X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Evin önüne rüzgâr gülü diken para basacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Evin önüne rüzgâr gülü diken para basacak

  • Giriş Tarihi: 29.7.2012

Yenilenebilir Enerji Yasası'yla apartmanlara kendi enerjisini üretip, fazlasını devlete satma imkânı getirilince şirketler harekete geçti. Icon Wind Enerji, 20 kw'lik türbin kuran 15-20 daireli bir apartmanın her ay 250 dolar kazanacağını belirtiyor

Türkiye'de elektrik talebi yüksek olunca enerjiyi paraya çevirme konusunda kafa yoranların sayısı da artıyor. Yenilenebilir Enerji Yasası'yla lisans almadan enerji üretenlere devletin kilowatt/ saat başına 7-11 dolar/sent arasında para ödeyeceğini açıklamasının ardından yıllardır bu alana yatırım yapanlar tek tek gün yüzüne çıkmaya başladı. Bunlardan biri de Icon Wind Enerji. Rüzgâr türbini üreten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Alkış'ın ismini Türkiye Futbol Federasyonu seçimlerinde Yıldırım Demirören'e karşı aday olduğu sırada duymuştuk. Aynı zamanda Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı da olan Alkış rüzgâr türbinleriyle enerjide önemli bir adım atılacağı iddiasında. Alkış'a göre yüzde 95 yerli üretim olan dikey rüzgâr türbinleriyle apartmanlar, KOBİ'ler, okullar, camiler kendi elektriğini üretecek ve kullandığından fazlasını devlete satarak para kazanacak. Ayrıca 20 kilovat gücünde bir türbin kuran 15-20 daireli bir apartman, rüzgâr gülü yüzde 50 verimle çalışsa bile yatırdığı parayı maksimum 5 yılda geri alacak. Üstelik her ay 160 ila 250 dolar da para kazanacak. Şimdiden siparişler geldiğini, hatta şirketi bir Arap milyarderin istediğini anlatan Alkış, "Önce rüşdümüzü ispat edelim. Ortaklıklara sonra bakacağız" dedi.

RÜZGâR TÜRBİNİ GELİR KAPISI
* Ilk adım türbinin konulacagı yerde rüzgâr ölçümü yapmak. Türbin 2 metre/saniyelik rüzgârla (bayragı dalgalandıracak kadar olması yeterli) bile çalısıyor. Ancak sirket ölçümlerde minimum 5.5 m/sn siddet arıyor. Bu da saatte 20 kilometre hızla esen bir rüzgâr demek.
* 20 daireli apartmanda her daireye aylık 100 liralık elektrik faturası geldigini varsayarsak bu bir dairenin ayda 250-300 kilovat elektrik tükettigi anlamına gelir. 20 daire için toplam aylık tüketim 5 bin kilovat (20 daire çarpı 250 kw/h) oluyor.
* Söz konusu türbine göre hesaplama yaparsak; 20 kw/h'lik bir türbinin yüzde 50 verimle çalıstıgında aylık üretecegi elektrik 7 bin 200 kw oluyor. 5 bin kw tüketen apartman 7 bin 200 kw üreterek 2 bin 200 kw'yi devlete satıyor. 7.3-11 dolar sent alım yatıyla apartmana devlet ya da dagıtım sirketi 161-242 dolar para ödüyor.
* Ikinci adımda, türbinin ürettigi elektrigin dogrudan sehir sebekesine verilmesi var. Apartman/isyerinin çatısından sebekeye hat çekilip, apartmanın ne kadar elektrik ürettigini anlamak için bir trafo konuluyor. Apartman sakinleri eskisi gibi elektrigi kullanmaya devam ediyor.
* Yenilenebilir Enerji Yasası'na göre devlet fazla elektrigi vatandastan kilovat/saati 7-11 dolar sentten satın alacak. Alım yatı türbinin yerli kullanım oranına göre degisecek.
* Ay sonunda apartmanın rüzgâr türbininin ürettigi elektrik ile kat sakinlerinin tükettigi miktar hesaplanıyor. Aradaki fark apartmanın lehine ise dagıtım rması, bu apartmana ürettigi elektrigin parasını ödüyor.

ASKER İÇİN ÖZEL TASARIM
Alkış, Türkiye'de 8.5 milyon bina, 45 bin okul, 13 bin akaryakıt istasyonu, 90 bin cami, 253 bin KOBİ olduğun belirterek potansiyelin büyüklüğüne dikkat çekti. İlk türbini geçen yıl Ülker'in Topkapı'daki fabrikasının çatısına yaptıklarını anlatan Alkış, "Şu anda Kilis'te birkaç KOBİ ile Bodrum'da villaların çatısına konuldu. Silivri'de de bir köye uygulanıyor. Terzi usülü isteğe göre 1, 5, 10, 25 ya da 50 kw'lik sistemler kurulabiliyor" dedi. 65 ülkede patent aldıklarını anlatan Alkış, ordu için de taşınabilir türbin tasarlandığını, bunların sınır karakolları ve operasyon bölgeleri için konteynır şeklinde tasarlandığını anlattı.

HEDEFİM YÜZDE 100 YERLİ TÜRBİN
Alkış, Türk mühendislerin geliştirdiği panelin yüzde 95'inin Türkiye'de üretildiğini sadece jeneratör kısmının ithal edildiğini belirterek, şöyle konuştu: "TÜBİTAK ve KOSGEB ile birlikte çalışılarak 1 yıl içinde Türkiye'de üretme sözü verdim." Yenilenebilir Enerji Kanunu, 500 kilovata kadar kendi elektriğini üretmek isteyen vatandaş, KOBİ, apartman ya da herhangi bir ekonomik birime, kullandığı elektriğin dışında ürettiğini satma imkânı veriyor. 500 kilovatın altındaki üretimler için de devlet bir üretim lisansı istemiyor. Türbinlerin üretiminde yerli yapıma göre ödenen para kademeli olarak artıyor.

KOSGEB DESTEK VERİYOR
Projeye KOSGEB'in destek verdiğini kaydeden Alkış, şu anda KOBİ'ler için KOSGEB ve Halkbank ile birlikte bir proje üzerine çalıştıklarını söyledi. Alkış konuyu şöyle özetledi: "Diyelim ki türbinin maliyeti 100 lira. Bunun 30 lirasını KOBİ kendisi karşılıyor. 30 lira da KOSGEB desteğinden geliyor. Kalan 40 lira için de Halkbank'ın 'Yenilenebilir Enerji Destekleme Fonu' devreye giriyor. Böylece KOBİ en önemli girdi maliyetlerinden birinden kurturuluyor. Hem maliyetini düşürüyor, hem de rekabet edilebilirlik konusunda önemli bir avantaj yakalayabiliyor."

kalan karakter 1000

iso32 iso32

TAMAMEN PAZARLAMA, YOLMA TEKNİĞİ. şehir içinde rüzgarmı eser hiç 20 yılda zor amorti edersiniz. üstelik rüzgar enerjiside %100 çevreci değil rüzgar türbünleri rüzgarın hızını kestiği için kendinden sonraki yerlerin iklimin değişime sebep oluyor. DSİ nin sitesinde bununla ilgili çalışma var. türkiyede ençok ege bölgesine kurulan bu türbünler iç kesimlerin (afyon,uşak vb)iklimini etkileyeceği biliniyor. ve ona göre lisans veriliyor.vekullanım ömürleride kısa

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır17
cevapla 09.08.2012 09:48
m. yılmaz m. yılmaz

karşı çıkan tipler yorumlarınızla ne kadar cahil ve küstah olduğunuzu gösterdiniz.ben elektrik mühendisiyim.olumsuz fikir belirtenler bilmediğiniz şeyde neden konuşuyorsunuz? araştırın biraz....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 25.01.2013 23:17
Alii. Alii.

arkadaşlar, büyük türbinlerde Kw/h başına maliyet min. 1000 USD.. Bunlar küçük çaplı ve daha az verimli olduğu için maliyet artar. min. 20.000 USD civarı. trafo dahil 50.000 TL ye çıkar. sonra her ay 450 tl geri alırsın. 450/50.000 = 0.009 yapar,

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır5
cevapla 30.07.2012 20:10
mehmet mehmet

bu türbinler kaç para acaba bilen var mı yada firmalar neden fiatını açıklamıyor yoksa yeni bir soygun kapısımı bu sistem

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 30.07.2012 01:54
Pazarlama Stratejisi Pazarlama Stratejisi

Bu türbinler nadiren çalışır fırtınaya yakın rüzgar hızı olunca. Bunu alıp beklesinler bakalım şiddetli rüzgar esecek de ciddi bir elektrik üretimi olacak diye.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır32
cevapla 29.07.2012 18:40
kenan kenan

insan merak ediyor bunca yildir neden izin verilmedi siradan insanlarin kendi elektriklerini uretmelerine.. koylerde nehirler bosa akiyor anadolunun cogu yerinde, ruzgar yuksek yerlerde bolca var ama hep yasak hep yasakti kendi elektriyini uretmek..
cunku bizde devlet .- cok acayip ama asker burokrat bi kesim isadami kontrolunde - anadoluyu koyluyu koylu kalmasi icin herseyden mahrum etmeye adeta yeminli idi... ihanettir millete ama onlarin dusturu idi bu

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır12
cevapla 29.07.2012 16:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.