X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cezalar dönüşüme gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cezalar dönüşüme gidecek

  • Giriş Tarihi: 30.1.2013

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün finansmanı için 5 yeni kaynak buldu. Çevre katkı payı ve idari para cezalarının yüzde 50'si de dönüşüme gidecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümün finansmanı için 5 yeni argüman geliştirdi. Bakan Erdoğan Bayraktar dönüşüme ayrılacak kaynakla ilgili SABAH'a açıklama yaptı. Bayraktar, "Hazine adına orman dışına çıkarılan yerlerin satışından elde edilen gelirlerin yüzde 90'ını geçmemek üzere Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen orana tekabül eden tutar dönüşümde kullanılacak" dedi. Çevre katkı payı ve idari para cezası olarak tahsil edilen gelirin yüzde 50'sinin de dönüşüme ayrılacağını söyleyen Bayraktar şöyle konuştu: "İller Bankası'nın yapacağı faaliyetlerden elde edilecek kârın yüzde 50'si de bu işe ayrılacak. Bakanlığa tahsil edilen taşınmazlardan imar uygulamasına tabi tutulup, tapuda Hazine'ye tescil edilenler satılacak. Buradan elde edilecek gelirler de dönüşüm için kullanılacak."

HEM KAMU HEM VATANDAŞ KAZANIYOR
Vatandaş tarafından rezerv alan teklifi getirilen yerlere imar verildiği zaman yüzde 25´i arazi olarak Hazine adına tescil ettirilecek. Yani yüzde 25'lik rezerv alan üzerinde kullanım hakkı bakanlık veya ilgili kuruluşa verilecek. Bu alan üzerinden elde edilecek gelir dönüşüm projeleri özel hesabına gelir kaydedilecek. Değerlendirilmesi de hasılat paylaşımı ve kamu-özel ortaklığı gibi modellerle yapılacak. Bu şekilde hem kamuya ciddi bir kaynak kazandırılmış olacak, hem de planlı ve yaşanabilir yeni alanlar oluşturulması sağlanacak.

GELİRLER YETERSİZSE KAYNAK SAĞLARIZ
Gelirlerin yetersizliği halinde çeşitli kaynaklar üzerinde çalıştıklarını söyleyen Bayraktar,"Arsalarını rezerv alan olarak kullanmak isteyen vatandaşlarımızın parsellerinin yüzde 25'ini kamuya kazandırmak, bakanlığımız döner sermayesinden 'Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı'na kaynak aktarmak, kullanılmayan Hazine arazilerini değerlendirerek gelir elde etmek ve ilgili kuruluşlar vasıtasıyla gelir getirici projeler üretmek bunlardan birkaçı" diye konuştu.kalan karakter 1000

kemal kemal

ceza yemeyecek vatandas yasalara uygun arac kullansin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 31.01.2013 13:07
Adamsons Adamsons

Trafik kameralarından dehşet ceza toplanıyor.
Sayın başbakan bu kameralar kurulurken ceza amaçlı olmadıgın beyan etmişti.
Durup pek öyle görünmüyor, nerdeyse ceza yemeyen araç yok gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 30.01.2013 15:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.