X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER GÜBRETAŞ rekor kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

GÜBRETAŞ rekor kırdı

  • Giriş Tarihi: 8.1.2013 17:31

GÜBRETAŞ, 2012 yılında 1 milyon 550 bin ton satışla şirket tarihinin yeni satış rekoruna ulaştı.

2012 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını Mart ayında açıklayacak olan GÜBRETAŞ'ın 3. çeyrek verileri ışığında 2012'de ciro ve karlılıkta da yeni rekorlara ulaşarak kapatması öngörülüyor.

Geçen yıl 3. çeyrekte 1 milyar 700 milyon lira konsolide ciro, 131 milyon lira da ana ortaklığa düşen net kara ulaşan GÜBRETAŞ, 2012 yılını yaklaşık 2,4 milyar lira ciro ve 190 milyon liraya yakın ana ortaklığa düşen net kar ile kapatmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta, şirketin 1952 yılından bu yana Türkiye'nin tarım ve sanayi sektörlerindeki öncü markalarından biri olduğunu belirtti.

Balta, ''60 yıllık köklü şirket tecrübesini özellikle son 10 yılda oluşturduğumuz global vizyonla birleştirince, GÜBRETAŞ son yıllarda Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketi haline geldi. 6-7 yıl önce 30-50 milyon lira civarında olan borsadaki şirket değerimiz 1,2 milyar liranın üzerine çıkarken, yüzde 13'ler civarındaki pazar payımız geçen yıl sonu itibariyle yüzde 32 seviyesine yükseldi'' bilgisini verdi.

Yurt içi ve yurt dışı yatırımlarıyla büyümeye devam eden GÜBRETAŞ'ın, Türkiye'nin en büyük 50 şirketi arasında daha üst basamaklara ulaşmayı hedeflediğini vurgulayan Balta, yeni yılda da son senelerdeki istikrarlı büyüme çizgisini korumayı ve daha öteye taşımayı amaçladıklarını ifade etti.


''BAŞARI, ÇEŞİTLİ KURUMLAR TARAFINDAN YAPILAN SIRALAMALARA DA YANSIDI''

Açıklamada, sektörde istikrarlı yükselişini sürdüren GÜBRETAŞ'ın başarısının geçen yıl çeşitli kurumlar tarafından yapılan sıralamalara da yansıdığı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

''Mayıs ayında Milliyet Gazetesinin yayınladığı araştırmada 'son 5 yılda borsada en hızlı büyüyen şirket' olarak açıklanan GÜBRETAŞ, Fortune ve Capital dergilerinin '500 Büyük Şirket' listelerinde en büyük ilk 50 arasındaki yerini korudu. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) her yıl yayınladığı En Büyük Sanayi Kuruluşları listesinde ise 44 yıldır sürekli yer alma başarısı gösteren 13 şirketten biri GÜBRETAŞ oldu.

GÜBRETAŞ, 2012 yılında bir de uluslararası ödül kazandı. Şirketin Nisan ayında yayınladığı 2011 Faaliyet Raporu, tasarım ve iletişim alanında en iyi uygulamaları belirlemek amacıyla Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (LACP) tarafından düzenlenen Vision Awards yarışmasında, dünya çapındaki 5 bin faaliyet raporu arasında kendi sektöründe Altın Ödül'e (Gold Awards) layık görülürken, Türkiye'den ödül kazanan en iyi 7 faaliyet raporu arasında yer aldı.''

GÜBRETAŞ, 60. kuruluş yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutladı. 2012 yılında çiftçi ve bayilere yönelik iki büyük satış kampanyası düzenledi. Şirketin ''Nar Gibi Kampanya'' ve ''Ne Ekersen Onu Biçersin'' adıyla düzenlenen kampanyalarına yaklaşık 1 milyon katılım oldu.

Sosyal sorumluluk alanında da faaliyetlerini sürdüren GÜBRETAŞ, yaklaşık 2 bin noktada 150 bin civarında çiftçiye verdiği bilinçlendirme eğitimleri ve ziraat fakültesi öğrencilerine verdiği eğitim bursunun yanı sıra 60. yıl anısına İskenderun ve Kocaeli'nde iki ilköğretim okulu yaptırma kararıyla eğitime de katkılarını sürdürdü.

kalan karakter 1000

erdalkeskin erdalkeskin

tarım kredinin mevcut satış potansiyeli neden rekor kırılmış gibi gösteriliyor onu anlamadım. gübretaşın mal satma kaygısı zaten yok. malı satan tarım kredi. tarım kredinin altına hangi firmayı koysan, aynı satışı o da yapar. geçen yıllara göre satışta çağ mı atlanmış? kendi kendine reklam yaratma çabası bunlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 07.03.2013 11:08
ahmet ahmet

tebrikler gübretaş.lütfen tüm kıtalarda fabrikanız olsun.lütfen cironuzu 100 milyar dolar ın üzerine kısa zamanda çıkaracak projeler yapın.bana göre daha dünya pastsından aldığınız pay çok küçük.gübreniz sadece kimyasal gübre olmasın.lütfen doğal gübrede üretin.geleceğin gübresi katma değeri yüksek doğal gübre olacaktır.rabbim işlerinizi rast getirsin.unutmayın ilk hedef 100 milyar dolar.tabi dünya şirketi olmak isterseniz.tabiki var gücünüzle istemelisini

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 08.01.2013 21:01
cavit cavit

bugün X bir gübre firması da tarım kredinin iştiraki yapılsa, o da aynı başarıyı gösterir. gübretaşın satış kaygısı gibi bir derdi yok. gübreyi satan tarım kredi. satışta geçen yıla göre çok mu çağ atlanmış? Reklam kokan hareketler bunlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 07.03.2013 10:49
gürkan gürkan

sizce tarım kredi kooperatifleri olmadan gübretaş ne yapabilir?sizce bu başarının mimarı gübretaş mı yoksa tarım kredi kooperatiflerimi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır3
cevapla 10.01.2013 15:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.