ARKADAŞINA GÖNDER Ev almak isteyen çalışana müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ev almak isteyen çalışana müjde

  • Giriş Tarihi: 9.7.2012 09:12 Güncelleme Tarihi: 9.7.2012 12:49

Kıdem tazminatı düzenlemesinden çalışanlara ev alma kolaylığı çıktı. Yeni düzenlemeye göre ev almak isteyen çalışanlar, kredinin özkaynak şartı için kıdem tazminatı hesaplarını kullanabilecek.

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; yaklaşık 11 milyon çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı reformundan, çalışanlara 'ev' müjdesi çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinatörlüğünde oluşturulan komisyonun hazırladığı taslağa göre çalışanlar, ev almak için kıdem tazminatı fonunda toplanan tazminatlarının yarısını süreyi beklemeden çekebilecek. Örneğin, kıdem tazminatı hesabında 30 bin liralık birikimi bulunan işçi, ev alırken bunun 15 bin lirasını fondan çekebilecek. Söz konusu tutar, çalışanların konut kredilerinde istenen yüzde 25'lik özkaynak şartının yerine getirilmesi için kullanılacak. Böylece, çalışanların ev almak için 'emekli' olmayı beklemelerine gerek kalmayacak.

10 yıl şartı 15 yıla çıkarıldı

Bu arada, son olarak hazırlanan kıdem tazminatı taslağında, daha önce 10 yıl olarak belirlenen ilk çekme hakkı, 15 yıla çıkarıldı. Taslağa göre, çalışanlar kıdem tazminatı fonu oluşturulmasının ardından hesaplarında biriken tazminatlarını, 15 yılın ardından çekebilecekler. İkinci kez tazminatını çekmek isteyen çalışanın ise 1.800 gün daha prim ödemesi gerekecek. Bu sürelerin dışında, emeklilik, malullük ve ölüm hallerinde ise kıdem tazminatı fonunda biriken tutarın tamamı çalışan tarafından tahsil edilebilecek. Tazminatlar ise başvurunun ardından en geç 15 gün içinde ödenecek.

Çifte kıdem tazminatı geliyor

Taslakta, çift işte çalışanlara da çifte kıdem tazminatı verilmesi öngörüldü. Buna göre, çifte kıdem tazminat hakkı daha çok birden fazla işte çalışanlara yarayacak. Örneğin gündüz bir işte gece veya haftasonu bir başka işte çalışan kişiler, işverenle birden fazla kıdem tazminatı sözleşmesi yapabilecek. Bu kapsamdaki işçiler için Kıdem Tazminatı Fonu'nda iki ayrı hesap açılacak. Hesaplar birden fazla mevduat hesabı gibi, ayrı ayrı nemalandırılacak. İşçi, kanuni sürelerini doldurduğunda ise iki ayrı hesabındaki kıdem tazminatını çekebilecek. Söz konusu düzenlemeden, telifle çalışanlar da yararlanabilecek.

kalan karakter 1000

haber güzel haber güzel

ama arkası gelmez. bu gibi taslaklar hep askıda kalır yürürlüğe girmez çünkü hükümet rekabeti sevmez, dar geliliye pasdadan pay vermek istemez....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.08.2012 08:44
murat murat

bu sendikalar ne işe yarıyor acılen ayaklanmaları lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 10.07.2012 22:00
ankaradan ankaradan

ben 12 yıllık işçiyim şimdi soruyorum ben bu birikmiş kıdem tazminatım devlettenmi alaçam yoksa eski işyerimdenmi alaçam cevaplarsanız sevinim .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.07.2012 22:48
DOBRA DOBRA

brüt ücret üzerinden %4 kesilip kıdem fonuna aktarılacakmış yılda bu oran %48 yapar.brütüne oranlarsan 1 brüt maaş yerine yarım maaş hesba aktarılmış olacak.yazıklar olsun.işçilerin emeğini bu kadar sömürmek niye,,,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 09.07.2012 15:44
Naz Naz

Bu sürelerin dışında, emeklilik, malullük ve ölüm hallerinde ise kıdem tazminatı fonunda biriken tutarın tamamı çalışan tarafından tahsil edilebilecek. Ölen çalışan nasıl tazminatını çekecek ??? yakını demek istediler sanırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 09.07.2012 15:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.