X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çifte maaş ortalığı karıştırdı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çifte maaş ortalığı karıştırdı!

  • Giriş Tarihi: 31.3.2012 12:42 Güncelleme Tarihi: 31.3.2012 12:43

Yargıtay'ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da maaş alabileceği kararı ortalığı karıştırdı.

Yargıtay'ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da maaş alabileceği kararı ortalığı karıştırdı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yargıtay'a çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Bürokratlar, gerekçeli karar çıkar çıkmaz hakimleri ziyaret ederek, 'Dul kadınlara iki maaş ödeyemeyiz. Bu sosyal adaletsizlik doğurur' mesajı verecek. Yargıtay hakimlerinin söz konusu kararı genele teşmil etmeleri halinde SGK,mahkeme kararına uyarak 6 Ağustos 2003 öncesindeki 50 bine yakın dul kadına hem kocasından hem de babasındanmaaş bağlayacak. Yargıtay, eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddedenmahkeme kararını bozmuştu. Yargıtay, 6 Ağustos 2003'ten önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışmahalleri hariç geri alınamayacağını hükme bağlandığı için 6 Ağustos 2003'ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdi. Eşi de babası da SSK'lı olan kadının ikimaaş alması sigorta sisteminde ezberleri bozdu.

2008 SONRASI YARARLANAMAZ
Bugün'ün haberine göre; Ölen eşi üzerinden dul aylığı alan bir kadın, daha önce ölen babasından da yetim aylığı alabilmesi için farklı sigorta kurumuna prim yatırılması gerekiyordu. Yargıtay'ın dul kadına ikimaaş kararının ardından bir dosya hazırlayan SGK bürokratları, hakimlere ziyarette bulunacak. Gerekçeli kararın ardından yapılacak ziyarette 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 'babasından aylık bağlanan kadının, kocasından da aylık almaya hak kazanması halinde, bu aylıklardan yüksek olanın ödeneceği, bu nedenle yalnızca eşinden aylık alabileceği' maddesi hatırlatılacak. Söz konusu kararın 'kişiye özel, münhasır' olduğu yönünde brifing verilerek, "21. Hukuk Dairesi'nin verdiği karar 6 Ağustos 2003 öncesindeki dul kadınları kapsıyor. Bu durumda 7 Ağustos 2003 ile 1 Ekim 2008 arasındaki dul kadınlara haksızlık yapılıyor. Yargı eliyle eşitsizlik dağıtmamıza izin vermeyin" denilecek. Söz konusu kararın genele teşmil edilmesi halindemaaş sisteminin de alt üst olacağını ve sosyal güvenlik kara deliğini artıracağı mesajı hakimlere verilecek.

MAAŞ İÇİN MAHKEMEYE GEREK YOK
Yargıtay hakimlerinin kararlarından geri dönmemeleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu, mahkeme kararına uyarak 6 Ağustos 2003 öncesindeki dul kadınlara hem kocasından hem de babasından maaş bağlayacak. Söz konusu kişiler iki maaş alabilmek için iş mahkemelerine başvurmadan SGK'ya müracaat ederek maaşlarını alabilecek. Uzmanlar iki maaş alabilecek 50 bin dul kadın olduğu tahmininde bulunuyor.

kalan karakter 1000

efe efe

neriman küpeli işsizlik diye birşey yok ... yememezlik var iş çok yemezse bi tarafın yok tabi iş boş boş konuşma

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 30.10.2012 17:08
neriman küpeli neriman küpeli

Aynı kurumdan emekliye maaş verecek kadar bu ülkenin ekonomisi iyiyse
o zaman işsiz insanlara neden maaş vermiyor.veya iş olanağı sağlamıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır13
cevapla 01.04.2012 17:23
ömer kulaz ömer kulaz

bence bu ülkede dul kadına iki maaş verilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 26.08.2012 14:56
ayla akbaba ayla akbaba

Birazda adaletli olmak gerekli.Yaş mevzusuna takılmadan önce,ayırım yapmamaya özen gösterin.Yada emekli sandığı sgk farkını yok sayın.Hangisi fazla onu bağlayın gitsin,bitsin.Emekli sandığı farkı için..! kandırıcı tedbirlere gerek yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 01.04.2012 01:22
Kenan Keskin Kenan Keskin

SGK ÖLEN BABADAN KALACAK 200 LİRA YETİM MAAŞI ALACAK DUL KADINLARA VERECEĞİ PARANIN PESİNE DÜŞECEĞİNE KURUM İÇİNDE YAPILAN YOLSUZLUKLARI ARAŞTIRSIN.
YETENEKSİZ MEMURLARI NEDENİYLE SGK NIN KASASINDAN HER YIL KAYBEDİLEN DAVALAR NEDENİYLE KAÇ LİRA ÇIKTIĞINI AÇIKLASINLAR ÖNCE.
BAŞBAKAN DUL A YETİME GARİBANA BİRŞEYLER VERMEYE ÇALISIYOR...SGK SANKİ DÜŞMAN ÜLKE KURUMU. DAHA DÜN MECLİSTE SÖYLENDİ "SSK KURUMUNA KAYITLI EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN SAYISINI BİLMİYOR.".

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır4
cevapla 31.03.2012 16:16
Ay Yildiz Ay Yildiz

Ayip be ayip..bu kadarda olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır8
cevapla 31.03.2012 13:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.