X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçi kurtulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşeron işçi kurtulacak

  • Giriş Tarihi: 3.2.2013 11:30 Güncelleme Tarihi: 3.2.2013 12:55

Bakanlar Kurulu'nda görüşülen tasarı, sistemdeki haksızlıkları bitirecek.

Son dönemde gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışan taşeronların sorunları giderek arttı. Hiçbir hakları olmayan, her yıl tazminatları sıfırlanan ve işten atılan yüzbinlerce taşeron, rahat nefes alacak. Takvim gazetesi taşeronlarla ilgili yasa tasarısının detaylarını yayınladı.


SORUMLU BELLİ

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu'nun da gündemine gelen tasarı ile taşeronlara yapılan haksızlıklar bitirilecek. Üzerinde çalışılan tasarıya göre, taşeron işçilerin bağlı oldukları kurumlar 'Alt işveren', çalıştıkları kurumlar ise 'Asıl İşveren' olarak tarif ediliyor. Hazırlanan Taslak ile kamu idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı idare, ortaklık, müessese ve işletmelerinde çalışan taşeronların hakları düzenleniyor.


560 BİN VATANDAŞ VAR

Sadece kamuda 560 bin taşeron işçisi bulunuyor. Taslak ile Taşeron firma (alt işveren), kanun kapsamındaki işyerlerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin işlerde işalan, işveren şeklinde tarif ediliyor. Tasarı ile asıl işveren ve alt işveren (taşeron firma) ilişkisinin sınırları ve bu ilişkiden doğan sorumluluk düzenleniyor. Taşeronlar yasadan sonra artık ezilemeyecek ve diğer kadrolu kamu çalışanlarının tüm haklarına sahip olacak.


YENİ HAKLAR GELİYOR

Kanun değişikliği ile taşeron işçilerinhakları kısıtlanamayacak. Taşeron işçiler ile kamu işçisi arasında eşitlik ilkesi çerçevesinde bir ayrım olmayacak. Asıl işveren alt işverenin işçilerine karşı toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden sorumlu olacak. İş sağlığı ve güvenliğinin uygulanması açısından Kamu kurumları taşeron firma ile birlikte sorumlu olacak. Taşeron işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından işçinin banka hesabına ödenecek. Kamuda taşeron firmada çalışan işçilerin kıdem tazminatları, son çalıştığı kamu kurumu tarafından ödenecek


YAPACAKLAR YILLIK İZİN

Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izne hak kazanabilecek. Yani bir kamu kurumu ile 11 aylık sözleşme yapan taşeron firmasının işçisi, yeni sözleşme döneminde aynı kamu kurumunda başka bir firmanın işçisi olarak çalışmaya devam etmesi halinde aynı firmada bir yıl çalışma şartı aranmaksızın yıllık izin kullanabilecek.

Kaynak: Takvim


kalan karakter 1000

taşeron taşeron

taşeron işçileri dönersermayeden faydalansın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.08.2014 12:22
hakan hakan

ben bu filmi daha önce izledim hep laf

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 14.04.2014 10:36
taşeron elazıg taşeron elazıg

slm arkadaşlar boşa bekliyorsunuz degişen birşey yok sadece oyalıyorlar ne kadro ne sözleşme

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır3
cevapla 16.09.2013 13:07
KANMAZ KANMAZ

HADİ BAKALIM BİZİM MAAŞLA BİDE SİZ GEÇİNİN

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 12.09.2013 03:35
POYRAZ 46 POYRAZ 46

YAZIK GERÇEKTEN 600 TAŞERON İŞCİYLE VE ONUN AİLELERİYLE DALGA GEÇMEKTEN BAŞKA BİRŞEY YAPMIYORLAR.YA BİZ TAŞERONLARI ÇIKARSINLAR YADA ADINI YANİ KADROYU VERSİNLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.03.2014 16:14
KANMAZ KANMAZ

TAŞERONUN HAKLARINI ONAYLAMASSINIZ İŞİNİZE GELEN YERİ HEMEN ONAY LARSINIZ YA YETER ARTIK KANDIRMAYIN HEPSİ SEÇİM AYAGI

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 12.09.2013 03:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.