X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye onu da üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye onu da üretecek

  • Giriş Tarihi: 24.7.2012 09:31 Güncelleme Tarihi: 24.7.2012 11:55

Türkiye'de ilk kez balistik yani kıtalararası füze için çalışmalar başlatıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2500 km menzilli füze istemesinin ardından düğmeye basıldı. Geçtiğimiz hafta Erdoğan başkanlığında toplanan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in de katıldığı Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde konuyla ilgili karar alındı. Uydu merkezi fırlatma projesinin başlatılmasına ilişkin karara işaret eden savunma kaynakları, "Bir süredir 'balistik füze' görüşmeleri vardı. Uydu fırlatma merkezinin kurulması Türkiye'ye atmosferin dışına füze gönderme yeteneği kazandıracak. Böylece füze için kritik eşik aşılacak." dedi.

Zaman gazetesinden Emre Soncan'ın haberine göre; ABD, Rusya, Çin ve Fransa gibi ülkelerde balistik füze bulunuyor. Bu teknolojiyi edinmek, bir ülkenin kendi topraklarından dünyadaki herhangi bir noktayı vurabilme gücüne sahip olması anlamına geliyor. Balistik füze projesi üzerinde Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK yetkilileri arasında bir süredir görüşmeler sürdürülüyordu. TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve menzili şu an için 300 km olan ilk seyir füzesi SOM da yetkilileri umutlandırdı. SOM'un menzilinin önce 1500 ardından da 2500 km'ye çıkarılması hedefleniyor. İşte böyle bir ortamda balistik füze rüyasının gerçekleştirilmesi için de temaslar ve çalışmalar sıklaştırıldı. Balistik füzeler, diğer füzelerden farklı olarak atmosferin dışına çıkıyor. Hedefe yönelirken bir süre uzayda seyrediyor. Uzay boşluğunda sürtünme olmadığı için burada çok daha az yakıt harcanıyor. Bu durum da füzenin menzilini dünya üzerindeki herhangi bir yere ulaşacak konuma getiriyor. Balistik füze, hedefe yaklaştığında uzaydan tekrar atmosfere giriyor ve binlerce kilometre uzaktan güdümlendiği hedefe doğru dik bir şekilde yaklaşmaya başlıyor. Radarda zor tespit ediliyor. Diğer füzelere göre durdurulması ise çok güç.

Balistik füze projesiyle ilgili bilgi veren üst düzey bir yetkili, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu: "17 Temmuz'da toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde uydu merkezi fırlatma projesinin başlatılması kararlaştırıldı. Bu proje, Türkiye'nin kendi ürettiği uyduları fırlatması için kullanılacak. Fakat asıl hedeflenen amaç başka. Uzaya uydu fırlatmanız demek, balistik füze teknolojisinin de büyük bölümünü tamamlamış olmanız anlamına geliyor. Çünkü balistik füzeler de önce uzaya çıkıyor ardından atmosfere giriyor. İlk aşamada uzaya fırlatma teknolojisi kazanılacak, ardından da atmosfere girdikten sonraki süreç için çalışmalar yapılacak." Ankara'nın, söz konusu uydu fırlatma merkezi projesi için Doğu Avrupa'dan bir ülkeyle temasa geçebileceği kaydediliyor.

kalan karakter 1000

roket roket

şu anda zaten ikibin km menzilli gizli balistik füzemiz mevcut

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır7
cevapla 24.09.2012 15:35
sehmuz kalayci sehmuz kalayci

gelecek savunma sanayisinde,gps li fuzelerdedir ve gokyuzundedir,ataturkun ne kadar buyuk oldugu ne kadar acik,istikbal goklerdedir demisti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır3
cevapla 24.07.2012 23:40
D'Allama D'Allama

Kafamızdaki Çuval hala çıkmamışken önümüzü göremez durumdayken Uydu Uzay dan bahsederek gündemi saptırma haberi mi acaba. Ah Kardeşim Esad sana neler yapıyorlar böyle....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır32
cevapla 24.07.2012 15:34
osman osman

şimdi nükleer enerji santralı, nukleer denizaltı ve uçak gemisi zamanıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet36
hayır2
cevapla 24.07.2012 15:21
emre emre

Kendi gelişimiyle övünemeyen tek millet Türk milleti.Kahrolsun bu ideoloji.

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır0
cevapla 24.07.2012 12:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.