X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Vergi borçlusuna ikinci şans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Vergi borçlusuna ikinci şans

  • Giriş Tarihi: 24.5.2012 09:23

İkinin üzerinde taksiti aksatarak hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna ikinci bir şans verilecek.

Borçlarını yapılandırdığı halde ödeme zorluğu çekenler için düzenleme yapılıyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 'nda kabul edilen torba yasaya eklenen bir madde ile yapılandırmadan yararlandığı halde taksitlerini ödeyemediği için bu hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna yeniden yapılandırma imkanı getiriliyor.

Star gazetesinin haberine göre, 6111 sayılı kanun kapsamında, vergi borçlularına yeniden yapılandırma imkanı sağlanmıştı. Söz konusu yasanın ilk yılında, vergi borçlularının bir kısmı taksitlerini ikinin üzerinde aksattı. Bu da, mükelleflerin yapılandırmadan elde ettikleri hakları kaybetmesine yol açtı.

Ekonomi yönetimi de, bu kapsamdaki vergi borçlularına ikinci bir şans verme kararı aldı. Karar doğrultusunda da, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 'nda kabul edilen ve yakında Meclis 'te görüşülmeye başlanacak olan madde hazırlandı.

4 AY İÇİNDE ÖDEME ŞARTI
Geçici maddede, taksitlerini aksattığı için, hakkını kaybeden mükelleflere 'aksattıkları taksitleri ve gecikme zamlarını ' 4 ay içinde öderlerse, yapılandırmaya devam etme hakkı verildi.

KAPSAMDA 5 MİLYAR LİRALIK BORÇ VAR
Söz konusu düzenlemenin yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendirdiği bildirildi. Yine düzenleme kapsamında yaklaşık 5 milyar liralık vergi borcunun yeniden yapılandırılmasına imkan sağlandığı kaydedildi.

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte, 2011 yılında borcunun taksitlerini aksatanlar başvuruda bulunacaklar ve aksattıkları borçları dört ay içinde ödeyecekler. 4 ayın sonunda ise yapılandırmadan kaldıkları yerden devam edecekler.

İKİNCİ HAK SADECE 2011 YILINI KAPSAYACAK
Düzenlemeden, 2011 yılında cari ve eski borçlarını aksatan mükellefler yararlanacak. Düzenlemeden yararlanacak vergi borçlarında, torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlar esas alınacak.

Mükellefler, taksitleri, gecikme zammı ile birlikte dört ay içinde ödeyecekler. Söz konusu maddenin de yer aldığı torba yasa önümüzdeki günlerde Meclis 'e gelecek.

kalan karakter 1000

gürkan gürkan

Arkadaşlar geçmiş yıllarda,verğisini ödeyemeyen için çıkan af tam olarak çıkar yalnız faiz değil,hepsi silinirdi...gerçek destek bencede budur....bu arada ...ödeyenler...içinde kısmi iyileşmeler yapılmalı ödüller verilmeli....önleri açılmalı.....ödediği yıllarkadar...vereceği verği ...borcundan....düşülmeli....hep...alınmamalı..birazda verilmemeli.....biz verği mükellefleri bağkuru bile bir yıl ödeyip bir yıl ödememe koşulu gelmeli....

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 29.10.2012 22:49
orhangüloğlu orhangüloğlu

vergi borclarına bir esneklik yapılmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır2
cevapla 13.10.2012 02:01
ali ali

benim vergi borcum var muracatta bulunamadim nasil oderim
Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 05.10.2012 23:11
Vatandaas Vatandaas

Hükümetimizin islama duyarlı olduguu biliyoruz islamda faize yer yok neden bu zavallı öğrenciler ünivesite okurken aldıkları 2 kuruş için şu anda faizle şişirilmiş belki de 2-3 yıl çalışsalar bir araa göremeyecekleri bir miktarı ödemekzorunda bırakılıyor?
telekom bile telefon borcu olanların borcunu faizini sildi, koca devlet öğrencilere bir yardımda bulunmuş sayılsın, burs borçları tamamen silinsin, şu an harçlar kaldırılıyor bizim günahımız neydi

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır3
cevapla 30.09.2012 04:32
ozden celik polonya ozden celik polonya

2 kurusun faizini odesinler ben odedim devletime minnettarim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.11.2012 12:08
hüseyin hüseyin

2011 de MTV borcunu 6111 sayılı yasadan yararlanarak ödedim, başka borç görünmüyordu, daha sonra maliye daha önce çalıştığım şirket aracından dolayı 2008 yılına ait trafik cezasına sisteme benim adıma girmiş 2012 de haberim oldu asıl ceza 237 tl, şu anda 711 tl. olmuş benim kusurum yok sisteme önceden girilmiş olsaydı yapılandırmadan yararlanacaktım, kapsam genişletilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 27.09.2012 12:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.