X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elektrik sayaç bedeli kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Elektrik sayaç bedeli kalkıyor

  • Giriş Tarihi: 11.9.2012 11:54 Güncelleme Tarihi: 11.9.2012 14:57

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), ''Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Elektrik dağıtım sistemine yeni bağlanacak olan müşterinin sayacının temini ve montajı 31 Aralık 2013'ten sonra dağıtım şirketi tarafından yapılacak. Yeni sayaçların temini ve montajı sırasında dağıtım şirketi aboneden herhangi bir bedel istemeyecek, sayacın mülkiyeti de dağıtım şirketine ait olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), ''Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğin ''tanımlar'' başlıklı 4'üncü maddesine ''Devlet Su işleri (DSİ), Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) ve Yeraltı Suyu Kullanma Belgesi'' tanımları eklendi.

Yönetmeliğin ''sisteme bağlantı yapılması'' başlıklı 7'inci maddesine eklenen fıkraya göre, dağıtım sistemine yeni bağlanacak müşterinin sayacının temini ve montajı, 31 Aralık 2013 tarihinden itibaren ilgili dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından yapılacak.

Dağıtım Sistemi OSOS kapsamında, yıllık tüketimi EPDK tarafından onaylanan limitin üzerinde olan, ancak teknik özelliklerinin uygun olmaması dolayısıyla değiştirilmesi gereken sayaçlar, sökülerek müşteriye teslim edilecek. Yerine OSOS teknik özelliklerine uygun yeni bir sayaç, dağıtım şirketi tarafından takılacak.

Sayacın yerinden sökülmesi durumunda; sökülen sayacın yerine dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından geçici olarak, asgari sökülen sayacın fonksiyonlarını yerine getirecek nitelikte bir sayaç takılacak. Ancak, geçici olan bu uygulama bir aydan fazla olamayacak.

Sökülen sayacın yeniden kullanılamaz durumda olduğu tespit edildiği takdirde dağıtım şirketi tarafından yeni bir sayaç takılacak. Sayaç sökme, takma bedelleri her yılın Ekim ayı sonuna kadar dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından belirlenerek Kuruma önerilecek ve Kurul onayı ile yürürlüğe konulacak.

Yeraltı sularına koruma

Değişiklik ile yeraltı sularındaki aşırı su çekilmesi ve elektrik tüketimine de düzenleme geldi.

Yönetmeliğin ''usulsüz elektrik enerjisi tüketimi'' başlıklı 14'üncü maddesine eklenen fıkraya göre, DSİ tarafından verilen Yeraltısuyu Kullanma Belgesi'nde belirtilen, yeraltısuyundan çekilebilecek azami su için gerekli yıllık elektrik enerjisi tüketim miktarını aşan müşterinin elektrik enerjisi, DSİ'nin bildirimi üzerine lisans sahibi tüzel kişi tarafından en geç 7 gün içerisinde kesilecek.

Yeraltısuyundan çekilebilecek azami su için gerekli yıllık elektrik enerjisi tüketim miktarını gösterir Yeraltısuyu Kullanma Belgesi alınmadan elektrik enerjisi bağlanamayacak.

Yönetmeliğin yeni sayaç takımıyla ilgili maddeleri 31 Aralık 2013 tarihinde, yeraltı sularıyla ilgili maddeleri ise bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

kalan karakter 1000

Göksel Göksel

bizim sayaclar 31 aralıktan önce degişti bu ülkenin kerizi biz miyiz sayın bakan... Sayaç bedellerinin iadesi için tüketici hakem heyetlerinin yolunu tutmanın zamanı gelmiştir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 29.01.2013 00:31
hüseyin şahin hüseyin şahin

amaç ne yeraltı sularını korumak nede elektrik israfını önlemek çünkü zaten elektrik pahalı neden israf etsinki hedef ÇİFÇİYİ SOYDURMAK sayaç takma maliyeti 5000tl geçiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 21.12.2012 10:48
osman osman

malesef adamlar daha akıllı çıktı.çünkü 10 gün önce hiç haber bile vermeden sayaçları değiştirmişler.faturayada 43 tl yansıtmışlar.demek ki böyle bişey çıkacağını biliyorlardı.şimdiye kadar nenen değiştirmemişlerdi.inanıyorum ki bu sayaçlar 30 yıllıktı.tuncelideki dağitım şirketine sesleniyorum;SİZE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.HARAM OLSUN HER KURUŞU.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 17.12.2012 12:16
azizhanak azizhanak

bunu kaldirip baska koyarlar yine vatandas kazigi yer

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 11.09.2012 12:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.