X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçiye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

ye

  • Giriş Tarihi: 23.4.2012 10:38 Güncelleme Tarihi: 23.4.2012 10:47

lerin özlük ve sosyal hakları yeniden şekilleniyor. Hazırlanan yeni tasarıya göre taşeron işçinin maaşını geciktiren patrona yeni iş verilmeyecek. Bu işçilerin tazminatlarında ise ‘aylık’ sisteme geçilecek.

AK Parti i programında da yer alan her iki düzenlemeyle ilgili iki ayrı ekip çalışıyor. Çalışma ve Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaların Meclis'e tek paket halinde sunulup sunulmayacağına ise daha sonra karar verilecek. lerle ilgili yürütülen yasa tasarısı çalışmaları, 'alt işveren' paketinde toplanacak.

Hazırlanacak bu pakette, yaklaşık 15 yıldır çözüm bekleyen taşeron işçilerin tüm sorunlarıyla ilgili düzenlemeler yer alacak. Bu düzenlemelerin başında ise taşeron işçilerin maaşlarının düzenli ödenmesi geliyor. Halen mevcut sistemde, alt işverenler, üst işverenden işçilerin ücretlerini zamanında almasına rağmen, ödemeyi geciktirerek faiz gelir elde ediyor.

Taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenlemede, işçilerin maaşlarını geciktiren alt işverenlere, kademeli olarak yaptırım uygulanması getiriliyor. Maaşları geciktirme işlemini sürekli hale getiren alt işverenlere ise kamu ihale yasağı getirilmesi gibi cezalar verilecek.

Mevcut sistemde taşeron işçilere, asgari ücret düzeyinde ücret ödeniyor. Yeni sistemde alt işverenlerin ücretlerinin sektörlere göre değişmesi öngörülüyor. Bu sistemde, taşeron işçilerin maaşlarının asgari ücretin üzerine çıkması sağlanacak.

Kıdem tazminatında yıllık yerine aylık

Taşeron işçilerin en büyük sıkıntılarından birisi olan, kıdem ve ihbar tazminatları için de yeni düzenleme yapılıyor. Mevcut sistemde, alt işveren bir yıl dolmadan işçilerin sözleşmelerini feshederek, yeni kurduğu şirkete aktarıyor.

Bu sistem nedeniyle, işçiler kıdem tazminatlarını alamıyor. Üzerinde çalışan sistemde ise kıdem tazminatında 'yıllık' yerine 'aylık' hesaplama modeli getiriliyor. Örneğin, bir taşeron işçisi bir yıl içinde üç ay da çalışsa, kıdem tazminatı yanmayacak.

Kıdem Tazminatı Fonu'nda açılacak hesabına, üç aylık tazminat yatacak. Bu tazminatlar toplanacak ve diğer şartlar yerine geldiğinde işçiye ödenecek. Yani yeni sistemde, kıdem ve ihbar tazminatlarında herhangi bir hak kaybı yaşanmayacak.

Taşeron işçilerin kıdem tazminatı primlerinin ödenmesinde ise hem üst hem de alt işveren sorumlu olacak. Dolayısıyla, üst işverenin, alt işverenin primleri düzenli ödemesi konusunda kontrol etmesi sağlanacak.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

taşeron taşeron

kölelige devammı yani sayın peynirci bakan

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 02.10.2013 09:59
mustafa mustafa

hükümet el atsın modern kölelik kalksın

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır6
cevapla 17.08.2013 09:41
tasoran tasoran

Aldimiz maas yetmiyor.kadrolular istedigini alirken biz baka kaliyoruz.biran once bi care bulun lutfen.saygilar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 26.07.2013 02:23
ali ali

unuttular rafa kaldırdılar.. yazık yaa. asgari ücretten vergi alınmayacak dediler yok taşeron yasası dediler. ortada hiçbir şey yok.istedikleri şeyleri bir gecede geçirmesini bilen. 773 lira asgari ücretle evni geçindirmeye çalışan bu işçilerin haklarını hiçe sayanların allah belasını versin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 06.07.2013 17:50
suna suna

bakan çelik taşerona bir çözüm getiremediniz en iyi çözüm BAKAN ÇELİĞİN İSTİFA ETMESİDİR akp iktidarında zengin yine zengin fakir yine fakir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 28.06.2013 07:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.