X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye sebzeyi Sudan'da üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye sebzeyi Sudan'da üretecek

  • Giriş Tarihi: 7.2.2013 10:10 Güncelleme Tarihi: 7.2.2013 16:12

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sudan’da 5 milyon dönüm araziyi 99 yıllığına kiraladı.

Bu arazilerde sebze ve meyve başta olmak üzere çeşitli tarım ürünleri yetiştirilecek. Araziler özel sektöre de açılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sudan'ın ilgili bakanlığı arasında 3 Mayıs 2012'de imzalanan mutabakat zaptı sonrası, bu ülkede yürütülecek tarım alanındaki çalışmalar hızlandı. Bu kapsamda görevlendirilen Tarımİşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), 4 aylık bir çalışmanın ardından Sudan'daki en verimli arazilerden toprak numuneleri alıp Türkiye'de analiz etti.

Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt'un haberine göre; özel sektör gidecek Ziraat mühendislerinin Türkiye'nin ithal etmek zorunda kaldığı bütün ürünlerin buralarda yetiştirileceği raporu vermesiyle süreç hızlandı.

Sudan'ın 5 ayrı bölgesinde, TİGEM'in Türkiye'deki arazilerinin iki kat fazlası bir alan Gıda Bakanlığı'na verildi.

Omdurman, Rahat, Medani ve Abugota'da iki tane olmak üzere 5 milyon dönüm arazi 99 yıllığına TİGEM'in kullanımına sunuldu.

Türkiye'den gidecek özel sektör firmaları buralarda örnek çiftlikler kuracak. Tohum, sebze ve meyve üretimi yapılarak tarımsal serbest bölgelerde bu ürünler Ortadoğu ve Afrika pazarına satılacak.


BİR AY İÇİNDE ÜRETİM

Türkiye'de yetiştirilemeyen ve ithal etmek zorunda kalınan tarım ürünleri bu alanlarda yetiştirilecek. İthal kalemler arasında önemli yer tutan; susam, pamuk, yağlık tohumlar, tropikal meyveler ve sebze tohumları bu arazilerde üretilecek.

İşçilik ve sulama maliyetleri çok düşük olduğu için Türkiye'de vatandaşın sofrasına ucuz sebze meyve gelecek. Üretim bir ay içinde başlayacak.


ÇİN YILLARDIR YAPIYOR

Sudan'da Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya gibi ülkeler benzer modeli yıllardır uyguluyor. Türkiye, Sudan benzeri modeli Tanzanya ve verimli arazilere sahip diğer Afrika ülkelerine yayacak. Arazi kiralanan bölgede Sudan hükümetinin ortak olduğu bir proje de yer alıyor.

Kaynak: Bugün

kalan karakter 1000

gölcük41 gölcük41 // KOCAELİ

ülkedeki tarım alanlarına tarımı kapatıp
ekmeden çiftçiye parasını veren hükümet
sudandan sebze yetiştirecek ve ülkeye
getirecek gülmekten bayıltılar yaq bune
şaşkınlık antalyadan istanbula mal
getiremiyorsunuz naklıye masrafları
yüksek diyorsunuz ülkede topraklar boş
duruyor allah akıl fikir vertsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 08.02.2013 14:42
ersin ersin

keşke biz sudan dan toprak falan kiralamasaydık 99 yılığına ileride bunlar döner gelir keşke yine o 5 milyon dönümde sudan sudanlılarla üretseydi türkiye satın alma anlaşması yapsaydı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 08.02.2013 02:10
bir dost bir dost

arkadaşlar "ülkemizde yetişmeyen ürünler" için diyor bi okumanızı tavsiye ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.02.2013 01:06
çiftçi çiftçi

niğdeye gelin 100 yıllığına kiralayın adamların tarlaları satılık utanmadan sudan suriye bilmem nere gelin nevşehire utanıyom bu düzenden

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2013 00:05
kenan kenan

Bence oldukça yerinde bir karar inşallah hayırlısı olur...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.02.2013 23:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.