X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekli olacaklara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekli olacaklara müjde

  • Giriş Tarihi: 28.6.2012 09:44 Güncelleme Tarihi: 28.6.2012 14:21

Hükümet, emekli olurken halk arasında ‘askerliği saydırma’ olarak bilinen, askerlik borçlanmasında reform yapmaya hazırlanıyor. Öngörülen düzenlemeye göre, devlet askerlikte geçen süre için tabandan prim ödeyecek.

Emekli olurken askerlik süresinin sigortaya eklenmesi için çalışanların ödediği parayı devletin üstlenmesi için çalışma başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı'nın konuyla ilgili hazırladığı düzenleme, ekonomi bakanlıkları tarafından onaylanırsa, halk arasında 'askerliği saydırma' olarak bilinen askerlik borçlanmasını devlet üstlenecek. Devlet askerlikte geçen süreler için tabandan prim ödeyecek. Böylece, askerliğini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlar, emekliliklerinde ceplerinden para ödeyerek askerlik borçlanması yapmak zorunda kalmayacak. Mevcut sistemde, askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşların sadece, sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Askerlik süresi ise emeklilik aşamasında, borçlanma yöntemiyle sigortalılık süresine ekleniyor.

5-35 bin lira ödeniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın, 1 Temmuz-31 Aralık 2012 dönemine ilişkin belirlediği katsayılar dikkate alındığında, 1 günlük askerlik borçlanması için en az 10.03 lira, en yüksek ise 65.21 lira ödemek gerekiyor. Eğer bir sigortalı, 18 ay üzerinden askerlik borçlanması yapmak isterse, en az 5 bin 417 lira, en yüksek ise 35 bin 212 lira prim ödemek zorunda kalıyor. Üzerinde çalışılan yeni sistemde ise bu yük, devlet tarafından üstlenilecek. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak ilgili bakanlıkların görüşüne sunulan yasa tasarı taslağında er ve erbaşların, askerlik görevini gerçekleştirdiği dönemlerde sigorta primi ödenmesi öngörülüyor. Primler, yükümlülerin silah altına alınması ile başlayacak ve terhisle birlikte sona erecek. Yine primler çalışanlar gibi aylık olarak ve tabandan ödenecek. Böylece, askerlik hizmeti nedeniyle, işini bırakmak zorunda kalanların da prim ödemeleri de kesintiye uğramamış olacak.

Prim Maliyeti hesaplanıyor

Mehmetçiğe, askerlik yaptığı dönem için devlet tarafından sigorta primlerinin ödenmesine ilişkin düzenleme için, ekonomi bakanlıkları çalışma başlattı. Halen sistemin ekonomiye getireceği yükler için hesaplama yapıldığı öğrenildi. Ekonomi bakanlıkları tarafından da düzenlemeye onay gelirse, er ve erbaşların sigorta primleri için her yıl Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesine ödenek konulacak. Ve primler de bu ödenekten karşılanacak.

Kaynak: Hüseyin Özay / Star

kalan karakter 1000

Hasan Baba Hasan Baba

Hükümet emeklilik bekleyen yaş nedeniyle bizlere bir haber vermeyecekmi, biz böyle beklemeye devammı edeceğiz bu haksızlığı kim düzeltecek. Bir haber, gelişme varmı acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.09.2013 20:12
mecnun mecnun

ne oldu bu yasa.. ses soluk yok. rafamı kalktı. yoksa bir parmak balmı çaldılar yine...

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır1
cevapla 01.04.2013 11:02
şükrü çalışkan şükrü çalışkan

askerlik borçlanmasını devletin ödemesi konusunda biran önce karar verilmelidir. her geçen gün bu haksızlığa birileri daha ekleniyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır0
cevapla 23.03.2013 16:01
ali ali

akp hükümeti söz verdiyse sözünü tutar askerlik borçlanması denen bişe kalmıycak allah razı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.06.2013 19:38
izzet izzet

bu konu ne durumda devlet ödeyecekmi bilgisi olan burya yazsın lutfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 14.02.2013 03:11
meriç meriç

Mehmetçiğe, askerlik yaptığı dönem için devlet tarafından sigorta primlerinin ödenmesine ilişkin düzenleme için, ekonomi bakanlıkları çalışma başlattı. Halen sistemin ekonomiye getireceği yükler için hesaplama yapıldığı öğrenildi. Ekonomi bakanlıkları tarafından da düzenlemeye onay gelirse, er ve erbaşların sigorta primleri için her yıl Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesine ödenek konulacak. Ve primler de bu ödenekten karşılanacak.peki ne zaman bu onaylanir bu konuda basinimiz ekonomı bakanlığinda bilgi alıp vatandaşi aydinlatirsa güzel bir hizmet yapmiş olur .

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 12.02.2013 21:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.