X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hurda teşvike girsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hurda teşvike girsin

  • Giriş Tarihi: 12.4.2012

"" kampanyasına destek veren iş dünyası Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı teşvik paketine hurdanın da girmesini istedi. Çelik üreticileri Ankara'da bu yönde bir hazırlık yapıldığını açıkladı. Otomotivciler de gelişmeden umutlu

'nun başlattığı "" kampanyasından sonra yeniden gündeme oturan konusunda iş dünyası bastırıyor. Cari açığı azaltma ve ekonomiyi yeniden yapılandırma stratejisiyle hazırlanan yeni teşvik sisteminin kapsamına hurdanın da girmesi isteniyor. 21 milyon ton hurda ithal eden demir-çelik sektörüne özel bir düzenleme geleceğini söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, "Otomotivde ve gemi sökümde yapılacak düzenleme sektörümüzün ithalatını oldukça azaltır. Bize de birlik olarak teşvik sistemi hazırlanırken geldiler ve bu konularda görüştük. Aldığımız bir duyuma göre teşvik sisteminin revize edilecek halinde hurda konusunda da bir düzenleme olacak. Otomotivde AB standartlarında bir düzenleme yapılarak hurda konusu teşvik edilecek" dedi.

ÜRETİMİN % 72'Sİ HURDADAN
Ekinci sektördeki üretimin yüzde 72'sinin hurdadan gerçekleştirildiğini hatırlatarak, yurtiçi hurda arzının artırılması için trafikte bulunan araç yaşının AB standartlarına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Ekinci, "İzmir dışındaki bölgelerde de yeni gemi söküm tesisleri kurulmalıdır. Hurda tedarikinde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için yurtiçi kaynakların miktarı dikkate alınmalı. Bu alanda yurtdışında yapılacak yatırımlar teşvik kapsamına alınmalı ve özendirilmelidir" şeklinde konuştu. Ekinci, tüm bu taleplerini Bakanlık nezdinde yürütülen çalışmalar sırasında gerekli mercilere ilettiklerini de sözlerine ekledi.

KİLOGRAM BAŞINA 1 TL

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar, kamyon, çekici ve otobüslerin yoldan çekilmesi uygulamasının çok başarılı sonuç verdiğini söyledi. Bayraktar'a göre bu başarılı uygulama otomobiller için de uygulanabilir. Ömrü tükenmiş araçlarla ilgili bir tebliğ olduğunu, ama herhangi bir özendirme olmadığı için bugüne kadar sadece bin 500 aracın hurdaya ayrıldığını anlatan Bayraktar, "Türkiye'deki o tomobillerin yarısı 12 yaşın üzerinde. Çevreyi kirleten, trafik kazalarına neden olan, çok yakan bu otomobilleri hurdaya ayırıp, ekonomiye kazandırmak mümkün. Teslim edilen araçlar için sahiplerine kg başına 1 TL gibi tutar ödenmesi teşvik edici bir unsur olacaktır" dedi.

TÜRKİYE, AB GİBİ ELİNDEKİ KAYNAKLARI HESAPLI KULLANMALI
Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, Ömrü Tükenmiş Araçlar'ın yoldan çekilerek, hurdaya dönüştürülmesinin önemli olduğunu söyledi. Türkiye'deki araç parkının büyük bir çoğunluğunun yeni teknolojiden uzak yaşlı araçlardan oluştuğunu ifade eden Bilaloğlu, "Hurda aracın yeniden ekonomiye kazandırılması tartışılmaz bir gerçek. Türkiye'nin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi elindeki kaynakları hesaplı kullanması lazım. Bunun yöntemlerinden biri de hurda demir - çeliği iyi kullanmak" dedi.

HURDANIN GETİRİSİ 1.5 MİLYARI BULUR
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise cari açığın azaltılmasının en kolay yönteminin, trafikteki yaşlı araçların yoldan çekilmesi olduğunu anlattı. Aybar, "Bir otomobilde 750 kg civarında çelik var. Trafikteki 16 yaş üstü 3 milyon araç hurdaya ayrılırsa, 1 milyon 120 bin ton hurda çelik elde edilir. Bunun parasal getirisi 1.5 milyar lirayı bulur. Bu da hurda demir - çelik ithalatı faturasını azaltır" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ibrahim karagöz ibrahim karagöz

ne zaman alacaklar bedeli karşılığı bu arabaları bekliyoruz ne zaman çıkacak bu hurda yasası yazıklar olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.06.2014 19:47
resul resul

yeter artık kaç sene oldu oyalayıp duruyolar çıkacaksa çıksın şu yasa çıkarmıcaksanız bilelim de ona göre davranalım ....2013 olmadı 2014 dediler şidide 2015 kaldı işi bakalım nolcak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.01.2015 13:13
ali ali

benim aracım borcu yok. çalışır vaziyette. ben aracımı vermek istemiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.04.2013 18:31
TIMER TIMER

hurda teşviğine bende destek veriyorum hurda teşviğinin ekonomiye çevre kirliliğine devlete ve vatandaşa yarar sağlayacağını düşünüyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 13.04.2012 11:40
Bunu isteyenler kendi değirmenlerine su taşıyanlar Bunu isteyenler kendi değirmenlerine su taşıyanlar

Bunu isteyenlere bir bakın ya doğuş oto, ya renault mais ya koç grubu vs vs.. içlerinde ülkem adına araç üreten yok. ya montajcı ya ithalatçı. otoları trafikten çeksek 1,5 milyar liralık ithalattan kaçacakmışız. otomobil üretmediğimize göre çok merak ediyorum, yeni olarak ithal edilecek otolar kaç milyar tutacak? 15 mi? 35 mi? yoksa fazlası mı? yerli oto üretilmeden bu hamle ülkeye zarar. ama yerli üretilir ve teşvik hurdadan yerliye olursa ne ala, hemen!

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır1
cevapla 12.04.2012 16:07
cengiz cengiz

sonra bu araçların yerine 3 milyar liralık ithal araba alınır cari acık azalacağı beklenirken patlar italatcılar zengin olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 12.04.2012 10:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.