X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memurlara izin müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

lara müjdesi

  • Giriş Tarihi: 8.1.2013 12:09 Güncelleme Tarihi: 8.1.2013 12:38

lar da 42 gün yapacak. Sürpriz karar Çalışma Bakanı Faruk Çelik başkanlığındaki toplantıda alındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2,4 milyon un yıllık süresini uzatacak yeni bir tasarı taslağı hazırladı. Düzenleme, memurların halen 30 gün olan yıllık ücretli izin hakkını 42 güne çıkarıyor.

Memurun yıllık ücretli izin süresi uzuyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan toplantıda 2,4 milyon memurun yıllık izin süresini 8 ila 12 gün uzatacak bir karar alındı. Yasa yetişirse memur bu yıldan itibaren yaz tatilini daha fazla yapacak.


'GÜN' YERİNE 'İŞ GÜNÜ'

Bugün gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre; memurun yıllık izin süresini uzatacak olan "Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı" mevcut kanunda yer alan yıllık izinle ilgili 102'inci maddede yer alan "gün" ifadesinin "iş günü" olarak değiştirilmesi öngörülüyor. Yasada yapılacak bu değişiklikle memurların mağduriyeti giderilirken işçilerle memurlar yıllık izin konusunda aynı haklara kavuşmuş olacaklar.

Yapılacak bu düzenleme sayesinde memurların yıllık hesabı tümden değişecek. Halen hizmet süresi 10 yılın altında olan memurlar yılda 20 gün, 10 yıldan uzun süredir kamuda görev yapan memurlar ise yılda 30 gün ücretli izin kullanıyor.


12 GÜN İLAVE OLACAK

Ancak bu 20 ve 30 güne iş günlerinin yanı sıra zaten hak edilmiş olan cumartesi ve pazardan oluşan haftalık tatil günleri de dahil edildiği için, memur aslında 22 iş günü izin kullanmış oluyor. Yeni düzenlemeyle yıllık izin hakkı "iş günü" üzerinden hesaplanacak. Dolayısıyla 10 yılını henüz doldurmamış bir memur 20 iş günü olan izin hakkını kullanmak istediğinde, 7 günlük her bir hafta 5 gün sayılacak. Böylece bu memurlar toplamda 20 yerine tam 28 gün tatil yapmış olacak. Aynı şekilde 30 iş günü izne hak kazanan memurlar da 30 iş gününü ancak 6 haftada dolduracakları için toplamda 42 gün tatil yapabilecekler.


SENDİKALAR TALEP ETTİ HÜKÜMET SICAK BAKTI

Başta yıllık izin olmak üzere memura bir dizi yeni sosyal haklar getirecek yasa tasarısı taslağı büyük ölçüde tamamlandı. Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni taslak, son yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında Memur-Sen ve yetkili sendikalardan gelen ve işveren heyetince "olumlu" karşılanan taleplerden oluşuyor. Taslaktaki yeni haklar konusunda, ilgili bakanlık ve kurumların görüşlerinin de alındığı öğrenildi.


AÇIKTAN ATANAN MEMURA DA VAR

Devlet memurlarına ilave yıllık izin hakkı getiren taslak düzenlemede açıktan vekil olarak görev yapan devlet memurlarına da izin müjdesi çıktı. Taslağa eklenen ikinci maddede, "En az bir yıl açıktan vekil olarak görev yapanlar devlet memurları kadar yıllık izin hakkına sahip olurlar" ifadesine yer verildi. Buna göre, açıktan atamayla öğretmen, mühendis, mimar gibi hizmetleri sürdürenler de en az 28 gün yıllık ücretli izin kullanabilecekler.

Kaynak: Bugün

kalan karakter 1000

yakomoz yakomoz

ÜNİVERSİTELERDE KAYIT PARASININ KALKMASINI İSTİYORUZ MİLYARI BULAN BİR PARAYI AİLENİN NASIL ÖDEYECEĞİNİ DÜŞÜNMEK LAZIM ÜNİVERSİTE KİTAPLARININ ÇOK PAHALI OLDUĞUNU BU KİTAPLARI DEVLETİMİZİN KARŞILAMASINI İSTİYORUZ AİLELERİN YÜKLERİNİ AZALTMAK LAZIMÇOCUKLAR HEPİMİN ÇOCUĞU

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.11.2013 14:00
Ahmet Ali Şahin Ahmet Ali Şahin

Bu konu bir an önce yasalaşmalı. Benzer bir şekilde Anayasa daki Engellilere pozitif ayrımcılık ön gören düzenlemeye istinaden çıkartılması düşünülen düzenlemenin de bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz.Memurları tembellikle suçlayan zevzeklere bir sorum olacak. Gelişmiş ülkelerin en düşük düzeyde çalışanları bile ülkemizde yazlık alıp tatil yapabiliyorken bizler tc vatandaşı çalışanları olarak neden böyle bir şey yapamıyoruz. HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.06.2013 12:31
yakomoz yakomoz

meclis tatil olmadan bu konuyla ilğilenilmesini rica ederim uzman çavuşlar olarak sivil memurluğa ğeçmek istemiyoruz çalışma süremizin 2 yıl daha uzatılmasını istiyoruz ama bunu iş değişikliği yaparak değil uzman erbaş olarak iki yıl daha çalışmak istiyoruz çalışma süremiz çok az kaldı sizlerden bu konuyla bir an önce ilğilenmenizi rica ederim sayğılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 07.05.2013 13:19
fuulgestapo fuulgestapo

barkalakıs once haberı ıyı algıla ızın falan uztılmıyor zaten ızınlı oldugun gunler resmı ızınden sayılmıyor.memur zaten c.tesı pazar resmı ızınlı.bu yazdıkların da bır hazımsızlık var.yada japonyadan geldın ama konuya fransız sın

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır1
cevapla 18.02.2013 00:18
Meyra Meyra

Memur izinlerinin artırıldığı falan yok. Mevcut düzenlemeyle 2 hafta izin almak istediğinizde, haftasonunuz da yıllık izninizden gidiyor. Halbuki haftasonu izin zaten benim yasal hakkım, neden yıllık iznimden düşülsün ki? Çok mantıklı bir karar olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır1
cevapla 24.01.2013 13:41
YILLIK İZİN YILLIK İZİN

aynen öyle sizi zorluyorlar hafta içi iznini başlat ve cuma günü ile başlatma diye sırf izin başlangıcınız hafta sonu ile birleşmesin ve izin bitiş tarihinizde hafta sonuna denk gelmesin diye uğraşıyorlar. Dilerim bu kanun en kısa zamanda çıkar. Devlet bayramları iş günü ile birleştirirken amirler yıllık izinleri pazartesi başlamasın diye uğraşıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 09.04.2013 01:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.