X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Maliye ev sahiplerinin peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Maliye ev sahiplerinin peşinde

  • Giriş Tarihi: 6.2.2013 09:09 Güncelleme Tarihi: 6.2.2013 15:09

Gelir Vergisi dönemi yaklaştı, Maliye harekete geçti Kira geliri olan 1 milyonu aşkın ne mektup gidecek, 'Vergini öde, yoksa cezası ağır' denilecek.

, 2013 yılında vergi gelirlerini artırmak amacıyla, kira gelirini gizleyen veya eksik beyan edenlerin peşine düşecek. Bakanlık, kira geliri olan 1 milyon 50 bin ne mektup göndererek, 'Vergini öde' diyecek. Ev sahiplerinin kira gelirlerini doğru beyan etmeleri için SMS gönderimi de yapılacak. Mükellefler gazete ilanlarıyla da uyarılacak. Kira geliri elde edenler, 25 Mart'a kadar beyanda bulunmazlar veya eksik beyanda bulunurlarsa ağır cezalarla karşılaşacak. Kira geliri vergisinin ilk taksit ödemesinin son günü olan 1 Nisan tarihine kadar parayı yatırmayanlara da cezai yaptırımlar uygulanacak.


GÜNLÜK FAİZ İŞLİYOR

Takvim gazetesinden Özlem Kamer Tercanlı'nın haberine göre; mektupta, Maliye'nin teknolojik altyapısının güçlendiğine dikkat çekilerek, kira gelirinin doğru beyan edilmemesi halinde ödenecek ceza miktarlarına değinilecek. Beyanda bulunmayanların banka veya tapudan alınan bilgilerle tespit edilmesinin kolay olduğuna dikkat çekilecek. Ev sahibi kira geliri elde ettiği halde beyanname vermezse 3 bin liralık istisna tutarından yararlanamıyor. Ayrıca beyannamesini verene kadar günlük faiz uygulanıyor. Tespit edilmesi halinde beyanname vermeyenlerden geriye dönük 5 yıllık vergi borcu da faiziyle birlikte tahsil ediliyor.


GEÇEN YIL 895 BİN BEYANNAME DOLDURULDU

Geçen yıl Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile 894 bin 991 Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) beyannamesi doldurulmuştu. Bu yıl yeni eklenecek 155 bin ev sahibi ile toplam 1 milyon 50 bin kira geliri elde eden mükellefe mektup gönderilecek. Lisanslı Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Karabet Hemengül, ilk kez geçen yıl uygulanan, sistemin çok başarılı olduğunu belirtti. Hemengül, "Vergi toplama yönünde çok doğru bir adım atıldı. Bu yıl da aynı başarının yakanlanmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Takvim


kalan karakter 1000

nihat nihat

fakirden al zengine ver :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet49
hayır0
cevapla 06.02.2013 16:56
hasan hasan

aşından ekmeğinden kes zorla bir ev al az buçuk geliri olsun 4 milyonluk futbolcuda vergi alma zorla alınan o evde al bu haktan revamı .......

Aynı Görüşte misiniz?
evet77
hayır1
cevapla 06.02.2013 15:29
sema sema

bu ülkeden hiç bir şey olmaz millet para bulamıyor aclık dız boyu sız hala vergıden bahsedıyosunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet54
hayır5
cevapla 06.02.2013 13:14
Kemal Çiçek Kemal Çiçek

Millet parasını çarçur eder, Miami, Maldivler'de yer, muhafazakar vatandaş üç kuruş maaşıyla tasarruf ederek bir ev alıp kiraya verir, maliye gelir vergsi ister. Yahu adamın kira geliri de olsa aylık geliri 2000 lirayı geçmiyor, sen 36 dolar milayderinin olduğu memleketimde bunları bırak, adamın üç kuruşuna göz dik. Bu da vergi dairesinin başarısı olsun. Sevsinler. Adaleti olmaynalraın cennette yeri mi olur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet199
hayır9
cevapla 06.02.2013 12:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.