X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bodrum katları tarih oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bodrum katları tarih oluyor

  • Giriş Tarihi: 15.1.2013 13:23

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar zemin kotu altındaki iskanları kaldırmak için çalışmanın bittiğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kredileri için ilk etapta İş Bankası ve Halkbank ile mutabık kaldıklarını, gelecek günlerde de protokol yapacaklarını bildirdi.

Bakan Bayraktar, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk moderatörlüğündeki AA Editör Masası'na konuk olarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kentsel dönüşüm kredileri için hangi bankalarla protokol imzalanacak?
Biz ilk etapta İş Bankası ve Halkbank ile anlaştık. Burada istediğimiz nedir? Hangi banka vatandaşa daha ucuz kredi verirse... Hem oradaki muamele masraflarını almayacak, çünkü afet riski altındaki alanların dönüştürülme iş ve işlemleri her türlü harçtan, vergiden, muameleden, şundan bundan muaf. Para vermeyecek bir kuruş. Noterlerin para aldığını duyduk. Sonra talimat yazdık 'para alamazsınız' diye. Bankalardan da işte diyelim ki birisi 9 veriyor, birisi 8,7 veriyor, birisi 8 veriyor. En düşük faiz alan bankayla anlaşma yapacağız. En iyi şartlarda, en uzun vadeyle kredi veren bankayla anlaşacağız. Bu doğrultuda tüm bankalara, tüm finans kuruluşlarına açığız. İlk etapta İş Bankası ve Halkbank ile mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde resmi bir protokol yapacağız. Yaptık da bunu deklare edeceğiz.

Bu bankalardaki faiz oranı ne olacak?
Zannediyorum şimdi 9 civarında. Tam, net bilmiyorum. 9 civarında faizler.

Banka sayısını ne kadar yükseltmeyi düşünüyorsunuz?
Cevap: Kasap, koyun ne kadar çok olursa o kadar memnun olur. Bankaların hepsi gelsin versin, yarışsınlar.

Zemin kotu altına iskan verilmemesiyle ilgili düzenleme

Samsun'daki sel felaketinin ardından, bundan sonra zemin seviyesinin altında iskan verilmeyeceğini söylemiştiniz. Bu konuda çalışmanız var mı?
Zemin kotu altındaki iskanları kaldırmak için şu anda çalışmamız bitti, gerek yönetmelik gerekse yasal düzenleme. Bunu en kısa sürede yürürlüğe koyacağız. Zaten TOKİ olarak yaptığımız konutlarda, yeni projelerde, taşkın alanlarında bodrum katlarına kesinlikle iskan vermiyoruz yönetmelik çıksa da çıkmasa da. Ama bunun yasal düzenlemesini de bitirmek üzereyiz.

kalan karakter 1000

ankaralı ankaralı

ne zaman istifa edeceksiniz tokinin işlerinde başka gözden kaçırdığınız veya göremediğiniz durumlar sözkonusu mu

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır7
cevapla 15.01.2013 15:16
Doğan Durmuş Doğan Durmuş

Süper bir durum. İnsanlar o bodrum katlarda o kadar zor ve kötü şartlarda yaşıyorlarki tarifi imkansız, bodrum katlarda yaşayan çocukları düşünün hayatlarının en güzel cağlarında güneşten mahrum, kötü koku ve rutubete mağruz bir hayat sonra hastalıklı bir bünye. Bence bina son katlarında bulunan Çatı Arası Piyesli dairelerede çözüm bulunmalı. Devlet ya yaptırmayacak yada o çatı altında yaşanacaksa mutlaka üstüne beton izni verecek hergün uçan kaçan çatılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 15.01.2013 14:23
gesado gesado

kotta yaşamak insan hakları ihlalidir.bu konutta devrimdir.tebrik ediyorum .kotta yaşayanlara müjdeler olsun diyorum.artık insanların sabah kalkar kalkmaz bütün gün ışık yakmalarına gerek kalmayacak.artık insanlar daha az verem olacak.
artık insanlar pencerelerinden balkonlarından komşularının özel yaşamlarını ister istemez izlemeyecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 15.01.2013 14:16
kedi kedi

iyi olur, eskiler ne olacak? onu anlamış değiliz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 15.01.2013 14:06
sezai sezai

20 yıldır söylüyoruz 12.50 olan irtifayı 15.50 yapın bodrum katlarıda spor salonu sığınak olarak genel kullanım yapın diye yoksa 500 000 Tl lik daire aldığınız binanın bodrum katlarında 100-150.000 Tl lik dairelerde oturanlar kendilerini kötü hissediyorlar..Ama kimseye dinletemedik ki??

SAçma sapan emir komuta zincirleriyle bu güne kadar böyle geldi gidiyor.Hala İstanbulun tamamında toplu konut harici her yapılan binada bodrum katlarda ikamet mevcut

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 15.01.2013 13:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.