X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Zengini rahatlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Zengini rahatlattı

  • Giriş Tarihi: 25.1.2013

Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği "zengine ek vergi"ye ekonominin patronu Ali Babacan son noktayı koydu. Dünyada birçok ülke vergiyi artırırken Babacan, "Vergi oranlarını artırmayacağız, kayıt dışını önleyeceğiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği zengine ek vergi konusuna Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan nokta koydu. Davos'ta konuşan Babacan, "Zengin vergisi yanlış anlaşıldı. Vergi oranlarını artırma niyetimiz yok. Serveti çok olandan yüksek vergi almayacağız" dedi. Türkiye'de kayıt dışının yüksek olduğunu söyleyen Babacan, "Vergi kaçıran kişilerin üzerine gitmek ve denetimleri daha kolay yapılır hale getirmek istiyoruz. Maliye Bakanlığı hazırlık yapıyor. Bu, kaçıranlar ve kaçınanların üzerine gidebilmeyle ilgili bir tedbir" dedi.

ZİRAAT'I SONA BIRAKTIK

Sıcak parayla ilgili bazı ülkelerin Tobin Vergisi getirdiğini hatırlatan Babacan, "Buna karşıyız. Brezilya yaptı, hiçbir işe yaramadı. Şu anda uygulanan faiz koridoru çok önemli bir yaklaşım. Bu konuda fazla endişe edilmemeli" dedi. Babacan, Vakıfbank'ta hisselerin Hazine'ye devriyle ilgili sürecin en az birkaç ay süreceğini, ikincil halka arzın bundan sonra gündeme geleceğini söyledi. Babacan, "Ziraat Bankası'nı en sona bıraktık" dedi. Babacan, Standart & Poor's ile kontratın sonlandırılması kararını aralıkta aldıklarını yeni açıkladıklarını söyledi.

DÜNYADA ORANLAR YÜKSELİYOR
Ülkeler zengine ek vergi getirilmesi konusunda adeta birbiriyle yarışıyor. Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande vergi oranlarını yüzde 75'e çekme hazırlığı yapıyor. İtalya'da geliri 300 bin euro ve üzerinde olanlara yönelik yeni bir vergi düzenlemesine gidilecek. Hindistan'da ise 3 milyon rupinin üzerinde geliri olanlardan ilave yüzde 1'lik bir vergi alınması gündemde. ABD'de de zengine vergi konusunda 400 bin dolar limiti belirlenerek bazı adımlar atıldı.
kalan karakter 1000

ali ali

Fransa, ABD de sosyal demokratlar ve sosyalist iktidarlar mevcut. Bizde de Sol iktidar olma durumunda bizde de zengine vergi artma söz konusu kesin olurdu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2013 13:29
selin selin

devlet dolaylı vergiye bakıp durmayı bıraksın artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.01.2013 12:01
E.Asaslan E.Asaslan

Zenginler bu kadar güzel korunurken zenginliklerine zenginlik katarken ,bir işçi bir ay izini zor alırken zengin tatilini yatlarda kotralarda başka ülkelerde yaşarken bu adaletsizliğe ne zaman son verilecek ve cuma günleri Allah adına cuma namazında secdeye anıllarını koyanlar,hiç ALLAH'tan kormuyorlar mı ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 25.01.2013 10:26
kovulan köylü kovulan köylü

güzel ülkem ve güzel insanları zengine ek vergiye hayır fakire her türlü vergi ama müshak bize sonumuzu ALLAH hayrelsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 25.01.2013 09:38
atil atil

zengin zengine vergi koyarmı ülkenin en zenginleri bunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 25.01.2013 09:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.