5 günlük hava durumu
29 Ocak 2012, Pazar

Yabancı uyruklu çalışanlar dikkat!

  • Giriş Tarihi : 29.1.2012 12:19:56
  • Güncelleme Tarihi : 29.1.2012 12:21:12
  • ANKA

Türkiye'de çoğu ev işlerinde kaçak olarak çalışan yabancı uyruklu işçilerin "kaçak" çalışmalarını önleyecek tedbirler, 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe girecek. Bundan böyle çalışma izni almayan yabancı uyruklu çalışan sınırdışı edilecek.

Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde düzenlenen "Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun" 1 Şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Kanun ile ev işlerinde çalışan yabancı uyruklu çocuk bakıcıları ile hizmetçilerin kayıt altına alınmaları amaçlanıyor.

1 Şubat Çarşamba gününden itibaren yürürlüğe girecek olan Kanun kapsamında Türkiye'de turist olarak bulunan yabancıların bir defalık kalış süresi 180 gün içinde 90 günle sınırlandırılıyor. Ayrıca yabancı turistler, kendi ülkesine gittiğinde ancak üç ay geçtikten sonra Türkiye'ye dönüş yapabilecek ve tabii bu yüzden Türkiye'deki işini kaybedecek. Eskiden ise yabancı turistler birkaç günlüğüne ülkesine gidip Türkiye'deki işine geri dönebiliyordu.

TÜRKİYE'DE ÇOCUK BAKIMI VE EV HİZMETLERİ YABANCILARA EMANET

Söz konusu Kanun, büyük oranda Türkiye'de çalışan yabancı uyruklu çocuk bakıcıları ile hizmetçileri ilgilendiriyor. Türkiye'de ev işlerinde ve çocuk bakımında iş arayan Türk, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kayıtlarına göre bulunmadığından bu işi yapmak için yurtdışından Türkiye'ye yoğun işçi transferi oluyor. Bu kapsamda, Moldova, Romanya, Ukrayna, Rusya ve Ermenistan gibi ülkelerden gelen yabancı kadın turistler Türkiye'de bu işle uğraşıyor.

Bu bakıcıların ve hizmetçilerin çoğu Türkiye'de turist vizesi ile bulunuyor. Pek çoğu da vize süresi dolmuş kaçaklardan oluşan bu kişiler güvenceden de yoksun. Önceden işverenin kayıt altına aldığı bir yabancı işçi için ödemesi gereken prim, asgari ücretin 1.5 katına endeksli iken, yeni yürürlüğe girecek Kanunla bu oran normal asgari ücret seviyesine indirilerek bu işçilerin kayıt altına alınması da bir anlamda teşvik ediliyor.

Öte yandan, yabancı uyrukluların Türkiye'de çalışmak için yapacağı başvuruların ilkinde bu kişilere 1 yıllık çalışma izni verilecek. Bu kişiler bir yılın dolmasının ardından yeniden çalışma izni başvurusunda bulunabilecek. İkinci başvuruda ise yabancı çalışanın durumu gözden geçirilecek ve buna göre daha uzun süreli çalışma izni verilebilecek. Söz konusu izinler 3 ya da 6 yıla kadar uzayabilecek. Çalışma izni bulunmayan, ancak Türkiye'de çalıştığı tespit edilen yabancı uyruklular ise sınırdışı edilecek.

kalan karakter 1000

gul gul

bande turkmenistan vatandaşiyim ve kacak 7bucuk sanadir turkiyada calişyorum ve gitib galmak istiyorum oyle olursa cezam nekadar olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.06.2014 18:06
muhabbet muhabbet

Merhabalar 2014 af varmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.06.2014 21:53
gülcan gülcan

ben turkmenıstan vatandaşiim 7senedır burdaim nekadar ceza odamam lazım onı ovrenmek istıyodım o hakda bılgı verırsenız memnun olırdım saygılarla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.06.2014 20:35
karpat karpat

ben turkmentana gitmek isleyan

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.06.2014 14:12
zulıya zulıya

gırıs cıkıs yapmadan hıcmı olmaz. burda oglum tek kalacak. lutfen 2012de kı gıbı af cıksın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.06.2014 21:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.