X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Belediyelerde sözleşmeli patlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Belediyelerde sözleşmeli patlaması

  • Giriş Tarihi: 18.1.2013 10:35

Belediyelerde sözleşmeli çalışanlar, kadroya girmek için gün sayıyor. Bazı belediyelerin “nasıl olsa kadroya alınacak” düşüncesiyle sözleşmeli personel alımına hız verdiği ortaya çıktı.

Son iki ayda 5 bine yakın kişinin sözleşmeli olarak işe başladığı belirlendi. Çalışma Bakanlığı, istismarları süre sınırı formülüyle önleyecek.

Hükümetin belediyelerde sözleşmeli olarak çalışan personelin kadroya alınması yönündeki çalışmaları sürüyor. En geç 30 Haziran'a kadar sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi bekleniyor. Çalışma Bakanlığı, çalışmalara hız verirken belediyeler de sözleşmeli personel alımına hız verdi. Kadro müjdesinin duyurulmasının ardından iki aylık süreçte belediyelerde 5 bine yakın yeni sözleşmeli istihdam edilmeye başlandı. 17 bin 800 olan sözleşmeli çalışan sayısı 23 bine fırladı. Belediyelere sözleşmeli eleman alabilmek için belediye meclisi kararı yeterli oluyor. Bu nedenle bazı belediye başkanlarının 'Nasılsa kadroya alınacaklar' düşüncesiyle sözleşmeli personel alımını artırdığı belirtiliyor.

Zaman gazetesinden İsa Yazar'ın haberine göre; kamuda çalışan 200 bin sözleşmeli personel, 2011 yılında kadroya alınmıştı. Bu kararla devlet kurumlarında sözleşmeli çalışan istihdamına son verilmesi hedefleniyordu. Böylece aynı işi yapan insanlar arasında kadrolu-sözleşmeli ayrımından doğan haksızlıkların önüne geçilecekti. Ancak aradan geçen 1,5 yılda sözleşmeli sayısı yine kabardı. Bu sürede kamuda çalışan sözleşmeli personel sayısı 160 bine ulaştı. Sözleşmeli yönteminin kamu istihdamını şişiren temel sorunlardan biri olduğu yorumları yapılıyor. Yetkililer, "Kadroya alınan 200 bin sözleşmelinin yerine kısa sürede 160 bin kişinin alınmış olması, çözüm yönündeki atılan adımın amacına ulaşmadığını gösteriyor. Bu nedenle artık sözleşmelilerin kadroya alınması konusunda çok daha titiz bir çalışma yürütülecek. Çünkü mevcutları kadroya almak sorun çözmüyor, yerine kısa sürede yenileri alınıyor." ifadelerini kullanıyor.

2011 yılındaki kadro kararında belediye ve il özel idare çalışanları ise kapsam dışı bırakılmıştı. Seçim öncesi verilen kadro sözü bütün sözleşmelileri kapsamasına rağmen, bürokratlar çeşitli gerekçelerle belediyelerdeki sözleşmelilere kadro vermedi. Bu süreçte yerel yönetimlerde örgütlü sendikalar konuyu sürekli gündemde tuttu. Yaklaşık 1,5 yıl süren bu girişimlerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi yönünde talimat verdi. Bunun üzerine harekete geçen Çalışma Bakanlığı, belediye sözleşmelilerinin kadroya alınması için hazırlık yapıyor. Çalışmaların en geç haziran ayına kadar tamamlanarak belediyelerdeki sözleşmelilerin kadroya alınması planlanıyor. Ancak belediyelerin sözleşmeli kadrolarını sürekli olarak şişirmesi nedeniyle çare olarak kadro alımında süre sınırlaması konulacak. Kanunun çıktığı tarih itibarıyla son altı aydan önce sözleşmeli olanlar veya kadro sözünün verildiği tarih itibarıyla sözleşmeli olanlar kadroya alınacak. Süre sınırlamasını Bakanlar Kurulu belirleyecek. Böylece belediyelerin son dönemde işe aldığı kişilerin kapsam dışı tutulması hedefleniyor.

Kadro hakkı kazanacak olan sözleşmeliler, pek çok ilave haktan yararlanacak. Çakılı görev yapan sözleşmeli personele tayin hakkı verilecek. Sözleşmelilerin kadroya geçmesiyle birlikte en önemli iyileşme, iş güvencesinde olacak. Her yıl sözleşme yenileyen memurlar, sözleşmelerinin uzatılmaması endişesinden kurtulacak. Böylece 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun getirdiği iş güvencesinden yararlanabilecek. Halen pek çok alanda sözleşmeli ile kadrolu arasında farklar var. Örneğin sözleşmelilerin tayin hakkı, çeşitli kısıtlamalara tabi. Kadrolular için geçerli süt izni ve ücretsiz izin hakkı, sözleşmelilerde yok. Bütün bu farklar ortadan kalkacak.

Kaynak: Zaman

kalan karakter 1000

atay atay

Bazı arkadaşlar haksızlıktan bahsediyorlar bazı konularda haklılar ama ben uzun yıllardır sözleşmeli çalışıyorum ve mühendisim kpss den yüksek alsanda torpilin olmayınca orayada giremiyorsun işssiz kalma korkusu var çünkü yeni gelen başkan hayır dedimi çıkıyorsun bumu adalet kadro vermeseler bile enaz 5yıllık sözleşme yapsınlar daha iyi olur hiç olmassa iş garantin olur haksızlık demişken canım türkiyedde heryerde haksızlık yokmu saysak sonunu getiremeyiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır22
cevapla 02.04.2013 13:58
ahmet ahmet

arkadaslar bu kadroların belediyede işçi sıtatüsünde çalışıp teknikelaman ve mühendis olarak görev yapan fakat işçi kadrolarına atanmayıpda bakanlar kurulu tarafından 4b sözlesmeli personel olarak görev yapan arkadaslarımızın hakkı bu kadrolar

Aynı Görüşte misiniz?
evet84
hayır37
cevapla 18.02.2013 16:33
taşeron çalışanlar taşeron çalışanlar

tamamen adaletsizlik...bizde belediye çalışanıyız ama taşeron olarak...bizim günahımız nedir ? çok ayıp ? haksızlık :((

Aynı Görüşte misiniz?
evet116
hayır65
cevapla 07.02.2013 19:35
4/b li 4/b li

Biz yıllarca çalışıp eşşek gibi kpss sınavından en yüksek puanları almaya gayret gösterdik. bize kadro yok ama belediye başkanının eşinin dostunun kadro hakkı varr. ne adaletli bir sistem..

Aynı Görüşte misiniz?
evet129
hayır101
cevapla 08.02.2013 09:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.