X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalarda 10 yıllık dilekçe kuyruğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalarda 10 yıllık dilekçe kuyruğu

  • Giriş Tarihi: 30.8.2012

Yargıtay'ın kararlarını hiçe sayan bankalara bir darbe de yerel mahkemelerden geldi. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş, bankalara başvurarak masraflarını alabilecek

Yargıtay kararlarına karşın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen uyanık bankalara yerel mahkemelerden tokat gibi bir karar daha çıktı. Yargıtay'ın "dosya masrafına iade" kararının ardından, her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabilecek. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş bu haktan yararlanabilecek. Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı.

DÖKÜM ÜCRETİ DE İSTİYORLA R!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın "tefeci" olarak nitelediği bankalar mahkeme kararlarına kulak tıkıyor. Yaklaşık 30 kalemde alınan ücretlere her gün bir yenisi ekleniyor. Son bir yılda, Kastamonu'dan Yozgat'a, Isparta'dan Adana'ya kadar birçok tüketici mahkemesinden kredi kullanan tüketiciden alınan masrafların iadesine yönelik onlarca karar çıktı. İş Bankası başta olmak üzere bazı bankalar müşterilerince yapılan itiraz ve açılan davalar sonucunda kredi masraflarını iade etmeye başladı. Bazı bankalar ise "gidin dava açın" diyerek, müşteriyi kapıdan çeviriyor. Finansbank, kaymakamlıklar bünyesindeki ilçe tüketici hakem heyetini adres gösterirken, Garanti Bankası da geriye dönük olarak ücret, komisyon dökümlerini istiyor. Elinde belgesi olmayandan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor.

BİRLİKTEN HUKUKİ DESTEK
Bankalar, kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağı dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa vatandaştan aldığı ücretleri geri ödemek zorunda. Tüketiciler Birliği, başvuruda bulunan vatandaşlara her türlü hukuki desteği veriyor.

MAHKEMEYE BAŞVURUN
Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacak. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda, kaymakamlıktan hakem heyetine gidin. Dosya masrafı miktarı bin 161 liranın altındaysa bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurun. Dilekçe vermenizin ardından 1-3 ay arasında sonuç çıkıyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz için 15 gün yasal süreleri bulunuyor.
Dosya masrafı bu tutarın üzerinde ise tüketici mahkemesine dava açın.

MASRAFLARI NASIL ALACAKSINIZ?
Kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edin. Bu mektubun iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Kredi çektiğiniz banka şubesine de başvuruda bulunabilirsiniz. Mektubunuzda, tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararıyla "kredi masraflarının haksız şart niteliğinde, tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir" ibaresini kullanmayı unutmayın.
Mektubunuzda, son 10 yılla sınırlı olmak üzere bankaya yaptığınız tüm kredi masrafları ödemelerin dökümünü içeren listeyi talep edin. Bu süre zarfında kesilen kredi masrafı ücretinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ettiğinizi vurgulayın.

kalan karakter 1000

zulkarneyno zulkarneyno

Oyakbank kredi masraflarını kim ödeyecek,bankayı ing bank satın aldı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2014 14:02
mehmet cerrahoğlu mehmet cerrahoğlu

ben de duydum çevremden,işi bilen bir avukatı önderdiler bana,hiç de para almadı benden,bankadan alıyormuş parasını. hemen dekontları topladım, 1 vekalet,adam bütün paramın iadesini sağladı. az para da değil,3200 tl para aldım. bu bir haksa hakkınız arayın. avukatın isimi hasan önen,cebini de yazayım 05354410001 ya da av.hasanonen@hotmail.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.04.2014 14:05
murat murat

tüm kredilerin dosya masraflarını alabiliyormuyuz...? yani araç kredisi, esnaf kefaletten halk bankası aracılığıyla çekilen krediler vs

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.07.2014 18:04
cuma cuma

birde bankalar ödediği dosya parasının peşine düşüyorlar tekrar tüketiciden dosya parasını geri istiyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.09.2013 12:22
volkaner43 volkaner43 // SİVAS

selam arkadaşlar;
Vakıflar bankasından kredi döküm cetveli
almak istedim 79 tl para talep ettile bende
verdim makbuzunu aldım.
Acaba bu parayı geri alma imkanı varmı.
Yazarsanız memmun olurum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.06.2013 22:19
ilker ilker

tabiki var arkadaşım..tüketici hakem heyetine başvurucaksın..bulunduğun ilin kaymakamlığında bulunur tüketici hakem heyetleri..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2013 10:46
volkaner43 volkaner43

sayın bakanım bu tefeciler size bağlı olan kamu bankası üstelik diğerlerine göre çok daha fazla insafsız döküm ücreti 79 tl aldılar buna ne demeli lütfen siz önce emrinizdeki bankalara bi çeki düzen verin lütfennnnn

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.04.2013 16:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.