X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dr. 'Beleş'e neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dr. 'Beleş'e neşter

  • Giriş Tarihi: 21.10.2012

İlaç şirketiyle doktor arasındaki rüşvet çarkına Sağlık Bakanlığı el koydu. Yeni yönetmelikle reçete karşılığında doktorlara plazma TV, motosiklet ve yurtdışında tatil gibi hediye dönemi kapanıyor

Sağlık Bakanlığı, SABAH'ın gündeme getirdiği doktorlara "hediye" karşılığında reçete yazdıran sisteme el attı. Yeni bir yönetmelik çıkaran bakanlık, doktorlara plazma TV, motosiklet ve yurtdışında tatil gibi imkânlar sunulmasının önüne geçmeyi, yer yer işleyen rüşvet çarkını kırmayı hedefliyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan, "Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile doktorlar ile ilaç firmaları ve mümessiller arasındaki ilişkiler yeniden tanımlandı. Yeni yönetmelik "10 emir"den oluşuyor. Bu maddeler ilaç firmasının temsilcisinden nakdi ve ayni avantaj sağlamanın yanı sıra kongre, yol ve konaklama ücretlerine de sınırlamalar içeriyor. Bakanlık yönetmeliğin uygulama aşamasında da sıkı bir takip sistemi oluşturdu. Bu gelişmenin sağlık hizmetlerinde yeni bir dönemi başlatacağı belirtildi.

PARAYLA OLMAZ:
Tıbbi ürünlerin doktor ve eczacıya tanıtımı yapılırken herhangi bir nakdî veya ayni avantaj teklif dahi edilemeyecek. Sağlık çalışanları tanıtım sırasında herhangi bir teşviki kabul veya talep edemeyecek.

ŞEFFAF DESTEK:
Sağlık çalışanları, ilaç firmalarından aldıkları her türlü desteği bilimsel makalenin sonunda veya sunum yapıyorsa başında beyan etmek zorunda olacak.

BAĞI ŞLAR KAMUYA:
İlaç firmaları, belirli şartlarda kamuya ait sağlık kurum veya kuruluşlarına, ilgili idari birimden önceden izin alarak bağışta bulunabilecek. Ancak firmanın ismi öne çıkmayacak.

5 YILDIZLI KONGRELERE SINIRLAMA:
İlaç tanıtımına ilişkin eğitsel kongre, sempozyum ve her türlü toplantı amacı dışında kullanılamayacak. İlaç firmaları, bu faaliyetlere katılan sağlık personeli ve doktorların ulaşım ve konaklama masraflarını doğrudan ya da dolaylı karşılayamayacak. Bir doktor aynı yıl içinde en fazla üç kere bu tür toplantılara katılabilecek.

AKILCI İLAÇ ŞARTI:
Bir yıl içinde ilaç firmalarının düzenlediği veya katkıda bulunduğu 6 saati aşan toplantıların en az yüzde 60'ında akılcı ilaç kullanımı konusunda oturum düzenlenecek. İçerik bakanlıkça onaylanacak.

23.5 TL SINIRI:
İlaç firmalarının mümessiller aracılığıyla doktorlara gönderdiği ürünle ilgili hatırlatıcı ziyaret malzemelerinin parasal değeri de 23.5 lirayı aşamayacak.

NUMUNEYE KISITLAMA:
Bir tıbbi ürün için piyasaya çıkış tarihinden itibaren ilk yıl, yıllık satışın yüzde 5'i oranında bedelsiz ürün dağıtılabilecek.

HASTANEYE GİRİŞ YASAK:
Ürün tanıtım elemanları (ilaç mümessilleri) çalışma saatlerinde kamuya ait sağlık kuruluşlarının acil servisleri ve polikliniklerde ürün tanıtımı yapamayacak.

UYMAYANA CEZA VAR:
İlaç firmaları tarafından düzenlenecek kongre, sempozyum, seminer ve benzeri toplantılar bakanlığa bildirilecek. Kurallara aykırı davranan ilaç firmaları uyarılacak veya tanıtım hakkı elinden alınacak.

MÜMESSİLE SERTİFİKA:
İlaç mümessilleri 2015'ten itibaren bakanlıkça uygun bulunmuş hizmet içi eğitime tabi tutulacak ve bakanlık tarafından verilen yeterlilik belgesi alacak. 2015'ten itibaren bu belgeye sahip olmayan mümessiller, ilaç şirketlerinde çalıştırılamayacak.


kalan karakter 1000

Son söz Son söz

Hiç kimsenin toplumun sağlığı ile oynayarak para kazanmaya hakkı yoktur.İhtiyacı olmadığı halde o ilacı kullanan kişinin sağlığının olumsuz etkilenmesi hiç umrunuzda değilmi? Unutmayın sizin anneniz çocuğunuz sevgilinizin sağlığıda bu şekilde tehlikeye atılıyor.Bunu o kişinin ekmek parası olarak tanımlamak ne kadar doğru kendi vicdanınıza bir sormanızı tavsiye ediyorum.Eğer bu kişi doktor değilde herhangi bir meslekten kişi olduğunda nasıl düşünürdük?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 09.03.2013 03:15
Yorumlara bak. Yorumlara bak.

Bütün açlık sınırındaki doktorlar burada galiba,tabi öyle bir doktor varmı bilinmez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır6
cevapla 23.10.2012 10:25
Yalana bak yalana2 Yalana bak yalana2

100 defa doktora gittim,kendini insanlara adamış 3 tane gördüm,memet şener kafamı buluyorsun,bırak bu acıtasyon işlerini,doktorlar acınacaklar listesinde ilk 100'ün yanından geçmez,gerçeklere davet ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 23.10.2012 10:22
Yalana bak yalana Yalana bak yalana

memet beşer,asgari ücret 900 tl,ortalama memur maaşı 1800 tl,ortalama doktor maaşı,6000 tl,Almanyada 1 dilim karpuz 2 euro,Türkiyede 1 kilosu,30 kuruş,Türkiye şartlarında mükemmel ötesi gelir,sen milleti enayimi sanıyorsun,bas git burdan,beğenmiyorsan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 23.10.2012 10:18
memet ÅŸener memet ÅŸener

bir döner sermaye çıkardılar. doktor izin almaya korkuyor. Hasta bakmayan. nöbet tutmayan doktorun maaşına gülerler.Doktorun resmi maaşını diğer kamu görevlileri ile karşılaştırın da . canımızı emanet ettiğimiz doktorların halini görün. Doktorların emeği ve fedakarlığı para ile ödenemez

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır14
cevapla 21.10.2012 20:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.