X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elektriği kesen tazminat ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Elektriği kesen tazminat ödeyecek

  • Giriş Tarihi: 21.12.2012 14:19

Elektrik dağıtım şirketleri, bir yıl içinde belirlenen sayının üzerinde elektrik kesintisi yaptığında vatandaşa tazminat ödeyecek. Yeni yıldan itibaren imarlı alanlarda, yılda bildirimsiz 56 kez, bildirimli 6 kezden fazla elektrik kesen şirket tazminat ödeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek Yönetmelik ile elektrik enerjisinin tedarik sürekliliği, ticari ve teknik kalitesine ilişkin olarak dağıtım şirketleri, perakende satış şirketleri ve kullanıcılar tarafından uyulması gereken kurallar ile uygulamaya ilişkin esas ve usuller belirlendi.

Yönetmeliğe göre, elektrik dağıtım şirketi, dağıtım lisansında belirlenen bölgede bulunan kullanıcılara sunduğu hizmetin kalitesinden ve perakende satış şirketi de perakende satış faaliyetine ilişkin ticari kaliteden sorumlu olacak.

Dağıtım şirketi, dağıtım sisteminin tümünü veya bir kısmını etkileyen uzun, kısa ve geçici kesintileri kaydedecek. Sadece uzun kesintiler bildirimli ve bildirimsiz kesintiler olarak sınıflandırılacak. Kısa ve geçici kesintiler bildirimsiz kesinti olarak değerlendirilecek. Dağıtım şirketi, kesintilerden etkilenen kullanıcıların sayısını imar yerleşim alanlarına göre gruplandırılmış olarak kaydedecek.


KULLANICILARA ÖDENECEK TAZMİNAT

Bildirimsiz kesintiler için belirlenen sınır değerler aşıldığında dağıtım şirketi belirlenen esaslar çerçevesinde kullanıcıya başvurusuna gerek duyulmaksızın tazminat ödeyecek.

Tazminata hak kazanan her bir kullanıcıya yapılacak ödeme, ait olduğu yılı takip eden yılın Nisan ayından itibaren başlatılacak ve tamamlanıncaya kadar müteakip dönemlerde yapılacak. Ödeme, dağıtım sistem kullanım bedellerinden mahsup edilmek suretiyle, aboneliğin iptali halinde def'aten gerçekleştirilecek.

Bu çerçevede, imar alanı içindeki kullanıcılar için bildirimsiz olarak Alçak Gerilim (AG) abonelerinde 48 saat veya 56 kez, Orta Gerilim (OG) abonelerinde 24 saat veya 56 kez, bildirimli olarak ise AG abonelerinde 24 saat veya 6 kez, OG abonelerinde 16 saat veya 4 kez elektriği kesilen aboneye tazminat ödenecek.

İmar alanı dışındaki kullanıcılar için ise AG abonelerinde bildirimsiz olarak 72 saat veya 72 kez, OG abonelerinde 36 saat veya 72 kez, bildirimsiz olarak AG abonelerinde 32 saat veya 8 kez, OG abonelerinde ise 24 saat veya 6 kez kesinti yapılan aboneye tazminat ödenecek.

Kullanıcının kendi hatasından kaynaklanmaması kaydıyla kullanıcıya ait teçhizatta ortaya çıkan ve dağıtım şebekesinden kaynaklanan hasara ilişkin zararın tazmini için kullanıcı tarafından dağıtım şirketine zararın ortaya çıktığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde talepte bulunulabilecek.


TEDARİK SÜREKLİLİĞİ KAYITLARININ TUTULMASI

Yönetliğe konulan geçici maddeye göre, dağıtım şirketleri 1 Ocak 2014 tarihine kadar OG şebeke bağlantı modelini oluşturup, tedarik sürekliliği kayıt sistemini kuracaklar. 2013 ve 2014 yılları için kısa ve geçici kesintilere ilişkin kayıt tutulması zorunluluğu bulunmayacak.

Dağıtım şirketleri 1 Ocak 2015 tarihine kadar, şebeke bağlantı modelini AG seviyesini de kapsayacak şekilde genişletecek ve dağıtım sisteminde meydana gelen veya dağıtım sistemini etkileyen kesintiden etkilenen AG kullanıcılarının sayısı tedarik sürekliliği kayıt sistemi tarafından belirlenecek.


EPDK BAŞKANI KÖKTAŞ

EPDK Başkanı Hasan Köktaş yaptığı açıklamada, Yönetmeliğin, dağıtım şirketlerinin müşterilerine yönelik vereceği hizmetlere yönelik çok kapsamlı düzenlemeler içerdiğini bildirdi.

Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi ile birlikte yaşanmaya başlanan hizmet kalitesinde ve tahsilatlarda artışı ve kayıp kaçak oranlarındaki azalmayı sürekli kılmak ve bu performansın daha üst noktalara taşınmasını hedeflediklerini belirten Köktaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Yaptığımız düzenleme elektrik dağıtımında, bilhassa en düşük kalitede hizmet alan tüketicileri korumak için bir kullanıcının maruz kaldığı yıllık kesinti süresinin veya sayısının belirlenmiş eşik değeri aşması halinde, kendisine tazminat ödenmesini hüküm altına alıyor. Bu düzenlemenin diğer hedefi ise şirketlerin gelir tavanına kalite faktörünü ekleyerek ödül ceza sistemini getirerek sistem çapında ortalama kalite düzeyini yükseltmektir. Bunun için dağıtım şirketlerine belli sürelerin sonuna kadar çok ciddi bir izleme altyapı yatırımı yaparak, kayıt sistemi kurmasını ve bu sonuçları EPDK'ya raporlaması şartı getirdik.''

kalan karakter 1000

yusuf yusuf

Bir yanlış anlaşılma var anladığım kadarıyla, 56 defa 48 saatlik kesme hakları yok , toplamda 56 defa 48 saati geçmeyecek şekilde kesme hakları var yani bir kerede 48 saat kesinti yapılırsa bu 56 lık hakkıda bitmiş oluyor. totalde sadece 48 saat kesinti yapabilirler. bölük börçük 2 saat, 4 saat, 9 saat şeklinde 56 defa keserler ama toplamında 48 saati geçemezler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.12.2012 17:44
akad akad

benım ılımde gunde 200 kez elektrık gidiyor.teknik arıza nedeniyle sadecde 300 bın tl zararımız var,saatler yuksek woltaj sonucuda patladıgı ıcın devlet hılelı yoldan 100 bın tl fatura tanzımıyle bızı borclandırmıstır.bu elektrıkle artık oynanmasın yazık gunahtır.olanıda bunlara oduyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.12.2012 08:17
altu altu

işte şimdi yaktım seni salihli dağıtım şirketi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 21.12.2012 16:29
erse erse

56 kez 48 saat bildirimsiz 6 kez bildirimli arkadaş bunun neresi adaletmiş..Adam 48 saat kesmez 46 saat keser ve buna 56 kez hakkı var buda 120 gün devamlıya isabet eder..

Böyle saçmalıkmı olurmuş.Sıradan bir vatandaş bu olayı dava etse hakimlerin ve yargıtayın vereceği kararı görmek isteriz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 21.12.2012 14:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.