X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yurtdışından telefon getirenler dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ndan getirenler dikkat!

  • Giriş Tarihi: 6.4.2012 12:27 Güncelleme Tarihi: 6.4.2012 14:00

BTK, yurt dışından getirilen cep larının kayıtlarını yaptıracağı iddiasıyla ücret isteyenlere karşı vatandaşı uyardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ''yurt dışından getirilen cep larının kayıtlarını yaptıracağı'' iddiasıyla ücret isteyenlere karşı vatandaşı uyardı.

BTK, internet sitesinde yer alan açıklamada, ''Son günlerde, yurt dışından getirdikleri kayıt dışı cihazlarını kaydettirmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik, gerek internet üzerinden gerek farklı mecralardan ilana çıkarak Gümrük Mevzuatı'na ve Elektronik Kimlik Bilgisine Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik'e aykırı olarak ücreti karşılığında kayıt edilebileceği ifade edilen haberlere ve duyurulara rastlanılmaktadır'' ifadesi kullanıldı.

Savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor

Hukuk dışı yollara tevessül ederek bu tarz ilana çıkan ve cihaz kaydı yapacağını iddia eden kişi ya ada kurumlar ve bu işlemi yaptıranlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, yurt dışından getirilen cihazların kayıt altına alınmasıyla ilgili uygulama ayrıntılı şekilde yer aldı.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınma işlemlerinin, ''Elektronik Kimlik Bilgisine Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik'' kapsamında yürütüldüğü hatırlatılan açıklamada, bireysel olarak yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtlarının hukuka uygun şekilde yaptırmaları için izleyeceği yol şu şekilde anlatıldı:

''Bu işlemlerin müracaatı kurum (BTK) tarafından yetkilendirilmiş Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ya da Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. şirketlerinin Abone Kayıt Merkezleri (AKM) tarafından, yönetmelikte zikredilen belgelerin cihazı getiren kişi tarafından asıllarının ibraz edilmesini müteakip birer nüshalarının AKM'ye teslim edilmesi suretiyle
başlatılmaktadır. Sonrasında işletmecilerin merkezlerinde toplanan belgeler bir sonraki ayın 20'sine kadar kurum merkezimize gönderilmekte ve belgelerin incelenip cihazın Gümrük Mevzuatına ve Yönetmeliğimize uygun olarak yurda sokulduğunun anlaşılmasını müteakip cihaz kayıt altına alınmaktadır.''

Şahsen başvuru şart

BTK'ya gönderilen evraklar içerisinde sahte, eksik ya da hatalı belge bulunması durumunda kayıt işleminin iptal edilerek cihaz kullanıma kapatıldığı ifade edilen açıklamada, sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında yasal işlemlerin başlatıldığının altı çizildi.

Cihaz sahibinin kayıt için AKM'lere şahsen başvuruda bulunması gerektiği belirtilen açıklamada, AKM'lerin başvuru sahibinden imzalı dilekçe ile pasaportunun (son bir ay içinde yurda giriş yaptığını gösteren sayfa ile birlikte) fotokopisi ile cihazın IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) numarası bilgilerini almasının zorunlu olduğu belirtildi. ''Her hangi bir mağduriyete uğramamak için vatandaşlarımızın bunun dışındaki hiçbir yönteme itibar etmemesi gerekmektedir'' denilen açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının düzenlemesine göre, yurt dışından bireysel yolla bir kişinin 2 yılda en fazla 1 cep telefonunu getirerek kayıt altına alabileceği, cihaz kayıtlarının ise yurda giriş yaptıktan sonra 1 ay içinde yapılması gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada, ''Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kendi pasaport bilgilerini ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak başkalarına vermemeleri, yurda usulsüz şekilde getirilen cihazları satın almamaları ve bu tür işlemleri yaptıklarını beyan kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, vatandaşların tereddüte düşmesi durumunda 24 saat hizmet veren BTK'nın çağrı merkezini(0312 232 23 23 - 444 9 777) arayabileceği hatırlatıldı.

kalan karakter 1000

aslan baskin fransa aslan baskin fransa

aslan baskin soruyorum allah askina dusunun cevaplayin ben 45 yildir fransada calisdim ana vatana yatirim yapdim herseyimizi oraya gonderdik simdi nerde gorulmis boyle rezaletlik ben bir telefon kollanmakicin devlete harac vereceyim insan diline getirip soylemesi bile ayim kebazelik benim bir telefonumvar zaten ikisenede bir degisme hakkivar dunyada tek birulkevar ona ulkeden sayilmaz birda turkiyede bakalim nezaman gunluk harac isteyecekler ama olsun bizd

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır1
cevapla 11.11.2012 02:55
Cepsiz adam Cepsiz adam

Merhaba,
Ben elektronik esya aliminda yurtdisini takip etmek zorundayim cunku hersey 2 kati fiyatina satiliyor.Ben ulkemi cok seviyorum ama disaridan almak isime geliyor.Bazi noktalardaki sikintilar hafifletildiginde insanlarin gayri mesru alanlara ilgisinin art niyetli olmadigi gorulecektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır0
cevapla 08.04.2012 01:01
Tonyukuk Tonyukuk

hükümetin bir an önce gümrük vergilerini makul seviyelere çekmesi gerekiyor yurt dışında vergiler dahil 1100 tl ye satılan iphone 4s ler ülkemizde yaklaşık 2 katı fiyata satılıyor. hükümet vergileri düşürsün insanlarda yurt dışından gelen kayıtsız telefonları almak zorunda kalmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet84
hayır2
cevapla 07.04.2012 10:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.