X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emeklilik yaşı yükselecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emeklilik yaşı yükselecek mi?

  • Giriş Tarihi: 31.8.2012 09:13 Güncelleme Tarihi: 31.8.2012 13:51

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bütçenin kara deliği SGK açıklarına çare arıyor.

Emeklilik yaşının 53'e yükseltilmesi de masaya yatırılan alternatif çözüm yolları arasında.

Sosyal güvenlik sistemindeki karadeliği büyüten genç emekliliğe karşı formül aranıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının çalışmalarının bir ayağını da 2015 yılı sonrasında aylığa bağlanacaklar için yaş sınırının 53'e yükseltilmesi oluşturuyor.

AFRİKA'DA BİLE YOK

Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt'un haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarının çizdiği sosyal güvenlik stratejisinde Afrika ülkelerinde bile 49 yaşında emekliliğin olmadığı ve Türkiye'deki genç emeklilerin hem aylık alıp hemde bir işte çalıştığı bilgisi yer alıyor.

10 milyon 227 bin emekli ile adeta bir emekli cenneti haline gelen Türkiye'de emeklilik yaşının halen kadınlarda 48, erkeklerde 49 olması nedeniyle bu sayı giderek artıyor.

Avrupa ülkelerinde 4 çalışana bir emekli düşerken Türkiye'de bu oran 1,95 düzeyinde. Bu tablonun en önemli nedenlerinden birisi de genç yaşta emekli olan kişilerin ikinci bir işte sigortasız çalışması. 10 milyon emekliden yaklaşık 2 milyonunun ikinci bir işte çalıştığı belirtiliyor. Ancak bu kişilerden yalnızca 250 bini Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek kayıtlı çalışıyor.

Geri kalan bölümü kaçak şekilde kayıtdışı çalışıyor. Genç emekliler, sağlık güvencesi ve emeklilik hakkı elde ettikleri için sigorta talep etmiyorlar. Bu nedenle işvereninde tercihettiği iş gücünü oluşturuyorlar. Bu tablo nedeniyle genç emeklilik, devlete maliyetinin yanı sıra kayıtdışılığın da önemli bir nedeni haline geldi.

36 BİN KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Denetimlerde de primyatırmadan çalıştığı tespit edilen 36 bin kişi kayıt altına alındı. Ekonomi yönetimine sunulan raporda genç emekliliğin yol açtığı bu tablo üzerinde durulurken çözüm yolları tartışıldı. Emeklilik yaşının düşük olmasının Türkiye ekonomisi için ciddi bedellere yol açtığı üzerinde duruldu. 53 yaşında emekli olunması halinde çalışanlarla emekliler arasındaki aktif pasif dengesinin biraz daha düzeleceği kaydedildi.

1 milyon kişiyi ilgilendiriyor

2008 yılında kanunda yapılan değişiklikle emeklilik yaşı 65 yaşa yükseltildi. Ancak 65 yaşında emeklilik erkekler için 2044 yılından sonra kadınlar için 2048 yılından sonra gelecek bir şart. O yıla kadar emeklilik yaşı her yıl kademeli olarak artacak. Önümüzdeki 5 yılda kadınlardan 48 yaşında erkeklerden 49 yaşında emekli olacak 1 milyondan fazla vatandaşın olduğu belirtiliyor.

Süleyman Demirel döneminde çıkarılan kadınlarda 37 erkeklerde 43 yaşında emeklilik düzenlemesi Türkiye'de genç emekli sayısını patlattı. 2 milyona yakın genç emekli bulunduğu belirtilirken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin genç emekliler yüzünden 1 trilyon dolar kaybettiğini açıklamıştı.

SGK'nın geliri arttı

SGK'nın gelirlerinde 2012'nin ilk 6 aylık döneminde 2011'in aynı dönemine gör e yüzde10,14'lük artış gözlendi. Geçen yılın ilk 6 ayında 59,9 milyar lira olan gelirler, bu yılın aynı döneminde 66 milyar liraya yükseldi. Gelirlerdeki yükselmede prim tahsilatının artması etkili oldu.

Kurumun emekli maaşı ve sağlık ödemelerinde ise 10 milyar liralık yükselme yaşandı.Geçen yıl 68,3 milyar lira olan gelirler 79 milyar liraya çıktı.

ÇELİK BİLGİ VERDİ

Türkiye'de hâlâ 48-49 yaşında emekli maaşına bağlananların bulunduğu, söz konusu tablonun açığına neden olduğu biliniyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in, Bakanlar Kurulu'na sosyal güvenlik sistemiyle ilgili yaptığı sunumda da bütçenin kara deliği sosyal güvenlik açıklarının sebepleri yer aldı.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç da pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındakonuyla ilgili üstü örtülü bilgi vermişti. Çalışma Bakanı Çelik'in bir önceki BakanlarKurulu'nda sosyal güvenlikle ilgili yapılacak proje ve projeksiyonlarla ilgili sunum yaptığını belirten Arınç,son Bakanlar Kurulu toplantısında diğer bakanların sorularıyla konu üzerinde yeniden çalışma yapıldığını söylemişti.

kalan karakter 1000

Aygül Aygül

Artık bıraksınlar insanların emeklilik yaşlarını. Yaştan emekliliği bekliyorum.2 çocuğum var sokaklarda perişan oldu. 7 yılı tamamlamaya çalşıyorum. Millet vekilleri 2 yılda kıyak emekli olacak benim çocuklarım perişan gel bu hayatta yaşa. Haksızlık artık emekli yaşımla kimse oyanmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır0
cevapla 28.03.2013 11:56
Burhan Sağlam Burhan Sağlam

sene 1988 de sigortam başladı kaç senedir emeklilik yaşını bekliyorum neden yükseldi o zaman bize iş versinler insan o yaşa kadar yaşarmı nasıl geçinecekler birzda insanları düşünün bu yaştan sonra zaten çalışamazlar ne yapacak nasıl geçinecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet46
hayır0
cevapla 17.03.2013 11:39
mehmet tekcan mehmet tekcan

yargıtayın onadığı kanunu hiçe sayamazlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 31.01.2013 00:13
ali ali

65 yaşına kadar kaç yıl çalıştığımızı kaç yıl prim ödediğimizi herhalde bu hükümet bilmiyor.65 yaşına kadar vergi alacaksın 65 yasına kadar prim ödeyeceğiz 65 de emekli olacağız emekli olduktan sonra mezarda emekli maaşını yeriz herhalde 4 yılda kıyak emeklilik trilyonların var ise milletvekili olursun azın laf yaparsa iyi yalan konusursun sanki bu ülkenin vatandasları bunlarda biz değiliz.Seçimde benden bol bol öpücük alacaksınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 30.01.2013 21:15
fenerli fenerli

yap askeri ücreti 2500tl ondan sonra uzat 53 yaşa

Aynı Görüşte misiniz?
evet51
hayır0
cevapla 29.01.2013 13:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.