ARKADAŞINA GÖNDER Unutulan paralar için ilan verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Unutulan paralar için ilan verilecek

  • Giriş Tarihi: 14.2.2012 10:33 Güncelleme Tarihi: 14.2.2012 11:14

Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar, 10 yıldır işlem görmeyen yani unutulan hesaplarla ilgili çalışmalarını tamamladı.

Bankalar Yasası'na göre, üç ay askıda kalması gereken unutulan hesaplar, 15 Şubat'tan itibaren ilan edilecek. Vatandaşlar, unutulan hesapları, bankaların internet sitesinden ve TMSF'nin resmi internet sitesinden sorgulayabilecekler. 15 Mayıs'a kadar sahibi çıkmayan hesaplar ise önce TMSF'ye ardından da Hazine'ye aktarılacak. Bankalar, 2012 yılının unutulan hesaplarını ilan etmeye hazırlanırken, 2011 yılında sahibi çıkmadığı için TMSF'ye aktarılan hesapların bilgileri de netleşti.

144.2 MİLYON LİRA

Buna göre, 2011 yılında adeta unutkanlık rekoru kırıldı. Türkiye'de faaliyette bulunan bankalar, sahibi çıkmadığı tam 42.6 milyon liralık hesabı TMSF'ye aktardı. Söz konusu hesapların büyük kısmını TL cinsinden açılan hesaplar oluşturdu. Bankalarda unutulan paralar devleti zengin etmeye devam ediyor. TMSF'nin verilerine göre, son beş yılda bankalarda unutulan para tutarı ise 144.2 milyon lirayı buldu.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduatlar, katılım fonu, emanet ve alacaklar, 10 yıldır işlem görmüyorsa zamanaşımına uğramış hesap olarak kabul ediliyor. Aynı yasaya göre, 10 yıldır işlem görmeyen hesapların, en geç 15 Şubat tarihinde ilan edilmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

FARSAC FARSAC

demekki bankaya güvenip para yatırmayacakmışız. güvenli diye yatırıp bırakırsan 10 yıl sonra parana el koyuyorlar. hem 10 yıl paranı çalıştırıyorlar sonrada zaman aşımı deyip iç ediyorlar. bravo....

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 14.02.2012 14:35
Ultraslan   Hasan Ultraslan Hasan

Saygıdeğer bankacıklarımız nasıl çok kuralcı davranıp,tüm mevzuat ve prosedürleri aynen tatbik edip,vazifelerini yapıyorsa,bu unutulan mevduatlarla alakalı da,halka ihtarname çekmek,onların en asli vazifesidir,aksi halde Rahmani ve hakkani olmayacağı için,Allah tarafından bir şekilde belalarını bulacaklarına,İslamiyet'i çok iyi bilen birisi olarak garanti ediyorum,evet,sadece dürüst olun,hem de her konuda,sadece kendisine Müslüman olanların,öbür tarafta inim inim inleyecekleri çok kesindir,kul hakkı yiyen,lanetlerin en büyüğüne maruz kalacaktır,bu kadar açık ve net... Panislamist Hasan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 14.02.2012 13:55
dikkat çekici dikkat çekici

değerli kanun yapıcılar,

10 yıl sonra hazine devir edilecek para bulamayacaksınız. Tamam bizim insanlarımız balık hafızalı, ama bankalar yok mu cin gibi sebebi ise, hesaplardan aldık hesap işletim vs. ücretleri, Bankalar hesap işletim ücreti aldığı için hesaplar hareket görmüş olacak, böylece para bitine kadar hooop banka kasasına... Hazine de böylece avcunu yalıayacak, almayıın bakayim bankalardan hesap işletim vs. ücretini, bak o zaman her yıl en az bu kadar para hazineye gider yoksa banka sahiplerine,
hadi kolay gelsin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 14.02.2012 13:35
şuayip şuayip

vatandaşın bilmediği o kadar çok para varki sadece bu devede kulak

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 14.02.2012 12:49
engin kaya engin kaya

bankalar uyandı sahibi olmayan paralar hazineye kalmasın diye belli işlemler altında paralar hiç ediliyor durağan paradan işlem parası alıyorlar devlete kalacak paralar bu soyguncu bankalara kalıyor devlet te maalesef bu soygunculara kanun çıkarıyor kırkharamilere soyguna vatandaşa cart curta hayal sağlık reformlara hayır vatandaşın ahı indirir şahı veya hastanelik yapar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 14.02.2012 12:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.