X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçilere müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşeron işçilere müjde

  • Giriş Tarihi: 1.8.2012 15:18

Çanakkale İş Mahkemesi, Çanakkale OnSekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) taşeron şirkete bağlı olarak çalışan işçilerin taşeron şirketin değil, asıl işveren olan üniversitenin işçisi olduğuna hükmetti.

ÇOMÜ'deki taşeron ilişkisinin muvazaalı olduğuna hükmeden mahkeme, "Taşeron şirketin işçileri, başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılır" dedi. Emsal teşkil eden karara göre, çalıştıkları işyerini dava eden taşeron işçiler asıl işveren olan işyerlerinin işçisi sayılabilecek.

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, ÇOMÜ'deki taşeron ilişkisinin hukuka aykırı olduğu ve işçilerin ÇOMÜ'nün işçisi olduğu konusundaki muvazaa (hile) davasının, bu sabah yapılan duruşma ile sonuçlandığını ve mahkemenin lehlerine karar verdiklerini bildirdi.

Açıklamada, ÇOMÜ'de taşeron şirkette çalışan işçilerin Sosyal-İş Sendikası'nda örgütlendikten sonra sendikanın ÇOMÜ'deki taşeron ilişkisinin muvazaalı olduğunun tespit edilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuruda bulunulduğu belirtilerek, "Bakanlık tarafından görevlendirilen iş müfettişleri, yaptıkları inceleme neticesinde muvazaayı bir raporla tespit etmişti" denildi.

ÇOMÜ Rektörlüğü'nün müfettiş raporuna yaptığı itiraz nedeniyle, itiraz davasının Çanakkale İş Mahkemesi'nde görülmeye başlandığının belirtildiği açıklamada, Çanakkale İş Mahkemesi'nde bugün sabah davanın son duruşmasının görüldüğü ve mahkemenin, ÇOMÜ Rektörlüğü'nün yaptığı itirazı reddederek, müfettiş raporunu onadığı belirtildi. Böylece dava sendika ve üyelerinin lehine sonuçlanmış oldu. Alt İşverenlik Yönetmeliği'nin 13. maddesi gereği, itiraz üzerine iş mahkemesi tarafından verilen karar kesin olduğu için iş müfettişlerinin "muvazaa" raporu kesinleşmiş oldu.

TAŞERON ŞİRKETİN İŞÇİLERİ, BAŞLANGIÇTAN İTİBAREN ASIL İŞVERENİN İŞÇİSİ SAYILACAK

Alt İşverenlik Yönetmeliği'nin 13. Maddesi gereği, mahkeme kararının doğurduğu hukuki sonuçların açık ve net olduğunun ifade edildiği açıklamada, hukuki sonuçlar şu şekilde sıralandı:

"-Taşeron şirketin, tescili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü tarafından iptal edilir. Dolayısıyla taşeronun Üniversitesi ile ilişiği kesilir.

-Taşeron şirketin işçileri, başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılır.

-Taşeron şirkete ve asıl işverene idari para cezası uygulanır."

SENDİKA, ÇOMÜ REKTÖRLÜĞÜ'NDEN MAHKEME KARARININ GEREĞİNİ YAPMASINI TALEP EDECEK

Açıklamada, Sendikanın gerekçeli kararın tebliğ edilmesinin ardından, mahkeme kararının uygulanması, işçilerin üniversite bünyesine geçirilmesi ve toplu sözleşmeden doğan haklarının ödenmesi hususlarını görüşmek üzere ÇOMÜ Rektörlüğü'nden bir kez daha randevu isteyeceği belirtildi. Bizzat ÇOMÜ Rektörü ve ÇOMÜ yetkililerinin defalarca kamuoyuna "Mahkeme kararına saygılı olacağız, gereğini yapacağız" diye açıklamalar yaptığının ifade edildiği açıklamada, "Dolayısıyla Sendikamız, ÇOMÜ Rektörlüğü'nden mahkeme kararının gereğini yapmasını talep edecektir. Sendikamız, gerek mahkeme kararının uygulanarak soruna çözüm bulunması, gerekse işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması için her türlü diyaloga açıktır ve sorunu öncelikle görüşme yoluyla çözmeye hazırdır" denildi.

ÇOMÜ'de üyeleri ve kamuoyunun desteğiyle yürüttükleri mücadele neticesinde, hem taşeron işçilerin Üniversite'nin işçisi sayılmasını hem de toplu iş sözleşmesinden yararlanma hakkının doğmasını sağlayan hukuki bir durumun ortaya çıktığının ifade edildiği açıklamada, bu kazanımın, yalnızca ÇOMÜ işçileri için değil Türkiye'de taşeronda çalışan yüz binlerce işçi için de önemli olduğu ve emsal teşkil edeceği vurgulandı. Açıklamada, "Dolayısıyla, bu kazanımımız Türkiye işçi sınıfına armağan olsun!" denildi.

kalan karakter 1000

ŞABAN ŞABAN

.....****ONA NİYE ÇOK BANA AZ O SENDİKALI BENDE HARRANLIYAM****......MEKANI CENNET OLSUN .......KEMEL SUNAL

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.10.2013 23:57
ŞABAN ŞABAN

hey gidi RAHMETLİ KEMAL SUNAL 40 SENE ÖNCE FİLMİNDE GÜLDÜKLERİMİZ UZAY ÇAĞINDA BAŞIMIZDA YAŞIYORUZ.......ONA NİYE ÇOK FERDİN BANA AZ O SENDİKALI DA ONDAN BENDE HARRANLIYAM KARDAŞ.ŞABANIN SLOGANI ....HEY GİDİ HEY

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.10.2013 23:53
Cihan Cihan

ölmeden sürünmek dedikleri bu olsa gerek 800 maaş:))

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.09.2013 09:34
yılmaz yılmaz

farukçelik gelsinde 800tlye yaşasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.05.2013 10:25
taşerooonnnnnnnn taşerooonnnnnnnn

taşeron işçilerinin döner sermayehakları yokmudur bunu neden vermezler taşeron işçileri heryeri sardı artık devlet taşron oldu memuru çalıştıramayan teknisyenini çalıştıramayan taşeron işçilerini ezerek çalıştırmaktadır taşeron işçilerini tüm kurumlardan yetkili taşeron işçileri seçilsin yaptkları işlerden bakanlıgı bilgilendirilmesi için çalıma başlatsın herşey ortaya çıksın kadroluya sözünü geçiremeyen taşeron işçisini köle gibi kullnıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.05.2013 07:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.