X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk otomotivinin göbeği bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk otomotivinin göbeği bağlı

  • Giriş Tarihi: 2.2.2013

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli otomobil yapmaya yanaşmayan Türk şirketlerinin yabancılara bağımlı olduğunu söyledi. Çağlayan, "Lisansı veren yabancılar oyun planını kuruyor, bundan kurtulacağız" dedi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yerli otomobil konusunda önemli bir çıkış yaptı. Çağlayan, "Türk otomotiv sektörünün göbeği bağlı. Lisansı veren oyun planını da kuruyor. 'Şunu ülkende yaparsın, bunu benden alırsın' diyor. Bu göbek bağını kaldıracak bir yapıya ihtiyacımız var. Temaslarımız devam ediyor, babayiğidi bulacağız" dedi. SABAH'ın geleneksel kahvaltılarının konuğu olan Çağlayan, yerli otomotivi Türkiye'de yapacak olanlarla oturup görüşeceklerini belirterek, "Onların da şartları olacak. Mevcut teşvik sisteminin bir adım öncesinde düşünüyoruz. Bu konuda gelecek yatırımcıyla görüşeceğiz" dedi.

İLAÇ FİRMALARI GELİYOR
Teşvik sistemindeki değişikliklerle ilgili de konuşan Çağlayan, madencilik, demir cevheri ve kömür teşvik sisteminin kapsama alındığını hatırlattı. Bakan Çağlayan, "Teşviği sadece linyitle sınırlamadık. Enerji yatırımı yapanlara KDV ve gümrük vergisinde yüzde 80 indirim gelecek. Ayrıca 7 yıl boyunca yüzde 40 yatırım katkı oranı, sigorta primi, işveren payı da uygulanacak" dedi. İlaç sektöründe ikinci firmanın da yatırım için başvurduğunu anlatan Çağlayan, "Astım ilacı üreten bir şirket. Kan işine de girmek istiyor. Kararı Sağlık Bakanlığı verecek. 150 milyon dolarlık yatırım öngörüyorlar. Türkiye'nin dünyadaki itibarı yükseldi. Yapılabilecekleri yapmamız lazım" dedi. 9 yılda 120 milyar dolarlık yatırım geldiğini söyleyen Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Turizm, hastane, banka, fabrika yapıldı. Doğrudan yatırım 11 ayda 11.3 milyar dolar oldu. Bu rakam 12 milyar doları bulur."

MODDY'S'İN KANTARI BOZUK
Çağlayan geçtiğimiz gün Türkiye'de telekonferans düzenleyen ancak not artış beklentilerini karşılamayan Moody's'i eleştirdi. Çağlayan, "Bu kuruluşların kantarı bozuk. Türkiye'yi cari açıktan vurmaya çalışıyorsun. Moody's'in değerlendirmeleri Türkiye gerçekleriyle bağdaşmıyor" dedi.

AVRUPA'DA 1.6 MİLYON ŞİRKET KAPANACAK
Avrupa'da 1.6 milyon şirketin kapanacağını anlatan Çağlayan, "Bu konuda Başbakan'a rapor verdim. Türkiye'ye yatırımların yüzde 75'i Avrupa'dan geliyor. Kaşımıza, gözümüze bakıp gelmiyorlar. En büyük avantajımız genç nüfusumuz. Avrupa'nın çalıştıracak işgücü yok, maliyeti yüksek, zaman kısıntısı var. O yüzden Türkiye'ye geliyor" diye konuştu.

3 ÇOCUK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Üç çocuğa teşvik haberleri gündemdeyken Çağlayan, bu konudaki soruları da yanıtladı. Bakan Çağlayan şöyle konuştu: "Türkiye'nin elinde ciddi bir koz var. Nüfusu genç tutacak her türlü önlemi alacağız. Mevcut hızla gidersek 2037'de biz de benzeri sıkıntıları yaşarız. Bu konuda bakan arkadaşlarımız çalışacak. Nüfusu genç tutacak her adım önemli. Gençler doğrudan sermayenin gelişi için önemli bir kriter."

kalan karakter 1000

zkutluca zkutluca // İSTANBUL

türk insanı olarak; bindiğimiz arabalara verdiğimiz paraların nın yanısıra 25 senede yedek parça olarak verdiğimiz 2 araba parasıyla BIKTIK ARTIK BU AB Lİ ARABA ÜRETİCİLERİNİ ZENGİN ETMEKTEN ARTIK YAHU YETER YETER..türk ortaklarına fasonculuk yaptırarak ÜZÜMÜ KENDİ YERKEN SAPINI TÜRK E BIRAKAN bu kurnazlar a karşı mevcut fasoncularla bu işin gerçekleşmeyeceği alenidir.bu bağlamda mevcut fasoncular İYİ MELEK,yeni yerli üretici babayiğitler KÖTÜ MELEK olmak üzere türkiyedeki fason üretim yapan yabancıları kırmadan %100 YERLİ VEDE GÜNDEMDEKİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN GELİŞTİRİLMESİ VEDE ÜRETİLMESİ GEREĞİ ALENİDİR. yazık değilmi türk insanına ;geçen sene alman markalı aracımın ,bir 15 tl ye satılan TV UZAKTAN KUMANDASI KADAR ETMEYEN ANAHTARINA 500 tl para verdim türkiyede hiçbir usta anahtarı yapamadı üstelikte 2 hafta bekledim..VİZE KUYRUKLARINDA UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI GİBİ BEKLEYEN ,SOYULAN,AŞŞAĞILANAN BEN,ALMANI ZENGİN EDEN YİNE BEN..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.02.2013 13:49
Yen Gec Yen Gec

elalem uzaya cikti biz nelerlen ograsiyoruz diyenlere küpe olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.02.2013 07:46
selamet selamet

bırakın şu üç cocuk numarasını 13 çocuk yapana seslaninde önce onun sayısını düşürüm, türkiyenin demografik yapısı bozdular...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 02.02.2013 21:54
noname noname

yerli üretimi her konuda bir an önce yükseltmemiz lazım dışa bağımlılık çare değil üretmeden tüketim köleliği beraberinde getirir,geldiğimiz şu zamanda bunun en iyi anlatımıdır!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.02.2013 07:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.