X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk bilimadamı 4 yılda başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk bilimadamı 4 yılda başardı

  • Giriş Tarihi: 25.1.2013 14:07

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, kanserojen içeren ve bu nedenle AB tarafından kullanımı yasaklanan brom ve fosfat katkılı poliüretan köpüğe alternatif olarak bor katkılı poliüretan köpük geliştirdi.

Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırladığı ''Bor Katkılı Yanmayan Poliüretan Köpük Üretimi'' adlı proje kapsamında Adana'daki bir firmayla birlikte çalışma yürüttüklerini söyledi. Projeye ilişkin deneylerin 4 yıl sürdüğünü kaydeden Önal, bunun sonucunda da bor katkılı yanmayan poliüretan köpüğün ortaya çıktığını belirtti.

Poliüretan köpüğün yoğun olarak inşaat sektöründe, konutlarda, fabrikalarda kullanılan önemli bir malzeme olduğuna değinen Önal, şunları aktardı:

''Kullanım alanı itibariyle bu tür malzemelerde yanmazlık özelliğinin olması gerekiyor. Yanmazlık özelliği dediğimiz, bir malzeme yandığı veya yangın çıktığında yanmazlık sıcaklığının yüksek olması demektir. Poliüretan köpük polimer olduğu için çok çabuk tutuşur. Yanmazlık özelliğini yükseltmek için katkı maddesi katmak gerekiyor. Günümüzde bu amaçla kullanılan katkı maddeleri brom ve fosfattır. Yandığında bu maddeler kanserojen olduğu için AB 2 yıl önce bu tür malzemelere yasak getirmişti. Orta vadede artık poliüretan köpüklerde ya da yangına maruz kalacak polimer tabanlı malzemelerde yanmazlık özelliği veren brom ve fosfatın kullanımı yasaklanacak. Dünyada bu amaçla bu iki maddeye alternatif tek bir madde vardır, bor. Biz de malum bor açısından zengin bir ülkeyiz. Bu düşüncelerle hazırladığım bor bileşenini poliüretan köpüğe kattım. 4 yıllık yüzlerce deney sonucu bor katkılı poliüretan köpüğü üretmiş olduk. Böylece yaklaşık 875 derecelik sıcaklıkta dahi yanmayan bir poliüretan köpük elde ettik.''

Poliüretan köpüğe yanmazlık özelliği verilmesi için kullanılan malzemelerden bromun ozon tabakasına da zarar verdiğini ifade eden Önal, ''Ülkemizin bordan elde ettiği ihracat geliri yıllık 2 milyar dolarlara çıktı. Poliüretan köpük için ham maddesi olan 1,3 milyon ton polyola yüzde 1-2 bor katsak borun hem kullanım alanı genişlemiş olacak hem de ülkemize getireceği katma değeri artacak'' dedi.

Yrd. Doç. Dr. Önal, geliştirdiği ürünün dünyada bir benzeri olmadığını vurgulayarak, ''Patent başvurumu da yaptım. Benzer üretimi olmadığı için bu tür çalışmaları yapıp kısa sürede sonuçlandırmak çok zor. Ortam kimyasıyla katacağımız borun uyuşması lazım'' ifadelerini kullandı.


-Ham maddeyi de üretmeliyiz-


4 yıl önce dünyadaki poliüretan köpük için ham madde ihtiyacının 1,3 milyon ton olduğunu belirten Önal, ''Poliüretanın ham maddesi olan polyolu ülkemizde üretmiyoruz. İthal ediyoruz. Bu büyük bir handikap. Kimya endüstrisine ham madde üretimi konusunda Türkiye'de çok büyük açık var. Polyolu ülkemizde üretiyor olsak katacağımız borla bunun yıllık ekonomiye katkısı onlarca milyar dolarlarla ölçülür'' diye konuştu.

Polyol üretimi için de bir araştırma yapılması gerektiğini ifade eden Önal, ''Kimya endüstrisine ham madde üretecek çalışmalara, projelere öncelik verilmesi gerekiyor. Uzakdoğu ülkelerini güçlü kılan, petrolleri olmamasına rağmen kimya endüstrisine ham madde üretmeleri'' dedi.

kalan karakter 1000

Taner YALÇIN Taner YALÇIN

adam çakmakla deney yapıor dien süper zeka ..HOCA yaptıgı testler sonucunda malzemenin yanmadıgını söylüyor çakmakla (atesle ) tutusturmayıp ..neyle tutusturacak ..bi halt bildiğin yok mal mal yorum yapma

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 26.01.2013 16:49
neslihan kısaoğlu neslihan kısaoğlu

tebrik ederim hocam...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 26.01.2013 12:50
Niyazi Soylu Niyazi Soylu

böyle hocam olduğu için gururluyum tebrikler hocam başarılarınızın devamını dilerim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.02.2013 23:38
tebrikler tebrikler

hocam; yüreğinize, emeğinize, bilginize sağlık, yök ve iktidar fen fakültelerini pasifize etmeyip eğitim yerine aynı zamanda bilime yönlendirse ve başarılı çalışmaların karşılığını verse ozaman dünya devleriyle kendimizi karşılaştırabileceğiz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.01.2013 04:37
MEHMET MEHMET

DEMEKKİ ODTÜ Lİ OLMAK GEREKMİYORMUŞ

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.01.2013 02:05
Doğan Doğan

Ayıp ayıp bunu 2012 Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri arası proje yarışmasında liseli gençler yapmıştı. Kendim bizzat gittim dinledim onları. O kızlar patent alacak para bulamamıştı , aha işte sonuç burda... Yazıklar olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 26.01.2013 00:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.