verilmesi ve İŞKUR'un da işe yerleştirmede aynı önceliği tanıması üzerine çalışma yapılacak. TÜBİTAK ile belirlenen vatandaşların aldığı sosyal yardımların tek tuşla izlenebilmesini sağlayan veri tabanına ek bir modül eklenmesi yoluyla kadınların tüm bilgileri kayıt altında tutulacak. Kadınların durumundaki gelişmeler veri tabanından sürekli izlenecek.

Terör şehidi ailesinden 2 kişi işe alınacak
Terör şehidi olanların ailelerine destek olmaya devam edeceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Daha önce aileden birinci derecede yakınlığı olan bir kişiyi işe alıyorduk, şimdi onu inşallah ikiye çıkarıyoruz" dedi. Bakanlar Kurulu'na yeni bir talimat verdiklerini de anlatan Erdoğan, şöyle dedi: "Terör kurbanı olan, teröristler tarafından öldürülen aileye de aynı yardımı devlet olarak vereceğiz. O öldürülenleri de biz şehitler sınıfında mütalaa ediyoruz. Aynı şekilde onlara da o desteği verip, o aileden yine aynı şekilde devlette istihdam sağlayacağız."

kalan karakter 1000

ayşe ayşe

ben babamdan 300 tl maaş alıyorum...devletin yaptığı bu yardımdan yararlanabilrimyim.işte çalışmıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2014 22:49
kumsal kumsal

eşimden boşandım 2 tane çocuğum var birisi lise öğrencisi diğeri daha bebek bu tür yardımları almam için nereye başvurmam gerek

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 05.01.2014 19:33
misafir misafir

babam bağkurdan emekli boşandım maaş alabilirmiyim ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 27.08.2013 15:09
fatma semra arı fatma semra arı

ben eşimden ayrıldıktan sonra eşim vefat etti bende dul maaşından yararlanmak istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 26.05.2013 11:29
fatma fatma

boşanmış kadınım bu durumdan nasıl yararlanabilirim nereye başvurmalıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 12.05.2013 16:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.