X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elektrik sayaçları değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Elektrik sayaçları değişiyor

  • Giriş Tarihi: 26.1.2013 15:33

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik dağıtım şirketlerinin, yüzde 9,4 kayıp kaçak oranıyla Avrupa Birliği ortalamasının daha altında bir başarıyla çalıştıklarını belirterek, ''Özel sektör bu çalışmalarda, genel manada başarılı olmuştur, bu başarılarını 3-4 ildeki sıkıntılar gölgelememelidir'' dedi.

Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) işbirliği ile düzenlenen ''6. Sektör Toplantısı'' açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğe Türkiye'nin kamu ve özel sektör olmak üzere bütün elektrik dağıtım şirketlerinin katıldığını, bunun da Türkiye'nin siyasi istikrarına ve enerji sektörüne duyulan güvenden kaynaklandığını vurguladı.

Enerji sektörünün, Türkiye'de artık kamunun üzerinde yük olmaktan çıktığını, adalet, sağlık, emniyet gibi farklı sektörlerin bir nevi finansmanında çok ciddi bir noktaya geldiğine işaret eden Yıldız, enerji sektörünün adeta bir prestij sektör haline geldiğini söyledi.

Yıldız, enerji sektöründeki değişimin, büyümenin iyi yönetilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Kamunun özel sektörle paylaştığı her imtiyazı, ister varlık satışıyla olsun, ister kiralama modeliyle olsun, ama her yapının, mutlaka dikkatli şekilde irdelenmesi lazım. Bir yandan iş politikasını yönettiğimiz, 'bu varlıklar acaba makul oranda mı paylaşılıyor' denilen bir yapı var, bir yandan da 'özel sektör makul karlarıyla beraber bu sektörü oluşturuyor' denilen bir ortam var. Bu iki yapının da bir birini destekliyor olması lazım. Çünkü bizler bir nevi sınav sorularını kendimizin koyduğu, ama sınava yine beraber gidiğimiz bir ortamdayız. Özel sektör, şu ve ya bu gerekçeyle bu konuda başarısız olursa bunun tek müsebbibi değildir. O yüzden sağlığından mesulüz dediğimiz konu bu.''


''KAYIP KAÇAKTA AB ORTALAMASININ ALTINDAYIZ''

Taner Yıldız, elektrik kesintileri konusundaki şikayetleri il il takip ettiklerini, şikayetlerde yüzde 20'ler civarında azalma olduğunu, şikayet aldıkları illere yoğunlaşacaklarını dile getirdi.

Kesinti şikayetlerinin azaltılması için kamu ve özel sektörün büyük bir çaba gösterdiğini ifade eden Yıldız, kayıp ve kaçak oranında ise Dicle ve Van Bölgelerinin çıkarılması halinde başarılı bir durumun söz konusu olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Dağıtım şirketlerimiz Avrupa Birliği ortalamasının daha altında, yüzde 9,4'lük bir kayıp kaçak oranı ile çalışmaktadır. Dolayısıyla genel resim bize şunu gösteriyor. Özel sektör bu çalışmalarda genel manada başarılı olmuştur, bu başarılarını 3-4 ildeki sıkıntılar gölgelememelidir. 2013 yılı, bu sıkıntıların telafi edilmesinde iyi bir fırsat yılı olarak da kullanılmalıdır. O iki bölgeyi de mutlaka, ama mutlaka Türkiye'nin çıtasına yükseltmemiz gerekiyor.''


''10 YILLIK SAYAÇLAR ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRİLECEK''

Bakan Yıldız, toplantı sonunda gazetecilerin, elektrik sayaçlarının değiştirilmesi uygulamasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Eskiyen, 10 yılını doldurmuş elektrik sayaçların yüzde 1,5 civarında daha az kayıt yaptığının bilindiğini, dolayısıyla kullanım ömrünü tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini belirten Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) bu konuda hazırlamış yönetmeliğinin bulunduğunu hatırlattı.

Yıldız, bu yönetmelik çerçevesinde 2014 yılından itibaren, 10 yılını tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini kaydederek, şunları söyledi:

''Sayaç bedeli, zaman zaman kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Biz sayacı değiştirmenin bizlere getirisinin daha fazla olduğuna inanıyoruz. Niçin sayacın tamiri tadilatı tekrar sökülüp takma paralarıyla vatandaşımıza 40-50 lira olarak yansıtalım. Bu doğru değil, o yüzden bu sayaçların tarafımızdan yenileneceğini söylemek isterim. Bunun mekanizması kuruluyor. Özel dağıtım şirketleri bunu nasıl yapacaklar, finansmanını nereden sağlayacaklar, bunlar teknik konular, ama 10 yılını tamamlamış sayaçları değiştireceğiz, vatandaşlarımız bunun için bir bedel ödemeyecekler.''

kalan karakter 1000

sinan sinan

bizdende değiştirilen sayaç için faturamıza ücret yansıtıldı.
.ben kiracıyım. şimdi bu parayı ben elektrik bakanındanmı istiyecem, yoksa ev sahibindenmi ? sonuçta evdeki elektrik sayacı benim değil, evden taşınırkende yanımda götüremiycem öyle değilmi. bu nasıl bir memleket anlamadım gitti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 30.04.2013 11:49
VEYSEL VEYSEL

BANA NORMALDE GELEN ELEKTRİK TUTARI MAKSİMUM 60 TL GELİYORDU BU AY SAAT DEĞİŞİKLİGİNDE SONRA 165.85 TL GELDİ ARADIM SORDUM BEN BUNU KULLANMIŞIM AMA
SAATİ DEĞİŞTİREN TEKNİSYEN ARKADAŞLAR YANLIŞ YAZMIŞ OLABİLİR DEDİLER BEN KİME SORUCAM BUNU NASIL BİR ADALETTİR BU ALLAH TAN KORKUN MÜSLÜMANSANIN TABİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.03.2013 20:33
Selami Selami

Bakanlık yalan söylüyor apar topar ankaradaki saatleri değiştiriyorlar ve 3 taksitle faturalara yansıtacağını söylediler.değiştirmezseniz 1000 tl cezası var diyede zorunku tuttular.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2013 20:42
YÜCEL-G YÜCEL-G

SAYIN BAKANIN ÜCRETSİZ AÇIKLAMASINA RAĞMEN NEDEN ÜCRET ALINIYOR ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL KURUMLARIN BU AÇIKLAMADAN HABERLERİ YOK HERHALDE ÖDEYENLER ÜCRETLERİNİ GERİ ALABİLECEKMİ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.02.2013 19:31
erkut erkut

eski saat,ler yenisi ile degiştiriliyor parası vatandaştan alınıyor toplanan satleri istedigimizde alamassınız deniyor şöyle şehir meplagına vurdugumuz,da hiçte azım sanamayacak tonaj çıkıyor bilmem ne oluyor bu meblag yoksa elektriktedemi döner var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet61
hayır1
cevapla 26.01.2013 17:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.