X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aileye yeni vergi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aileye yeni vergi yok

  • Giriş Tarihi: 16.1.2013 13:11 Güncelleme Tarihi: 16.1.2013 13:46

Maliye Bakanlığı, yeni ve ilk defa bir ''Aile Vergisi'' getirilmesinin söz konusu olmadığını ve bedelsiz intikallerde yüzde 35 oranında vergi getirilecek ifadesinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bugün bir gazetede, ''Aile vergisi yüzde 35'' başlığı ile yer alan habere ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, yayınlanan haberde, Maliye Bakanlığı'nın eşe, çocuğa, anneye ve babaya, kardeşe ve sevgiliye verilen her türlü paradan ve gayrimenkulden yüzde 35'e varan oranlarda gelir vergisi kesmek için tasarı hazırlandığının ifade edildiği belirtildi.

Söz konusu haberin, kamuoyunu yanlış yönde bilgilendiren içerik ve yorumlara dayandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Her şeyden önce Yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun hazırlanmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bilindiği üzere, 2008 yılında TBMM'ye sevkedilen bir kanun tasarısı ile Veraset ve İntikal Vergisi'nin yürürlükten kaldırılması ve Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılması öngörülmüştü. Ancak bu Kanun tasarısı sevk edildiği dönemde (2008) yasalaşmadığı için, daha sonra Vergi Konseyi tarafından hazırlıkları yapılan Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı çalışmaları sırasında aynı yaklaşımla Veraset ve İntikal Vergisi'nin kaldırılarak, sağlar arası intikallerin Gelir Vergisi Kanunu içine taşınması öngörülmüştü. Bakanlık tarafından yapılan teknik çalışmalar sırasında da aynı yaklaşım karar verilecek konular arasında teknik çalışmaya tabi tutulmuştur.

Konunun özü şudur; 1959 yılından bu yana uygulanmakta olan Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'na göre, bir kişiden diğer bir kişiye yapılan hibe niteliğinde bedelsiz intikaller, Veraset ve İntikal Vergisi'ne tabidir. Bedelsiz intikal eden tutar üzerinden yüzde 10 ila yüzde 30 oranında Veraset ve İntikal Vergisi alınmaktadır. Yalnız, bir kişiye ana, baba, eş ve çocuklarından ivazsız mal intikali halinde hesaplanan vergi yarısı oranında alınmaktadır. Mevcut Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nda bu imkan sadece ana, baba, eş ve çocuklar için öngörülmüş olup; haber ve yorum içinde zikredilen diğer şahıslar bakımından bu imkan bulunmamaktadır.''


''DAHA ÖNCE NE KADAR VERGİ ALINIYORSA, AYNI VERGİ YÜKÜ ORANINDA VERGİ ALINMASI ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR''

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nda yer alan bu düzenlemenin, özünde bir değişikliğe gidilmeksizin aynen Gelir Vergisi Kanunu'nun içine taşınması alternatifinin teknik düzeyde çalışıldığı belirtilen açıklamada, bu çalışmada, Gelir Vergisi Kanunu'nun sistematiğinin, tarife yapısının ve istisna hükümlerinin dikkate alındığı ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Başka bir deyişle, söz konusu haberde yer aldığı gibi yeni ve ilk defa bir 'Aile Vergisi' getirilmesi söz konusu değildir. Daha önce, ana, baba, eş ve çocuklar ile kardeşler arasında bedelsiz intikallerde ne kadar vergi alınıyorsa, aynı vergi yükü oranında vergi alınması öngörülmüştür. Veraset ve İntikal Vergisi'ndeki bedelsiz intikallerde uygulanan yüzde 10 - yüzde 30 oranındaki vergi yükünü aynen koruyacak şekilde bedelsiz edinimin bir kısmının istisna edilmesi öngörülmüştür. Bu nedenle bedelsiz edinimlerde yüzde 35 oranında vergi getirilecek ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.
Özetle, uzmanına dayandırılarak yapıldığı ifade edilen haber, kamuoyunu yanıltmaya matuf; eksik veya yanlış anlamaya dayalı bir hatadan kaynaklanmıyorsa, maksatlı; ve her şeyden önemlisi tüm toplum kesimlerinin yıllardır reform niteliğinde sayıp beklediği bir kanun çalışmasını da yıpratmaya dönüktür. Bu sebeple, Bakanlık olarak daha öncede vurguladığımız üzere, uzman olan veya olmayanlarca eksik ve yanlış bilgi ve anlamaya dönük haber ve yorumlara itibar edilmemesi ve Bakanlık tarafından tüm süreçler tamamlandıktan sonra kamuoyunu doğru bilgilendirmeye dönük açıklamaların beklenilmesi gerekmektedir.''

kalan karakter 1000

yakomoz yakomoz

uzman erbaşlara haksızlık yapıldıdığı konusunda çıkan haberler doğru askerye içinde belirli bir kesime ek zam verirken uzman erbaşların bu zammın tamemendışında tutulması neden şu ana kadar her kesime bir şekilde ek zam verilirken uzman erbaşların bu konunun dışında tutulması neden emeklisine bir iki sene kalmış uzmanlar var hiç birinin durumu iyi değil hepsi coluk çoçuk okutuyor hepsi kirada ay sonunu ğetirmekte zorlanıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.01.2013 00:27
RAFET DÜZEN RAFET DÜZEN

İnsanı isyan ettirecekler artık...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.01.2013 21:54
herkimse.. herkimse..

Halk ne zaman ayağa kalkıp 'YETER' diyecek vergilere merak ediyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 16.01.2013 16:05
zeki zeki

alın bakalım .....verginin vergisini alıyorsunuz yetmedi.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.01.2013 14:32
haydar haydar

daha neyin vergisini alacaklar ki ...vadantaşta para mı bıraktınız.....osur..ta parayla olursa şaşmayın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 16.01.2013 14:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.