X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TC numarası ile gelen tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TC numarası ile gelen tehlike

  • Giriş Tarihi: 25.1.2012 11:50 Güncelleme Tarihi: 25.1.2012 11:53

Kişiye ait TC numarasının telefon bankacılığından, internet alışverişi ve oyununa, kargo tesliminden gsm hattı alımına kadar her aşamada istenilmesi vatandaşları çileden çıkardı.

Bir kişinin özel kimlik bilgilerinin kendi bilgisi ve izni dışında kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olduğuna dikkat çeken Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, "Birçok kişi TC numarasının paylaşımından şikayetçi. Çünkü, TC numarası ile kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişebiliyor. Asıl önemlisi her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor" diyerek tehlikenin önemine dikkat çekti.

Türkiye'nin En Büyük Şikayet Portalı Şikayetvar TC numarası ile gelen tehlikeye dikkat çekti. Gelen şikayetlere göre artık tüm firmalar mal ve hizmet satımında T.C. numarası şartı getiriyor.

ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE!

İnternetin kullanımı yaygınlaştıkça şikayetleri de dinmek bilmiyor. İnternet aracılığı ile alınan mal ve hizmetlerde de TC numarası şartına online alışverişi seçen vatandaşlar tepki gösterirken internetten oyun satışı yapılırken çocuklardan TC numarası istenilmesi akıllarda soru işareti oluşturdu.

Çoğunlukla çocukların üye olduğu oyun sitelerine kayıt olunurken TC numarası istenilmesi aileleri harekete geçirdi. "Çocukların bugün verdiği bilgiler ileride başlarına büyük dertler açabilir" diyen Deveci, "TC numarası uzun süre kullanılabilen ve her geçen gün önemi artan bir bilgidir. TC numarası gibi özel bilgileri özellikle de internet aracılığı ile istemesi engellenmeli. Aileler ve çocuklar bu konuda bilinçlendirilmeli. Kişilerin sadece kimlik bilgilerini toplama üzerine kurulmuş siteler olabilir. Yıllar sonra bu bilgilerin nasıl kullanılacağını bilemeyiz. Hakkınızda bilgi toplayıp ilerde aleyhinizde kullanılabilir" diyerek konunun önemine dikkat çekti.

FİRMALARIN TC ŞARTI!

Bir kişinin özel kimlik bilgilerinin kendi bilgisi ve izni dışında kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olduğuna dikkat çeken Deveci, Şikayetvar'a gelen şikayetleri paylaşarak vatandaşların tepkilerini paylaştı: "Kargo teslim alırken dahi TC numarasının istenilmesi bizi hayretler içinde bırakıyor. Çalıştığım şirket adına gelen kargoyu şirket kaşesi ve kendi ad soyadımla teslim almamı yeterli görmeyip bir de benden TC no istiyorlar. Benim şahsıma gelmeyen kargo için ben neden TC numarası vereyim? Hangi devirde yaşıyoruz artık TC numaralarıyla neler yapılıyor. Bu sebepten dolayı şirkete gelen kargoyu teslim almadan yolladım. Ben şahsen adıma kredi bile açılabilecek bu numarayı herhangi bir taşıma şirketi ile paylaşmayı doğru bulmuyorum. Bu uygulama gereksiz ve rahatsız edicidir."

TELEFON BANKACILIĞINDA TC AYRICALIĞI

Birçok vatandaş ise telefon bankacılığı ile bankayı aradıklarında karşılarına çıkan "T.C numaranızı tuşladığınızda daha hızlı işlem yapılacaktır" sistemine tepki gösterdi. Bankaların yeni uygulamasının güvenlik bakımından zararlı olabileceğini ileri süren vatandaşlar vatandaşlık numarası ile birçok dolandırıcılığın yapıldığına dikkat çektiler. Şikayetlerde "Telefonda kişisel bilgilerimizi vermek istemiyoruz. Banka yeni uygulaması ile banka müşterisi olsak da olmasak da vatandaşlık numarası veriyor. Tuşlarsanız size daha hızlı hizmet verilecek deniliyor. T.C. numaramızı vermemiz için zorluyorlar çünkü; verilmediğinde telefonda çok fazla bekletiliyor. Her yerde T.C. numaramız isteniliyor, yakında benden başka herkes vatandaşlık numaramı bilecek. Üye olmak için kişisel bilgilerimizi vermek istemiyoruz" dediler.

AÇIK HAT DOLANDIRICILIĞIN YÖNTEMİ DE TC BİLMEK

Vatandaşlar kendilerinden habersiz adlarına açılan açık hatlardan dertli. Bu hatlardan dolayı başına gelmedik iş kalmayan vatandaşların son mağduriyetleri ise kimlik bilgileri ile adlarına açılan hatların kabarık faturalar ile kapılarına gelmesi.

"18 yaşından küçük olup gsm hattı alamayan, suça yönelik işlerde kullanılacak hat arayanların adresi açık hatlar. Adıma hat alabilmek için kimlik bilgilerim ile bir gsm operatörü bayiine gittim. Nüfus cüzdanımın fotokopisini verdim. İşte asıl şikayet bundan sonra başlıyor. Benim iznim, bilgim ve imzam olmadan kimlik fotokopisinden bir kopya daha çıkartıp, üzerine 'Aslı Gibidir' mührü, bayii kodu/kaşesi ve bayii yetkilisi imzası ile bir tane faturalı hat çıkartılarak kullanıma açılmış. Sözleşmedeki imza, anne kızlık soyadı ve adres bana ait değil. Biriken faturalar ödenmeyince evime borcun ödenmemesi durumunda haciz işlemlerinin başlatılacağı bilgilendirilmesi yapıldı. Birilerinin çıkarı için ben mağdur oldum. Piyasada açık hat olarak bilinen yasal satışına izin verilmeyen hatlar mevcut ve bu hatların her biri aslında masum insanları mağdur ediyor. Daha fazla vatandaşımızın mağdur kalmaması adına bu konuda yasal düzenlemelere gitmesini bekliyoruz."

kalan karakter 1000

eylül eylül

sevgilim polis benden tc numaramı istedi ne yapacaksın dedim söylemedi. güvenmiyorum seklinde algılayarak bana gücendi. ben sadece merak ettigim için sordum ve kim benim yerimde olursa aynısını yapar diye düsünüyorm. merak ettigim şu... benim tc m le ne yapabilir bilgisi olan varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 08.10.2013 17:26
Pokemon Pokemon

sevgilin Polis ise senin TC Kimlik numaranı
1.GBT dednilen adli sicil kaydına bakacaktır.
2.Emniyettin Nufus müdürülüğü ile linki var senin TC numarandan tüm sülalenin bilgilerine ulaşabilir.
3. Kullandığın tüm telefon numaralarına ve telefon numaralarından kimlerle görüştüğüne ulaşabilir.
4. Birde paralelci ise seni baz istasyonundan adım adım takip eder.
5.Bir suç oluşumuna ismini Ahmet diye katar oradan dinleme alır hatta dinleyebilir bile. Allah yardımcın olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 30.10.2014 13:50
mrw mrw

internetten alışveriş yaptım ve tc no istendi bu durum beni şaşrttı ve gizlilik koşullarında şöyle yazıyor site herhangi birileri tarafından çökertilebilir ve bilgiler alınabilir bu durumda sitemiz sorumluluk kabul etmiyor bu durumda nasıl güvenebilirizki.... tc no ile işlem yapmayı doğru bulmuyorum....

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır2
cevapla 04.01.2013 15:30
hayrikaya hayrikaya

resmi işler haric TC. numarası isteyen her kimse cezalandırılmalıdır kanuni ceza verilmelive yasa cıkarılmalıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır0
cevapla 01.07.2012 11:12
D.1937 D.1937

Benim önerim ve tavsiyem Almanya'da olduğu gibi,kişinin DATAYLARINI KORUMA kanunu olmalıdır.İhlalindede ağır cezası olmalıdır.Mali zararı da ödeme şartıyla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 29.06.2012 20:02
Mücahit Mücahit

görüşlerimiz bir işe yaramayacak onlar bildikleri yolu izleyecekler ancak genede belki sesimizi birilerinin duyacağını düşünerek bu durumdan benimde şikayetçi olduğumu belirtmek isterim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet49
hayır1
cevapla 24.06.2012 01:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.