ARKADAŞINA GÖNDER 10 başlıkta kentsel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

10 başlıkta

  • Giriş Tarihi: 6.3.2012 10:28 Güncelleme Tarihi: 6.3.2012 10:30

Yasa son dönemeçte, yakında yıkım başlayacak. Ancak yasanın tam anlaşılmaması vatandaşı tedirgin ediyor.

Ülke genelinde 10 milyon konutun yıkılmasını kolaylaştıracak olan yasa taslağı tamamlanıp Meclis İnceleme Komisyonu'na ulaştırıldı. Komisyon incelemelerini tamamladıktan sonra tasarıyı milletvekillerinin onayını almak için meclise gönderecek. Tasarının meclisin onayını almasından sonra ülke genelinde önceden tespitleri yapılmış risk arz eden binaların yıkımı ve güçlendirilmesi için start verilecek.

Yasa tasarısı olası bir depremde yaşanacak ciddi can kayıplarını engellemeye yönelik olduğundan geç kalınmış önemli bir tasarı olarak görünüyor. Bu yönde atılan adımların sonuna kadar arkasında duran hükümet ise oy kaybetmek uğruna dahi olsa yasayı hayata geçirmek için yılmadan çaba sarf edecek gibi görünüyor. Yasaya muhalif partilerden iş dünyasına bir çok kesimden de destek veriliyor.

Ancak yasanın iyi anlaşılamamasından ötürü vatandaşlar arasında tedirginlik yaşanıyor. Yasanın detaylarının tam olarak belli olmamasından ve ortada kulaktan kulağa yayılan bazı söylemler vatandaşı 'Evim elimden alınacak', 'evsiz kalacağım' korkusu içine sürüklüyor.

Ancak yasa sanıldığı gibi kimseyi evsiz bırakmak için çıkartılmıyor. Korkulanın aksine dayanıksız ve sağlıksız konutlarda yaşayan vatandaşların, günümüz standartları ile yapılmış dayanıklı ve sağlam konutlarda hayatlarını daha güvenilir bir şekilde devam ettirebilmesinin sağlanması için çıkartılıyor.

Yasa ile birlikte tespit edilecek kaçak yapılar yıkılarak mal sahiplerine enkaz bedeli ödenecekken, TOKİ konutlarından 20 yıl vade ile uygun fiyat ve ödeme koşulları ile konut sahibi olmaları sağlanacak. Onun dışında dayanıksız tapulu binaların yıkımında ise binalar yıkıldıktan sonra arazi üzerindeki tasarruf hakkı bina sahiplerinin olacak. Maddi durumu iyi olan bina sahipleri isterlerse yine kendilerine sağlanacak uzun vadeli uygun ödeme koşullu krediler ile arsalarına bina inşa edebilecekken, isterlerse de müteahhitler ile anlaşıp bina yaptırabilecek veya satabilecek.

Dönüşümde belediyelere de büyük görevler düşüyor. Belediyeler dayanıksız konutların yer aldığı bölgeleri tespit ederek, buralara proje geliştirip, ona göre imar arttırabilecek. Binaların tek tek dönüşmesi yerine belli alanlar içerisinde hazırlanan projeler çerçevesinde toplu bir şekilde dönüşmesi hem ev sahiplerinin yararına olacakken, hem de sosyal alanları bol nitelikli konutların yapılmasına imkan sağlayacak.

kalan karakter 1000

sedat sedat

depreme dayanıklı ama kaçak yapılarda yıkım söz konusu olacakmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 23.06.2012 17:04
deniz balaban deniz balaban

bizde 2.50 ne zaman çıkacağını bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 28.03.2012 13:42
ömer özçelik ömer özçelik

40 yıllık 5 katlı bir binada 15 aile oturuyoruz,binamızı yenileştirmek istiyoruz, 2.07 olan imar durumu 2.50 ye çıkarılırsa bizler aynı büyüklükteki dairelerimize kavuştuğumuz gibi mütahitte bizlere verdiği daireler dışında,kendiside kar edeceğinden biz ve bizim gibi eski yapıların tümü 3-2 çoğunlukla yenileşecek erenköy ilçesinden tüm eski bina sahiplerinin isteği 3-2 çoğunluk ve 2.50 imar verilmesi teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır6
cevapla 12.03.2012 13:36
vedat ali vedat ali

peki tapusuz kaçak binalarada enkaz bedeli ödenecekmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 07.03.2012 15:48
t.c. vatandaşı t.c. vatandaşı

öncelikle bu ülkeye, insanlığa hizmet eden herkese saygılarımla teşekkür ediyorum.Dünya standartlarında bir ülke olmamız için bu gelişim ve dönüşüme şiddetle ihtiyacımız olduğunu düşünüyor ve iyi niyetle hep birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır5
cevapla 07.03.2012 05:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.