5 günlük hava durumu
07 Ağustos 2012, Salı

Yıpranma payı hangi mesleklere geliyor?

  • Giriş Tarihi : 07.08.2012 19:47:36
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan'ın talimatı ile yıpranma payı konusunda çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bakan Çelik, çeşitli programlara katılmak üzere Çorum'a geldi. Çorum Valiliği tarafından yaptırılan 7 kilometrelik Alacahöyük turizm yolu açılışını gerçekleştiren Çelik, Türkiye'nin çok zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu belirtti. Çelik, dünyanın dört bir yanında Türk ecdadının eserler bıraktığına değindi.

Bakan Çelik daha sonra Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden tarım işçisi olarak Çorum'a gelen vatandaşları ziyaret etti. İşçiler Bakan Çelik'i zılgıtlarla karşılarken Çelik de onlara çeşitli hediyeler verdi. Alacahöyük'ü de ziyaret eden Bakan Çelik, ardından Çorum Valiliği'ne geçti.

Bakan Çelik, valilikte yaptığı açıklamada, yıpranma payı üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile bu çalışmayı yaptıklarını belirten Çelik, ''Yıpranma payı konusunda çalışmalar yapıyoruz. Eskiden milletvekilleri ve gazeteciler yıpranma payından yararlanıyordu. Biz bunu daha da geliştirdik ve bilimsel düzeyde araştırma yapıyoruz. Başbakanımız dosyayı bize verdi. İlgili kurumlar bu konuda çalışmalar yapıyor.'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, valilikte yaptığı açıklamada gazetecilerin yıpranma payı üzerinde çalışma yaptıkları söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile yıpranma payı hakkının kimlere verileceğinin tespiti için konunun bilim kuruluna sevk edildiğini belirtti. Bakan Çelik, "SGK reformu çalışmaları kapsamında yıpranma payı mevcut uygulaması ile reform çerçevesinde kimler yıpranıyor diye araştırıldı. Buna göre bilim kuruluna havale edildi. Önce risk yerleri belirlenecek. Risk yerleri mesela maden ocağı, cam sanayi, tehlikeli iş yerlerinde çalışanlar diye tasnifte bulunuldu. Buna göre yasa yürürlüğe girdi. Geçmişte milletvekilleri, gazeteciler yıpranmadan yararlanırken, şu anda bilimsel düzeyde araştırma yapılıyor. Başbakanımıza daha önce bu konu ile iligli talepte bulunulmuştu. Başbakanımız dosyayı bize havale etti. İlgili kurumlar çalışma yapıyor. Çalışma neticesinde sonucu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

kalan karakter 1000

bilgiişlem vardiyalı çalışanlar bilgiişlem vardiyalı çalışanlar

Uzun yıllar vardiyalı olarak sabah 09-16 / 16-24 / 00-09 arası çalışmaktayım. Bankacılık bilgi işle çalışanıyım. Yıpranma yasasından yararlanmak istiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 14.03.2013 04:11
mustafa soyalp mustafa soyalp

motorlu kuryelerinde işin bütün mesleklerden daha zor ve yıpranma payı en çok motorlu kuryelerin hakkı araştıp bakabilirler herhan ölüm tehlikesi hava şarları bunların dikatte alınmasını rica ediyorum ankara motorlu kuryerler adına rica ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 12.02.2013 11:07
TEDAŞ TEDAŞ

TEDAŞ ELEKTRİK ARZA BAKOIN ONARIN VE ŞEBEKEDE ÇALIŞANLARIN FAYDALNMASINI DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ HER AN ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYALAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.01.2013 08:48
murat usta murat usta

yüksek gerilim altında ,trafo merkezlerinde çalışanları unutmayın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.03.2013 12:23
TEDAŞ TEDAŞ

YIPRANMA PAYINDAN YARARLANMASI GEREKEN KURUMLARDAN BİRİSİDE ELKTRİK ARZA VE ELKTRİK ŞEBEKELERİNDE ÇALIŞAN PERSONELİNDE FAYDALANMASINI DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ HERGÜN ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYALAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.01.2013 08:42
mehmet mehmet

öncelikle yıpranma payı ebe hemşire doktor kısaca sağlıkpersoneline verilmeli . uykusuz geceler en çok biz risk altındayız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.01.2013 19:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.