X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sucukta yeni skandal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sucukta yeni skandal

  • Giriş Tarihi: 30.1.2013 17:06 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 17:45

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, süt proteinin sucuğa katılmasının yasak olduğunu ancak salam ve sosis imalatında kullanıldığını belirtti.

Soruları yanıtlayan Yücesan, et ürünlerine yönelik son düzenlemede çok önemli kriterlerin belirlendiğini ifade ederek, bunlardan en önemlisinin, sucukta mekanik kıyma kullanımına getirilen yasak olduğunu söyledi.

Düzenlemeyle kanatlı ve dana etinin karıştırılmasının yasaklandığını anımsatan Yücesan, bu tür ürünlerde bundan sonra protein değerinin esas alınacağına dikkati çekti. Ürünlerin etiket tanımlarının halkın anlayacağı şekilde yapılması gerektiğini de dile getiren Yücesan, çalışmayla gıda kalitesinin yükseltildiğini kaydetti.

Düzenlemenin 5 Mart'ta yürürlüğe gireceğini hatırlatan Yücesan, ''Düzenlemede sucuktaki protein oranı yüzde 16 olarak belirlendi. Sucuğa süt proteini katıldığı tahlillerde belli oluyor. Bu durum ancak merdiven altı ürünlerde yaşanabilir. Bu tür suistimaller her dönemde olabilir'' diye konuştu.

Yücesan, süt proteininin sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmadığını vurgulayarak, ''Salam ve sosis imalatında süt proteini kullanılıyor. Zaten bu ürünlerin yapılması için bu gerekli bir malzeme'' görüşünü dile getirdi.


''SUCUK GELENEKSEL DAMAK TADI''

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, sucuğun, Türkiye'nin geleneksel damak tadı olduğunu ifade ederek, bu üründe baharat, sarımsak, tuz, et ve belirli bir oranda yağ bulunması gerektiğini anlattı. Yalçındağ, yağ oranının yükseltilip, et oranının aşağı çekilmesinin tahliller sonucunda ortaya çıkacağına dikkati çekti.

Sucuğun aslında doğal fermantasyonla kurutulduğunu ancak bugün seri üretim yapıldığı için teknolojinin imkanlarından yararlanıldığını kaydeden Yalçındağ, ''Geleneksel yiyeceğimiz sucuğa ara madde katılmasını uygun görmüyorum. Türkiye, sucuktaki kırmızı ve beyaz et karışımlarını bile yasakladı. Başka bir madde hiç katılmamalı. Buna hiç kimse taraftar olmamalı'' değerlendirmesinde bulundu.

kalan karakter 1000

Yonca Ozdemir Yonca Ozdemir

Bu konuda sayin Basbakanimzdan aciklma bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.02.2013 06:31
cengiz cengiz

bu ülkede tarım ve gıda bakanlığı ve çalışanları ne iş yapar denetim niye yok yazıklar olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 31.01.2013 09:00
yldrm yldrm

devam edin siz daha gıda müh çalıştırmamaya

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 31.01.2013 02:06
D.1937 D.1937

Sucuğa ara madde katmak haydutluktur.Sünni damak tatlandırıcılarla hatta soya ile bu işi yapanlar vardır.Doğal sucuk lezzetini korumak için gereken kanuni düzenlemeler yapılması gibi tüm gıdaların bir sağlık kodeksi ile tescili gerekmektedir.Tarım ve Gıda Bakanlığı inşallah bunu başarır.Önce kontrol sistemi görevini yapmalıdır.Sadece kural ve kanunlarla iş bitmiyor.Kontrol her işin önemlisidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 31.01.2013 00:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.