X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tapuda lisanslı aracılık dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Tapuda lisanslı aracılık dönemi başlıyor

  • AA
  • Giriş Tarihi: 13.7.2012 17:07

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce oluşturulan yönetmelik taslağına göre, artık vatandaşın tapudaki işlemlerini lisanslı uzman kişiler yürütecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ''tapuda lisanslı aracılık dönemini'' başlatıyor. Yönetmelik taslağına göre; artık vatandaşın tapudaki işlemlerini lisanslı uzman kişiler yürütecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmaza yönelik aracılık faaliyetlerini belirleyen yönetmelik taslağı kapsamında lisanslı uzman kişileri belirleyerek, vatandaşa rehberlik hizmeti sunacak.

Vatandaş ile lisanslı aracı arasında imzalanan sözleşme sonucunda, vatandaş tapudaki işlemleri bitince sadece imza atmış olacak. Sistem 2013 yılı içerisinde hayata geçirilecek.

Lisanslar sınavla verilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, önce sınav açacak. Sınava en az dört yılık eğitim veren yükseköğretim kurumları ile Tapu ve Kadastro Meslek Yüksek Okulu'ndan veya emlak ve emlak yönetimi konularında eğitim veren en az iki yıllık bir yüksek okuldan mezun olanlar başvurabilecek. Sınava yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş olanlar başvuramayacak. Ayrıca Türkiye'de yerleşim sahibi olmayanlara da sınava başvuru hakkı tanınmayacak.

Lisans alan kişilere eğitim verilecek

Sınavı kazananlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde kayıt altına alınacak. Sicil kayıtları oluşturulan kişiler daha sonra meslek etiği ve ahlak kurallarına uyacağına dair yemin edecek. Kayıt altına alınan lisans sahiplerine tapu ve kadastro mevzuatı ile uygulamalarına ilişkin konularda en az iki hafta genel müdürlükçe belirlenecek usul ve esaslara göre zorunlu eğitim verilecek. Müdürlük isterse eğitim süresini uzatabilecek.

Lisans, kimlik belgesi ve kaşe verilen lisanslı aracılar kendi işyerlerini açıp, işyerlerinin adresini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bildirecek.

Tapu istihdam sağlayacak yeni bir sektör doğacak

Tapu, yeni sistemle birlikte üniversite mezunu pek çok kişiye istihdam sağlayacak. Evrakta bilgi kirliliğinin önüne geçilmesiyle bürokrasi de azalacak. Kağıt ve zaman israfı önlenecek. Vatandaşın işi daha kısa sürede bitecek ve güvenli denetlenebilen bir kesim doğacak.

Vatandaşa danışmanlık hizmeti sunularak tapudaki yığılmaların önüne geçilecek, emlak sektörü de rahatlayacak. Lisanslı aracılar vatandaşın ''tapu'' işini kısa sürede bitireceği için emlakçıların zaman kaybı önlenecek.

Vatandaş isterse aracısız kendi işini kendi de yapabilecek. İsteyen emlakçılar da şartları uygun olduğunda lisans alabilecek.

Yönetmelik taslağına göre; lisans sahibinin, emlakçılık kapsamına giren işleri yürütmesi ve taşınmaz pazarlama faaliyetlerinde bulunmasıyla yine emlakçıların aracılık faaliyetlerinde bulunması ise yasaklanacak.

Lisans sahipleri, fiyat farkı talep edemeyecek

Lisans sahibinin hizmeti karşılığında alacağı ücret, asgari ücret tarifesi, her yıl ocak ayının ilk haftası içerisinde genel müdürlük tarafından belirlenip, ilan edilecek. Lisanslı aracılar işlerini takip ettiği kişilerden ücretini alacak. Lisans sahibi kişiler, mevcut ücret tarifesini uygulayacak ve fiyat farkı talep edemeyecek.

Lisanslı aracıları, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü denetleyecek. Tapu, lisans sahiplerine uyarma, lisansın geçici iptali ve lisansın sürekli iptali cezalarını verebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilene Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bu uygulamasıyla vatandaşlara daha hızlı ve çağdaş hizmet sunacaklarını ifade etti.

Bayraktar, tapu aracılık faaliyetine getirilen standart sayesinde çok sayıda yüksekokul ve fakülte mezunu gence de kariyerlerine uygun iş alanı sağlanacağını belirtti.

kalan karakter 1000

ramazan ramazan

harita ve Kadastroculara iş yok mu acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.06.2014 22:28
ramazan ramazan

harita ve kadastro teknikerlerine iş yok mu acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.06.2014 22:25
samet samet

uygulama güzel olacağa benziyor,inşallah birçok insana ekmek kapısı olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 26.11.2012 00:05
şerif şerif

ne zamn olcakk artık buu sınavvvvvvvvv

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 25.11.2012 11:24
ERHAN ERHAN

SINAV TARİHİ BELİMİ ARKADAŞLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 11.02.2013 09:18
Osman Bay Osman Bay

Ben 6 yıldır Emlak işi ile uğraşıyorum ve mesleğimde bilgi birikimim var ve aynı zamanda Üniversite mezunuyum.Çıkaçak bu yasa benim gibileri rahatlataçak ancak mesleğimi bıraktırmayı anlayamadım,çünkü zararı nedir.Yetkililer bu konuyu dikkate almalılar,ben satışımda tüm tapu işlerimi ben yapıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.11.2012 14:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.